דילוג לתוכן העיקרי

מערכת אכיפת החוק כמנגנון טיוח: הריגתה של לובנה אל-חנש

הריגתה של לובנא אל-חנש, בת 21, סמוך למחנה הפליטים אל-ערוב שבמחוז חברון, 23.1.13 האירוע ב-23.1.13 טיילו לובנא אל-חנש וקרובת משפחתה סועאד ג'עארה בשבילי הגן של המכללה הטכנולוגית הסמוכה ל...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מערכת אכיפת החוק כמנגנון טיוח: הריגתה של לובנה אל-חנש

הריגתה של לובנא אל-חנש, בת 21, סמוך למחנה הפליטים אל-ערוב שבמחוז חברון, 23.1.13

חקירת הריגתה של לובנא אל-חנש

האירוע

ב-23.1.13 טיילו לובנא אל-חנש וקרובת משפחתה סועאד ג'עארה בשבילי הגן של המכללה הטכנולוגית הסמוכה למחנה הפליטים אל-ערוב. כשהלכו לעבר שער המכללה הפונה לכביש 60, וכאשר היו במרחק של 130 מטרים ממנו, נפתחה לעברן אש. מהירי נפגעה לובנא אל-חנש בראשה וסועאד ג'עארה נפגעה בידה. שתיהן הובהלו לבית החולים אל-אהלי בחברון, שם מתה אל-חנש מפצעיה לאחר כשעה.

החיילים המעורבים באירוע היו סגן מפקד חטיבת יהודה, סא"ל שחר ספדה, ורב"ט רם, הקשר של ספדה. מתיק החקירה עולה כי בעת שנסעו במכונית, הבחינו ביידוי אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכביש. הם עצרו את כלי-הרכב וסא"ל ספדה רדף אחרי מיידי האבנים והבקבוקים וירה יריות אזהרה באוויר. רב"ט רם – שנשאר ליד המכונית – ירה ופגע באל-חנש ובג׳עארה. בזירת האירוע נמצאו בקבוקי תבערה.

החקירה

זמן קצר לאחר האירוע הגיעה המשטרה לזירת האירוע כדי לחקור את יידוי בקבוקי התבערה. השוטרים אספו ראיות פורנזיות וגבו עדויות ראשוניות מעדי ראייה ישראלים ופלסטינים, פעולות שחוקרי מצ"ח אינם מבצעים בדרך כלל. הממצאים הפורנזיים שאספה המשטרה נשלחו לבדיקות מעבדה שונות. מצ"ח, שהחלה אף היא לחקור את הריגתה של אל-חנש ביום האירוע, אך חוקריה לא הגיעו לזירה, שלחה לבדיקה את כלי הנשק של שני החיילים המעורבים – סא"ל ספדה ורב"ט רם. תוצאות הבדיקות אינן נמצאות בתיק החקירה ונראה כי מצ"ח לא השתמשה בהן. חוקרי מצ"ח גם גבו 27 עדויות מחיילים ומפלסטינים.

באפריל 2014, לאחר שהפרקליטות הצבאית לא הגיעה להחלטה בתיק, עתרו מוניר אל-חנש, אביה של לובנא, ובצלם לבג"ץ בדרישה כי תתקבל בו החלטה. בתגובה, פרסמה הפרקליטות הצבאית באתר האינטרנט שלה כי הוחלט לסגור את תיק החקירה מבלי לנקוט צעדים כלשהם נגד החיילים המעורבים. מאוחר יותר הודיע סא"ל רונן הירש, אז הפרקליט לעניינים מבצעיים, לעותרים כי התיק נסגר בהחלטת הפצ"ר, אלוף דני עפרוני. לדברי סא"ל הירש, הפצ"ר קבע שלא נמצא שהריגתה של אל-חנש נגרמה כתוצאה מרשלנות או עבירה פלילית אחרת וכי כללי הפתיחה באש מאפשרים לפתוח באש לעבר זורקי בקבוקי תבערה, אף מיד לאחר התקיפה.

מתיק החקירה עולה כי חוקרי מצ"ח לא טרחו לברר סתירות שעלו בין העדויות והותירו אותן בעינן. מהתיק עולה גם שהחוקרים לא נעזרו בראיות שנאספו בזירת האירוע כדי ליישב סתירות אלו, למשל בנוגע לשדה הראייה של רב"ט רם או לגבי המרחק שממנו בוצע הירי.

למרות העדויות שנגבו, הסתירות בין עדותו של רב"ט רם לבין הממצאים הפורנזיים והתוצאות החמורות של הירי במקרה זה, החליטה הפרקליטות הצבאית לסגור את התיק ולא לנקוט צעדים נגד אף אחד מהמעורבים. ההחלטה על סגירת התיק לא התקבלה על בסיס הממצאים שנאספו בחקירת מצ"ח, שמהם בחרה הפרקליטות להתעלם כמעט לחלוטין. תחת זאת, התבססה ההחלטה על טענה שרב"ט רם כלל לא העלה במהלך חקירתו ושהפרקליטות העלתה מיוזמתה שלה: הירי היה חוקי שכן על פי ההוראות מותר להשתמש בירי קטלני לאחר תקיפה, לרבות תקיפה באמצעות בקבוק תבערה.

הוראה זו היא בלתי חוקית, שכן היא מאפשרת ירי קטלני באדם כאשר לא נשקפת ממנו סכנת חיים, בניגוד לעקרונות העומדים בבסיס הוראות הפתיחה באש וחוק העונשין שעליו הן מתבססות. זאת ועוד, קיומה של הוראה המתירה ירי קטלני לאחר יידוי בקבוק תבערה אין משמעה כי כל אמצעי הזהירות האחרים, ובראשם החובה להימנע מפגיעה בעוברי אורח, בטלים. גם אם פעל רב"ט רם לפי הוראה כזו, כפי שטוענת הפרקליטות, הרי שבוודאי אין היא מתירה ירי לכל עבר ללא הבחנה. 

סרטונים אחרונים