דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

דיווחים

סינון דיווחים

24 בפברואר 2021

שוטרים שנכנסו למחנה הפליטים קלנדיה תקפו נער בביתו, ירו ללא הבחנה ופצעו חמישה בני אדם

בוקר יום שני, 7.12.20, נכנס כוח של שוטרי יס"מ ומג"ב למחנה הפליטים קלנדיה. כעשרה שוטרים נכנסו לאחד מהבתים במחנה, תקפו נער בן 15, כלאו את בני המשפחה בחדרים, ערכו בבית חיפוש אלים ועזבו כשהם עוצרים שניים מהבנים. במהלך עימותים שהתפתחו במחנה, צלפי משטרה ירו ירי מופקר של אש חיה ופצעו חמישה אנשים. גם הפעם, כמו במאות מקרים אחרים, איש לא ישלם מחיר על האלימות שהופעלה כלפי המשפחה או על הירי – לא מי שביצע את המעשים, וגם לא בעלי התפקידים השונים בשרשרת הפיקוד והייעוץ המשפטי, המאשרים פעולות כאלו שוב ושוב.

9 בפברואר 2021

ההריסות החוזרות בחומסה הן מקרה מבחן לקהילה הבינלאומית

אתמול שבה ישראל והרסה את קהילת ח'ירבת חומסה, לאחר שכבר הרסה אותה שלוש פעמים: פעמיים בשבוע שעבר ופעם בתחילת נובמבר בשנה שעברה. פעולות אלה – הנעשות על רקע המשבר ההומניטרי של מגפת הקורונה – הן חלק ממאמציה של ישראל להעביר בכפייה את תושבי הקהילה, תוך הסתתרות מאחורי תירוצים מופרכים של ״אימונים צבאיים״ ו״אכיפת חוק״.
3 בפברואר 2021

חופש ההפגנה גרסת מג"ב - ירי כדורי "טוטו" וספוג על מפגינים שאינם מסכנים איש

במהלך נובמבר 2020 ירו שוטרי מג"ב ופצעו שני מפגינים במהלך הפגנות נגד הקמת מאחז בסמוך לקהילה הבדואית ראס א-תין: עבדאללה אבו רחמה, בן 55, נפגע בכתפו מירי כדור ספוג מטווח קצר וי.ב., בן 19, נפגע ברגלו מכדור חי שירה לעברו צלף. בשני המקרים, הירי היה לא חוקי ולא מוסרי ובוצע ללא כל הצדקה, כחלק ממדיניות הפתיחה באש שמיישמת ישראל בשטחים, המבטאת זלזול בוטה בחייהם ובגופם של פלסטינים. תוצאותיה ידועות היטב לכל הגורמים האחראים לה כמו גם למערכת אכיפת החוק הצבאית, הממהרת לביים את הצגת הטיוח, ליצור את אותה מראית עין של דאגה וחקירה, ולהכשיר את המעשים.

2 בפברואר 2021

ישראל ממשיכה במדיניות ההעברה בכפייה של תושבים פלסטינים

הריסה נרחבת נוספת אתמול בחומסה; היום החל אימון צבאי נרחב אשר צפוי להמשיך בין בתיהם ושדותיהם של תושבי מסאפר יטא.

1 בפברואר 2021

שגרת כיבוש: ארבעה חיילים התעמרו בחיי התושבים בעיירה סילוואד במשך כשלושה שבועות

במשך שלושה שבועות החל מאמצע נובמבר התעמרו ארבעה חיילים באופן יומיומי בתושבי העיירה סילוואד שמצפון-מזרח לרמאללה. בין השאר, הם הציבו מחסומים בכניסות לעיירה ובדקו את היוצאים ממנה והנכנסים אליה, קיללו תושבים ותקפו אותם. החיילים גם הסתובבו ברחובות העיירה, השליכו רימוני הלם וירו רימוני גז מדמיע, השחיתו כלי רכב ובאחד המקרים אף ירו ופצעו נער בן 16. איש מהאחראים עליהם לא עצר את ההתעללות וניסיון העבר מוכיח לא יינקטו נגדם צעדים כלשהם היות שהתנהלותם משרתת את משטר הכיבוש ומאפשרת לו להימשך.

28 בינואר 2021

והרשות נתונה: גל התקפות המתנחלים מתבצע בגיבוי ובעידוד של המדינה

מאז מותו של אהוביה סנדק ב-21.12.20 עלה משמעותית מספר התקיפות האלימות של מתנחלים בכל רחבי הגדה. בחמישה שבועות, מה-21.12.20 ועד ה-24.1.21, תיעדו תחקירני בצלם 49 אירועים (לא כולל תהלוכות וחסימות כבישים בהן מתנחלים לא יידו אבנים). מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים הם כאמור כבר מזמן חלק משגרת הכיבוש וההיתלות במותו של אהוביה סנדק, כאילו אירוע זה הוא שעורר את התפרצותם, מנותקת מהמציאות. מזה שנים שמתנחלים המבצעים מעשי אלימות פועלים עם גיבוי מלא של המדינה, שאינה עושה דבר כדי למנוע את המעשים לפני התרחשותם. כך בדיוק נראה משטר העליונות היהודית.

25 בינואר 2021

עוד ירי מופקר: שני נערים נפצעו בראשם מירי אמצעים לפיזור הפגנות

במהלך נובמבר 2020 תיעד בצלם שני אירועים בהם נפצעו קטינים פלסטינים מירי של אנשי כוחות הביטחון: בשאר חמד, בן 15, איבד את עינו מירי אמצעים לפיזור הפגנות במהלך פשיטה של המשטרה על מחנה הפליטים קלנדיה. יוסף טאהא, בן 17, נפצע בראשו מירי כדורי מתכת מצופים גומי במהלך הפגנה בכפר קדום. ירי כזה של אמצעים לפיזור הפגנות, הגורם לפגיעות חמורות, אינו מוצדק ואינו חוקי. למרות זאת שימוש מופקר באמצעים לפיזור הפגנות הפך כבר מזמן לשגרה, ותוצאות קשות כמו אלו אינן חריגות, והן תוצאה ישירה של מדיניות פתיחה באש מקלה, המזלזלת בשלומם ובשלמות גופם של פלסטינים.