דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

דיווחים

סנן דיווחים

22 בפברואר 2018

הצבא חוסם כבר ארבעה ימים תנועת מכוניות בכניסה הראשית למחנה הפליטים אל-פוואר

ביום שני, 19.2.18, בסביבות השעה 17:00, סגר הצבא, ללא הסבר רשמי, את הכניסה הראשית למחנה הפליטים אל-פוואר שמדרום לחברון למעבר רכב ובכך חסם את הגישה מהמחנה לכביש 60. חיילים שהוצבו במקום אמרו לתושבים שהשער נסגר כעונש על גניבת מצלמת אבטחה, אבל לא סיפקו להם פרטים נוספים. סגירת השער פוגעת לא רק בתושבי אל-פוואר אלא גם בעשרות אלפי בני אדם החיים בכפרים הסמוכים ובמערב העיר יטא. בתחילת ינואר 2018, סגר הצבא את השער למשך חמישה ימים רצופים, ומאז שב וסגר אותו מספר פעמים לפרקי זמן קצרים. ביולי, 2016 הצבא סגר את השער למשך חודש ימים.

22 בפברואר 2018

התנהגות מופקרת של כוחות הביטחון בעקבות הריגתו של רזיאל שבח: הריסת בית כשדייריו בתוכו, חיפוש משפיל בעירום בשלוש נשים ושיסוי כלבים בשלושה בני אדם

ב-9.1.18 נורה מרכב חולף הרב רזיאל שבח על ידי פלסטיני שנמלט מהמקום. בחודש שלאחר הפיגוע ועד להריגתו ב-6.2.18 של אחמד נסר ג'ראר – שלטענת כוחות הביטחון ביצע את הפיגוע – הרסו כוחות הביטחון ארבעה בתי מגורים בג'נין – באחד המקרים כאשר הדיירים עוד שהו בבית, נכנסו לשני בתים בכפרים באזור שבמהלכן שיסו כלב בשלושה אנשים, ובשלוש נשים נעשה חיפוש משפיל בעירום. עדויות המשפחות הפלסטיניות שחיילים וכלבים פלשו לבתיהן באישון לילה מצביעות על התנהלות מופקרת ואלימה של כוחות הביטחון, תוך אדישות מוחלטת לכבודם, לשלמות גופם ולחייהם של התושבים, בהם ילדים קטנים.גוף האייטם

19 בפברואר 2018

וידיאו: עירית ירושלים הורסת בית בשכונת ואדי יאסול, סילוואן, במזרח ירושלים

ביום רביעי ה-7.2.18, בסביבות השעה עשר בבוקר, הגיעו פקחי עריית ירושלים לשכונת ואדי יאסול בסילוואן כשהם מלווים בכוח משמר הגבול ובדחפור. הכוחות הרסו את ביתה של משפחה המונה 6 נפשות, בהן 4 קטינים.

15 בפברואר 2018

וידיאו: שגרת כיבוש: חיילים עצרו שני אחים בני 12 ו-13 בחברון והחזיקו בהם כשעתיים

ב- 31.1.18 חיילים עצרו שני אחים, בני 12 ו-13, בשכונת אל-חריקה בחברון, שבסמוך אליה הוקמה ההתנחלות קריית ארבע, בטענה כי יידו אבנים לעבר גדר ההתנחלות. החיילים לקחו את השניים למוצב סמוך, שם החזיקו בהם כשעתיים ואז שחררו אותם ואיימו על בני המשפחה כי אם יושלכו שוב אבנים על גדר ההתנחלות הם יפשטו על ביתם וישובו ויעצרו את הילדים.

14 בפברואר 2018

הריגתו של איבראהים אבו ת'ורייה, קטוע רגליים, במהלך הפגנה ליד גדר המערכת שבין רצועת עזה לישראל

ב-15.12.17, במהלך גל ההפגנות בעקבות "הצהרת ירושלים" של טראמפ, ירה חייל בראשו של איבראהים אבו ת'ורייה, תושב דיר אל-בלח, בן 29, נכה קטוע רגליים, במהלך הפגנה ליד גדר המערכת בסמוך למחסום נחל עוז, והרג אותו. במהלך דצמבר נהרגו שבעה מפגינים נוספים מירי חי של חיילים שניצבו מעברה השני של הגדר. כמו אבו ת'ורייה, איש מהמפגינים הללו לא סיכן את חייהם של החיילים. מציאות זו היא תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש של הצבא, הכוללת ירי, לרבות בידי צלפים, על מיידי אבנים שאינם מסכנים איש בסמוך לגדר. בתקשורת פורסם כי נפתחה חקירת מצ"ח בנוגע לירי באבו ת'ורייה, אולם ניסיון העבר מלמד שקרוב לוודאי שזו תסתיים בלא כלום.

14 בפברואר 2018

#איןרגיעהבכיבוש: דיווח דו-שבועי מהגדה המערבית, 26.1.18-13.1.18

בין ה-13.1 ל-26.1 עצרו כוחות הביטחון לפחות 153 פלסטינים, בהם 13 קטינים, פלשו לפחות 166 פעמים לכפרים וערים וללפחות 83 בתים, והציבו לפחות 219 מחסומי פתע.

13 בפברואר 2018

ינואר 2018: חיילים הרגו ללא הצדקה חמישה פלסטינים, ארבעה מהם נערים

במהלך ינואר 2018 הרגו חיילים חמישה פלסטינים, ארבעה מהם נערים בגדה המערבית וברצועת עזה. החמישה, מוסעב א-סופי, בן 16, עלי קינו, בן 17, אחמד סלים, בן 28 וליית' אבו נעים, בן 16,תושבי הגדה המערבית, ואמיר אבו מסאעד, בן 15, תושב רצועת עזה, נורו במהלך עימותים וידויי אבנים לעבר חיילים. איש מהם לא סיכן את חייהם של החיילים או של אדם אחר כלשהו. מערכת הביטחון, ובכלל זה מערכת אכיפת החוק הצבאית, אינה מוטרדת ממקרים אלה ובוחרת, ככלל, להתעלם מהם. התנהלות זו מרוקנת מתוכן את הוראות הפתיחה באש שנועדו להגביל את השימוש בירי קטלני והיא מבטאת את עומק הזלזול של ישראל בחייהם של הפלסטינים ובגופם.

9 בפברואר 2018

עדכון על מצבן של קהילות בסכנת גירוש, פברואר 2018

מזה שנים, מיישמת ישראל מדיניות המכוונת נגד קהילות פלסטיניות בגדה, שנועדה לגרום לתושביהן לעזוב את בתיהן ולהביא לסילוק הקהילות. מדיניות זו מיושמת טקטית תוך ניסיון להימנע ממראות בוטים של חיילים המעלים פלסטינים בכוח על משאיות. במקום זאת, משקיעה ישראל מאמצים בהפיכת חייהם של תושבי הקהילות לבלתי נסבלים כדי לגרום להם לעזוב את בתיהם, לכאורה מרצונם. מדיניות זו נעה על הטווח שבין מניעת פיתוח והתעמרות ועד לכוונה מפורשת לגרש קהילות שלמות. כל זאת במטרה למזער את הנוכחות הפלסטינית בשטח כדי שתוכל להשתמש בו לצרכיה שלה, כולל לצורך הרחבת ההתנחלויות. להלן סקירת מצבן של מספר קהילות שישראל הכריזה מפורשות על כוונתה לגרשן.
8 בפברואר 2018

המנהל האזרחי הרס שתי כיתות בבית הספר של קהילת אבו א-נוואר

ב-4.2.18, בסביבות השעה 5:00, הגיעו פקידי המנהל האזרחי וכוחות הבטחון לקהילת אבו א-נוואר והרסו שני מבנים בבית הספר של הקהילה ששימשו את כ-25 תלמידות ותלמידי כיתות ג' ו-ד'. המבנים נבנו במימון האיחוד האירופאי והרשות הפלסטינית בסוף ספטמבר 2017. ב-7.10.17 הגיעו פקידי של המנהל האזרחי, מלווים באנשי כוחות הביטחון, והחרימו את דלתותיהן של שתי הכיתות הללו. צו ההריסה הונח באחד המבנים הללו ב-13.12.17, וההליך המשפטי לגביהם טרם הסתיים. הריסת מבני חינוך הנה אחת הדרכים באמצעותן מנסה ישראל לגרש קהילות פלסטיניות מבתיהן ולרכז את תושביהן במובלעות, במטרה להשתמש בשטח לצרכיה שלה.
6 בפברואר 2018

אזרח ישראלי נהרג בפיגוע דקירה ליד ההתנחלות אריאל

בצלם מביע צער על הריגתו של הרב איתמר בן גל, בן 29 ואב לארבעה, תושב ההתנחלות הר ברכה שנדקר אתמול למוות ליד ההתנחלות אריאל שבמחוז שכם. בצלם שולח את תנחומיו למשפחה. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כלל מוסרי, משפטי ואנושי. בצלם מגנה בתקיפות כל פגיעה מכוונת באזרחים ושב וקורא לפוליטיקאים ולמנהיגים לנהוג באחריות ולהימנע מליבוי האלימות.