דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

התעללות במוחמד מחארמה, בן 22, חברון, 11.3.12

חקירת ההתעללות במוחמד מחאמרה

האירוע

בבוקר ה-11.3.12 עלתה קבוצת חיילים מגדוד 13 של חטיבת גולני לגג בית משפחת מחארמה בחברון. החיילים האשימו את מוחמד מחארמה, אז בן 22, ואת אביו איסחאק, אז בן 50, ביידוי אבנים. לפי תחקיר בצלם, החיילים תקפו את מוחמד ואיסחאק מחארמה, עצרו אותם, ולקחו אותם לבסיס צבאי סמוך ממנו הועברו למשטרה רק בשעה 19:00. בזמן שהוחזקו בבסיס הצבאי, חיילים תקפו את מוחמד מחארמה באלימות קשה, בין היתר אצבעו נשברה, חייל השתין עליו, עפר הוכנס לפיו וחייל אחר איים עליו בביצוע מעשה סדום. לפי עדותו של מוחמד, אחד התוקפים המרכזיים היה חייל דובר ערבית.

החקירה

כמה ימים לאחר האירוע פנה בצלם למצ"ח. כשבועיים לאחר מכן, ב-1.4.12 קיבלה יחידת מצ"ח באר שבע הוראה מהפרקליטות הצבאית לפתוח בחקירה בעניין. כשנה וחצי לאחר מכן, הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים לבצלם כי החליטה לסגור את תיק החקירה.

עד שפתחה מצ"ח בחקירה, גבתה המשטרה את עדויותיהם של מוחמד ואיסחאק מחארמה כחשודים בתקיפת החיילים ואת עדותו של אחד החיילים מהכוח העוצר. מאוחר יותר גבתה המשטרה שלוש הודעות נוספות ממוחמד מחארמה, שבהן התלונן על ההתעללות. המשטרה קיבלה לידיה את המסמכים הרפואיים של מוחמד ואיסחאק מחארמה ותרגמה אותם לעברית, שוחחה עם סגן עדי, מפקד הכוח העוצר, ורשמה את פרטי החיילים שהיו איתו בכוח.

ב-17.6.12 העביר בצלם לחוקרים צילומים של מוחמד מחארמה החבול ויותר מאוחר העביר סרטון וידיאו המתעד מקצת ממעצרו. החוקרים לא עשו שימוש בצילומים. פעולת החקירה הנוספת היחידה שביצעו החוקרים הייתה חיפוש בכמה מהטלפונים הסלולריים של החיילים. זאת, ככל הנראה, בעקבות דבריו של מוחמד מחארמה בעדותו במשטרה כי בעת שהוכה בבסיס הצבאי שמע את אחד החיילים אומר לחברו לצלם אותו וכי שמע צליל צילום מהטלפון של אחד החיילים. מזכר משטרתי שהועבר לחוקרי המצ"ח מתעד שיחה בין חוקר משטרה ובין סגן עדי. בשיחה זו אמר עדי כי "יתכן וישנו צילום לאירוע שצולם בטלפון הסלולרי של אחד החיילים אך לא מתעד את העבירה". בחקירתו במצ"ח לא נשאל סגן עדי אודות אותו צילום.

החוקרים השקיעו מאמצים רבים בתיאום בדיקות פוליגרף, הן לחיילים החשודים והן למוחמד מחארמה ולהוריו. אולם, אז התקיימה שיחה בין חוקר מצ"ח לבין סא"ל אליישיב, מפקד גדוד 13. מתיעוד השיחה בתיק החקירה עולה כי סא"ל אליישיב אמר כי איש מהחיילים שנחקרו אינו דובר ערבית. בעקבות שיחה זו, ונוכח טענתו של מוחמד מחארמה שאחד החיילים המרכזיים בתקיפתו היה דובר ערבית, נועצו החוקרים במפקד מצ"ח באר שבע, והחליטו שלא לקיים את בדיקות הפוליגרף.

האלימות הקשה כלפי מוחמד מחארמה לא אירעה במהלך המעצר אלא בעת שאביו והוא הוחזקו בבסיס הצבאי. למרות זאת, נחקרו רק חיילי הכוח העוצר וחקירתם התמקדה רק בפעולת המעצר. כשהחוקרים הציגו לחיילים את עדותו של מחארמה במשטרה, שהתייחסה בעיקר להתעללות שעבר בבסיס, החיילים הכחישו כל מעורבות בדברים או ידיעה עליהם. במסגרת החקירה לא נעשה כל ניסיון לברר היכן בבסיס הוחזקו מוחמד ואיסחאק מחארמה, למי הייתה גישה אליהם ומדוע בכלל הוחזקו השניים בבסיס למשך כשמונה שעות.

למרות שהחקירה התמקדה רק בשלב פעולת המעצר, ולמרות שלמעשה ההתעללות עצמה לא נחקרה כלל, הודיעה הפרקליטות לבצלם ב-14.11.13 כי החליטה לסגור את תיק החקירה. הפרקליטות לא נימקה את החלטתה זו.