דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אודות וידיאו בצלם

מיום היווסדו מפרסם בצלם עדויות, דו"חות מקיפים ודיווחים שוטפים על הפרה של זכויות האדם בשטחים. כוחן של המילים בתיאור העובדות מתעצם עשרות מונים כאשר מצטרף אליהם תיעוד מצולם, שהוא בעל כוח חווייתי המחייב את הצופה להתבונן במציאות ולהיווכח מהי השגרה האלימה של הכיבוש.

בשנת 2005 הקים בצלם את מחלקת הווידיאו על מנת לשלב צילום בעבודת התיעוד של הפרת זכויות האדם בשטחים. המחלקה החלה להפיק סרטונים תיעודיים קצרים ולהפיצם. כשנתיים לאחר מכן השיקה המחלקה את ״פרויקט המצלמות״, שבמסגרתו מחלק בצלם מצלמות וידיאו לפלסטינים החיים בגדה המערבית ומכשיר אותם לשמש אנשי ״עיתונות אזרחית״: לתעד את שגרת הכיבוש ואת הפרת זכויות האדם ולפרסם – באמצעות בצלם או באופן עצמאי – את התיעוד. באמצעות ההשתתפות בפרויקט, רוכשים מתנדבי בצלם מיומנויות המסייעות להם במאבקם על זכויות האדם שלהם ושל קהילתם ומאפשרות להם לתעד את חיי היומיום תחת הכיבוש.

מאז הפך התיעוד בווידיאו לנדבך מרכזי בעבודתו של בצלם. בזכות צילומיהם של מתנדבי ״פרויקט המצלמות״, הפרות קשות של זכויות האדם שביצעה ישראל בשטחים זכו לחשיפה נרחבת בתקשורת הישראלית והבינלאומית, מה שסייע להפנות את תשומת הלב – ולו לזמן קצר – להתרחשויות שלא היו מסוקרות כלל ללא נוכחות המצלמה.

בכמה מקרים אף סייעו החומרים המצולמים למאבק במדיניות הטיוח של מערכות אכיפת החוק – הצבאית והאזרחית – הנמנעות ככלל מלנקוט צעדים נגד אנשי כוחות הביטחון או מתנחלים שפגעו בפלסטינים. קיומו של התיעוד מנע מרשויות אכיפת החוק – הצבאית והאזרחית – כל אפשרות להכחיש את שהתרחש וכפה עליהם להתמודד עם העובדות.

בשנת 2009 זכה הפרויקט בפרס הבריטי היוקרתי "One World Media" על עבודתו פורצת הדרך בתחום העיתונאות האזרחית. בשנת 2012 זכה בצלם בפרס הראשון בקטגוריה "תעודה חופשית" בתחרות הקולנוע הדוקומנטרי 2012 של פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל.

ב-2009 החל בצלם להפיק גם פרויקטים דוקומנטריים וקולנועיים: ב-2010 הופק פרויקט "עזה – מבט מבפנים", שבו מתארים פלסטינים תושבי רצועת עזה את חייהם, שנה לאחר "עופרת יצוקה". ב-2011 הופק פרויקט "מזרח ירושלים – שישה מבטים", בשיתוף עם עיתון הגארדיאן הבריטי, במסגרתו יצרו שני ישראלים וארבעה פלסטינים יומני וידיאו אישיים על המאבק היומיומי שכרוך בחיים במזרח ירושלים. ב-2015 הפיק בצלם את הסרט הקצר ״אם תחייך העולם יחייך אליך״, שהוקרן בפסטיבלים רבים, זכה בפרסים ואף היה מועמד לפרס אקדמיית הקולנוע האירופית. ב-2017 הופקו שני יומני וידיאו של מתנדבות בצלם בבקעת הירדן ("סופ"ש אצל ההורים" ו"החלום שלי יישאר רק חלום") . וכן הסרט הקצר ״הילד מH2״ שהוקרן בתחרות הרשמית לסרטים הקצרים בפסטיבל ברלין ופסטיבלים חשובים נוספים בעולם. בנוסף, מאז 2012 מפיקה מחלקת הווידיאו את הבלוג "עזה שלי", המצולם על-ידי תחקירן השטח של בצלם בדרום רצועת עזה, ח'אלד אל-עזאייזה, ומאפשר הצצה לחייהם של תושבי הרצועה.

מחלקת הווידיאו מנהלת ארכיון עשיר וייחודי של חומרים מצולמים הפתוח לקהל הרחב. בארכיון אלפי שעות של חומרי גלם, עדויות וחומר מצולם ממקומות שונים בשטחים והוא משמש אנשי קולנוע, תקשורת, אקדמאים, סטודנטים, וכל אדם המעוניין ללמוד על מציאות החיים תחת כיבוש. לביקור בארכיון ניתן ליצור קשר עם keren@btselem.org. מומלץ לקרוא את ההוראות למשתמש/ת לפני הביקור.

 

מיקום

סרטונים אחרונים