דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אודות בצלם

בצלם, מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, פועל במטרה לסיים את הכיבוש מתוך הכרה שרק כך ניתן לממש עתיד בו זכויות האדם, דמוקרטיה, חירות ושוויון יובטחו לכל בני האדם – פלסטינים וישראלים – החיים בין הירדן לים. ישנן אפשרויות פוליטיות מגוונות למימושו של עתיד כזה – ואין זה תפקידו של בצלם להכריע ביניהן – אך דבר אחד ודאי: המשך הכיבוש אינו אחת מהן.

השם בְּצֶ֥לֶם, אשר ניתן לארגון על ידי יוסי שריד ז"ל, מתייחס לפסוק "וַיִּבְרָ֨א אֱלֹהִ֤ים אֶת־הָֽאָדָם֙ בְּצַלְמ֔וֹ בְּצֶ֥לֶם אֱלֹהִ֖ים בָּרָ֣א אֹת֑וֹ" (בראשית א כז). השם מבטא את הציווי היהודי והאוניברסלי בנוגע לכיבוד זכויותיהם של כל בני האדם באשר הם ולשמירה עליהן.

מאז הקמתו בשנת 1989, ובמשך למעלה משנות דור, ייחד הארגון את עיקר מאמציו לתיעוד הפרות זכויות האדם על ידי ישראל של פלסטינים בגדה המערבית (כולל במזרח ירושלים) וברצועת עזה. בצלם פרסם נתונים, עדויות, תיעוד וידיאו ודו"חות בנושאים אלה, במטרה לצמצם הפרות אלה, בהנחה שמדובר במציאות זמנית.

כיום, בחלוף למעלה מחמישים שנות כיבוש, במהלכן יישמה ישראל מדיניות שביססה שינויים מרחיקי לכת המבטאים כוונות ארוכות טווח, ברור כי לא ניתן עוד לראות בכיבוש מציאות זמנית. על כן, במקביל להמשך תיעוד הפרות זכויות האדם ופרסומן, קורא בצלם מפורשות, כארגון זכויות אדם, לסיום הכיבוש. לשם מימוש מטרה זו פועל בצלם כדי לחשוף את אי הצדק, האלימות והנישול העומדים בבסיסו של משטר הכיבוש, כדי לקעקע את המנגנונים המאפשרים זאת וכדי לאתגר את הלגיטימיות לה הוא זוכה בישראל ובעולם.

בצלם רכש מקום של כבוד בקהילת ארגוני זכויות האדם בארץ ובעולם, וזכה בין השאר בפרס קרטר לזכויות אדם (לשנת 1989, ביחד עם ארגון אל-חק), פרס זכויות האדם של דנמרק (לשנת 2011, ביחד עם ארגון אל-חק), פרס שטוקהולם לזכויות אדם (לשנת 2014) ופרס הרפובליקה הצרפתית לזכויות האדם (לשנת 2018, ביחד עם אל-חק). פרויקט הווידיאו של בצלם זכה בין השאר בפרס מיוחד מ-One World Media Awards (לשנת 2009) ובפרס של פורום היוצרים הדוקומנטריים בישראל (לשנת 2012).

בצלם הוא ארגון עצמאי ובלתי תלוי. הוא ממומן על-ידי תרומות בלבד, מקרנות וממדינות באירופה וצפון אמריקה, התומכות בפעילויות זכויות האדם ברחבי העולם, וכן הודות לנדיבותם של תורמים פרטיים בארץ ובעולם. 

דעו את העובדות:

כדי לקבל את הפרסומים של בצלם בדואר, כתבו אלינו בצירוף שם וכתובת מלאה לכתובת mail@btselem.org.

בצלם מפרסם ניוזלטר חודשי הכולל דיווחים על מצב זכויות אדם בשטחים - מהמדיניות הכוללת ועד לסיפור הקטן. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן.

לתכנית המתמחים של בצלם.

ליצירת קשר:

דואר: ת.ד. 53132, ירושלים 9153002

טלפון: 02-6735599

פקס: 02-6749111

דואר אלקטרוני: mail@btselem.org

לפניות בנושא תקשורת: dror@btselem.org

בצלם ברשתות החברתיות:

טוויטר: @btselem

פייסבוק: http://www.facebook.com/btselemheb

יוטיוב: https://www.youtube.com/btselem