דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

החל מהלילה, תושבי נועמאן שבמזרח ירושלים בסכנת גירוש

החל בחצות יהיו חשופים תושבי הכפר נועמאן לסכנת מעצר וגירוש. זאת לאחר שב-7.6.04 הורתה שופטת בית המשפט העליון, מרים נאור, לבטל בתוך עשרה ימים את הצו הארעי שאסר על ישראל לגרשם מבתיהם. בצו הארעי, אותו הוציאה השופטת בסוף אוגוסט 2003, נקבע גם כי אסור למדינה לעצור את תושבי הכפר, שנמצא בתוך שטח השיפוט של ירושלים, בטענה שהם שוהים בו בניגוד לחוק.

ההתיישבות בנועמאן החלה עוד בשנות השלושים. ב-1967, עם סיפוחו של הכפר לשטח השיפוט של ירושלים, רשמה ישראל בטעות את התושבים כתושבי הגדה המערבית ולא העניקה להם תעודות זהות ישראליות. עד היום מסרבים משרד הפנים ועיריית ירושלים להכיר במעמדם וגוזרים על התושבים להיות "שוהים בלתי חוקיים" בבתיהם שלהם. במקביל להליכים המשפטיים להסדרת מעמדם, ממשיכה ישראל להקים ממזרח לכפר את מכשול ההפרדה. בשלב זה של העבודות נותר רק פתח צר, דרכו עוברים התושבים ליישובים הסמוכים בגדה המערבית. עם זאת, בהעדר הכרה רשמית במצבו המיוחד של נועמאן, גם פתח זה ייחסם והתושבים יהיו לכודים בין המכשול לבין החסימות הפיסיות המונעות את מעברם לשאר חלקי ירושלים.

אתמול פנה בצלם לשר הפנים, אברהם פורז, בדרישה שיכיר בתושבי נועמאן כתושבי קבע בישראל. עד אז דרש בצלם מפורז להעניק לתושבים אשרת שהייה זמנית בירושלים, שתמנע את גירושם מבתיהם ותאפשר להם למצות את ההליכים המשפטיים העומדים לפניהם.

מה אפשר לעשות?

פנו גם אתם לשר הפנים בפקס 02-5666376, וקיראו לו להכיר במעמדם של תושבי נועמאן ולאפשר להם להמשיך ולחיות בבתיהם.