דילוג לתוכן העיקרי

שוטרי מג"ב רדפו אחרי נשים ונערות שצפו בעימותים בכפר סעיר ותקפו אותן

ב-20.1.17, בסביבות השעה 14:00 בצהריים, התנהלו עימותים בין כוחות הביטחון לילדים ונערים בכפר סעיר שמצפון-מזרח לחברון. קבוצת ילדים ונערים יידתה אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון, שירו לעברם כדור...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שוטרי מג"ב רדפו אחרי נשים ונערות שצפו בעימותים בכפר סעיר ותקפו אותן

ב-20.1.17, בסביבות השעה 14:00 בצהריים, התנהלו עימותים בין כוחות הביטחון לילדים ונערים בכפר סעיר שמצפון-מזרח לחברון. קבוצת ילדים ונערים יידתה אבנים לעבר אנשי כוחות הביטחון, שירו לעברם כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז מדמיע וזרקו רימוני הלם.

שבע מבנות משפחת ג'ראדאת עמדו בסמוך לאחד מבתי המשפחה וצפו בעימותים. ארבעה ג'יפים של מג"ב הגיעו למקום והשוטרים שירדו מהם החלו לרדוף אחרי הנערים שברחו מהמקום. גם בנות משפחת ג'ראדאת נמלטו. צלם שהגיע למקום תיעד בווידיאו את סופו של האירוע, ובו נראה שוטר מג"ב רעול פנים כשהוא אוחז בכוח בזרועה של ח'דיג'ה ג'ראדאת, בת 13, בזמן שקצין מג"ב הודף את אמה, שניסתה לעזור לה. לאחר שהשוטר שחרר את ח'דיג'ה, הוא תועד בווידיאו כשהוא תוקף ומכה בראשה את בת דודתה, דוחא בדווי, בת 20.

מתחקיר בצלם עולה כי סיראג׳ ג׳ראדאת, בת 28, ברחה יחד עם בת דודתה סמר, בת עשר, לבית של סמר, שבו שהו באותה עת שלוש מאחיותיה – היבה, בת 18, שירין, בת 17, וכיפאח, בת 11. השתיים סגרו מאחוריהן את שער הברזל של החצר, נכנסו לבית, ואז שמעו דפיקות חזקות על דלת הכניסה. לפי עדותן של סיראג' והיבה, השוטרים חבטו בדלת ובעטו בה עד ששברו את המנעול ונכנסו לבית. הנערות צעקו ונצמדו אחת לשנייה מפחד השוטרים. אחד מהם ניגש לסיראג', אחז בכתפה ומשך אותה אל מחוץ לבית. סיראג', שבכתה וצעקה, אמרה לשוטר שלא עשתה דבר.

בעדות שמסרה ב-21.1.17 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי תיארה סיראג' ג'ראדאת את מה שקרה אז:

סיראג'  ג׳ראדאת, בת 28. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 21.1.17בנות הדודות שלי ניסו לחלץ אותי מהשוטר. סמר נצמדה אלי, צעקה ובכתה, אבל כחמישה-שישה שוטרים מנעו מהבנות האחרות להתקרב אליי. בזמן שהשוטר לקח אותי החוצה כשאני צועקת, היבה הרימה קנקן מים מפלסטיק והשליכה אותו על גבו של השוטר. השוטר שחרר אותי ורדף אחרי היבה. היא פחדה ורצה לאחד החדרים ונעלה את עצמה מבפנים. השוטר בעט בכוח בדלת, שעשויה מעץ, שבר אותה ונכנס לתוך החדר. הוא היכה את היבה עם קת הרובה שלו ובעט בה. חזרתי לשאר הבנות ויחד ניסינו להגיע להיבה אבל חמשת השוטרים שעמדו ליד דלת החדר מנעו מאתנו להיכנס לחדר בזמן שהשוטר תקף אותה. השוטר יצא מהחדר והיבה הלכה אחריו וקיללה אותו. היא סגרה שוב את הדלת, אבל השוטר חזר ודחף את הדלת. היבה דחפה את הדלת מבפנים והשוטר דחף אותה מבחוץ.

בעדותה מתארת היבה ג'ראדאת מה אירע לאחר שהשוטר נכנס לתוך החדר:

השוטר שבר את דלת העץ ונכנס לתוך החדר שבו התחבאתי, מאחורי ארון עץ ישן. הוא הכה אותי פעמיים בגב עם קת הרובה שלו, ובעט בי כמה פעמים. חלק מהמכות פגעו בארון, שנשבר בכמה מקומות. כשהשוטר יצא מהחדר, לא התאפקתי ומרוב כעס על כך שתקף אותי קיללתי אותו. פתאום ראיתי אותו חוזר. מיד סגרתי את הדלת השבורה, נעמדתי מאחוריה ודחפתי אותה בפנים בזמן שהוא דחף אותה מבחוץ. הוא הצליח לפתוח את הדלת, תפס אותי בשתי ידיי ומשך אותי. אבא שלי הגיע, נצמדתי אליו והוא הגן עליי. השוטר שלף תרסיס פלפל וכיוון אותו לעברי, אבל אבא שלי דחף אותו ואת התרסיס וצעק עליו. אבא שלי שאל אותו למה הוא תוקף אותנו, ואמר לו שאנחנו נערות ואיך ייתכן שכל השוטרים החמושים האלה תוקפים נשים וילדים.

בשלב הזה השוטר עזב אותי ויצא החוצה יחד עם שאר השוטרים. אני ובנות הדודות שלי הלכנו אחריהם, וראינו שוטר רעול פנים תוקף את ח׳דיג׳ה וחונק אותה בזרועו, כשלידו עומד קצין מג"ב. אבא שלי ניגש לשם כדי לנסות לחלץ אותה.

מימין לשמאל: ח'דיג'ה (13), כיפאח (11), שירין (17), סמר (10), אמל (17, צפתה איתן בעימותים) ו-סיראג' (28). צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 21.1.17
מימין לשמאל: ח'דיג'ה (13), כיפאח (11), שירין (17), סמר (10), אמל (17, צפתה איתן בעימותים) ו-סיראג' (28). צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 21.1.17

ח׳דיג׳ה ג׳ראדאת, בת 13, ברחה יחד עם שלוש מבנות משפחתה שצפו בעימותים ובת דודתה דוחא שתלתה כביסה בסמוך, לבית דודה ג'מיל. הנערות סגרו את הדלת מאחוריהן, אבל לאחר ששמעו פיצוץ של רימון הלם מחוץ לדלת פתחו אותה ואמרו לשוטרים שבבית יש רק נערות. מחוץ לבית שוטרים ירו גז מדמיע לעבר ילדים ונערים, שברחו מהמקום. השוטרים שעמדו בכניסה לבית אמרו לנערות להיכנס חזרה לתוכו ולסגור את הדלת.

בעדות שמסרה ב-21.1.17 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי תיארה ח'דיג'ה ג'ראדאת מה קרה אז:

ח'דיג'ה  ג׳ראדאת, בת 13. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 21.1.17לפני שהספקתי להיכנס לבית ראיתי שוטר רעול פנים רץ אלינו. הוא היה עצבני וצעק בערבית: ״זאת מרגלת!״. נבהלתי ונכנסתי במהירות לתוך הבית. הוא רדף אחרי פנימה ותפס לי בכוח בכתף. הוא אמר לי: ״את מרגלת״ והתחיל לגרור אותי החוצה. התחלתי לצעוק ולבכות ובנות הדודות שלי ניסו לחלץ אותי ממנו. גם הן בכו וצעקו, אבל השוטר המשיך לגרור אותי באלימות, תוך שהוא כורך את ידו סביב הצוואר שלי. הוא גרר אותי למרחק של כשלושים מטרים מהבית, עד לג׳יפ של משמר הגבול. הוא עיקם את ידיי מאחורי הגב, כרך את זרועותיו סביב הצוואר שלי בצורה שהקשתה עליי לנשום, והצמיד אותי לקיר. אמא שלי, ובנות הדודות שלי דוחא וסיראג׳ ניסו לחלץ אותי מהשוטרים אבל קצין מג"ב הרחיק אותן ממני. אבא שלי הגיע וניסה לשכנע את השוטרים שאנחנו נערות ולא ייתכן שזרקנו אבנים. שני צלמים הגיעו והתחילו לצלם את מה שקורה. אני השתחררתי מידיו של השוטר ואז הוא תקף והכה את דוחא בראשה.

לאחר שאיבראהים ג'ראדאת, אביהן של היבה וח'דיג'ה, התערב והרחיק את הנערות והאם וקצין מג"ב מנע מהשוטר להמשיך ולהכות את דוחא, עזבו השוטרים את הכפר מבלי לעצור איש. בעדות שמסרה ב-21.1.17, סיפרה היבה שהיא עדיין סובלת מכאבים בגבה ובשאר חלקי גופה עקב תקיפתה בידי השוטר.

התנהגותם האלימה של שוטרי משמר הגבול, שעיכבו, תקפו והכו נשים ונערות, הצעירה שבהן בת 13, מצטרפת לשורה ארוכה של מקרים שתיעד בצלם לאורך השנים, שבהם הפעילו אנשי כוחות הביטחון אלימות נגד ילדים ונערים פלסטינים. הישנותם של מקרים אלה, והעובדה שהאחראים להם לא נדרשו לתת על כך את הדין, מעידות על הסכמתם – ולו בשתיקה – של הדרגים הבכירים בכוחות הביטחון.

סרטונים אחרונים