דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

משחקים באש: האדישות הגורפת לשלומם ולביטחונם של תושבי מזרח העיר הסתיימה בארבעה הרוגים עשרות פצועים ושיבוש שגרת חייהם של עשרות אלפי תושבים

בעקבות הריגתם של שני שוטרים על ידי שלושה אזרחים ישראלים במתחם הר הבית (אל-חראם א-שריף) ביום שישי, ה-14.7.17, חסמה ישראל את כל הדרכים המובילות לעיר העתיקה וסגרה את מסגד אל-אקצה בפני מתפללים. ביום ראשון, נפתח המתחם למתפללים תושבי ירושלים בלבד, דרך שני שערים בלבד, שבהם הותקנו גלאי מתכות: אל-אסבאט ואל-מג'ליס. ביום שישי, ה-21.7.17, הציבה המשטרה מחסומים בשערי העיר העתיקה והתירה את הכניסה רק לתושבי העתיקה, ולגברים מעל גיל 50 ולנשים, שאינם גרים בעיר העתיקה. בנוסף, הציבה המשטרה אלפי שוטרים חמושים בשכונות במזרח העיר, ובעיקר ברחבי העיר העתיקה. אילוצם של המתפללים לעבור בידוק בטחוני ישראלי באמצעות גלאי מתכת בכניסה להר הבית הוא חריגה מהסטטוס קוו הנהוג במקום, ורובם המכריע של המתפללים סירבו להיכנס בשל כך לאתר ומחו על כך באמצעות קיום התפילה ברחוב.

ירי גז מדמיע על מתפללים מיד עם סיום התפילה בוואדי ג׳וז, מזרח ירושלים ביום שישי האחרון. צילום: פאיז אבו רמלה, אקטיבסטילס
ירי גז מדמיע על מתפללים מיד עם סיום התפילה בוואדי ג׳וז, מזרח ירושלים ביום שישי האחרון. צילום: פאיז אבו רמלה, אקטיבסטילס

צעדים קשים אלה הובילו לתוצאות קשות: הריגתם של ארבעה פלסטינים ופציעתם של למעלה ממאה מפגינים נוספים על ידי שוטרים. שעות ספורות לאחר האירועים שהתחוללו בירושלים, ב-21.7, ביצע פלסטיני פיגוע בהתנחלות חלמיש, הרג שלושה אזרחים ישראלים ופצע אזרחית ישראלית אחת.

מעדויות שאסף בצלם ומסרטונים שפורסמו בכלי התקשורת עולה כי השוטרים הפעילו כוח מופרז ובלתי מוצדק כלפי המתפללים. מתחקיר בצלם עולה כי לפחות במקרה אחד, בתפילת יום השישי בצהריים שהתקיימה באזור ראס אל-עאמוד, החלו הכוחות לירות אמצעים לפיזור הפגנות לעבר קהל המתפללים מיד עם תום התפילה. על-פי נתוני הסהר האדום, מיום שישי, ה-14.7.17, ועד יום ראשון, ה-23.7.17, פונו כ-120 פצועים לטיפול בבתי החולים בירושלים בעקבות שאיפת גז, ירי כדורי מתכת מצופים גומי וחבלות גופניות. לפחות שניים מהפצועים נפגעו מירי בכינון ישיר של רימוני הלם וגז, אחד נפגע מכדור מתכת מצופה גומי בעינו, ואחד מרסיסי רימון הלם.

בנוסף, במהלך יום שישי פשטו שוטרים על בית החולים אל-מקאסד שבמזרח ירושלים, ירו רימוני הלם וגז ברחבה שמחוץ לבית החולים ונהגו באלימות כלפי הצוות הרפואי, עובדים בבית החולים ומבקרים. לפחות במקרה אחד, שיבשו השוטרים את הטיפול רפואי בפצוע קשה. לפעולות אלה אין כל הצדקה.

ישראל שבה והפגינה במהלך אירועי הימים האחרונים אדישות גורפת לחייהם, לביטחונם, ולזכותם של פלסטינים תושבי מזרח ירושלים לקיים חיי שגרה תקינים. משטרת ישראל התייחסה לתושבים הפלסטינים כאילו הם חיילי אויב ולא אוכלוסייה אזרחית שהיא אמונה על שלומה ועל ביטחונה. התנהלות זו היא חלק ממערך השליטה הישראלית במזרח ירושלים: הרשויות הישראליות רואות בתושבים הפלסטינים אוכלוסייה בלתי רצויה של בני אדם השווים פחות, על כל המשתמע מכך – ובכלל זה השימוש בכוח קטלני. רק שינוי מקיף ומהותי של מערך שליטה זה ושל המציאות הירושלמית יוכל להבטיח את זכויות האדם של כל בני האדם החיים בה.