דילוג לתוכן העיקרי
היית'ם אל-ג'נאזרה
תפריט
מהשטח
נושאים

היית'ם אל-ג'נאזרה מושבת מעבודה מאז הוטלו הגבלות בגלל הקורונה, ומשפחתו חיה מהלוואות משכנים וחברים

היית'ם אל-ג'נאזרה הוא צבעי בן 51 ממחנה הפליטים אל-פוואר הסמוך לחברון. הוא לא עובד בימים אלה, שכן במסגרת ההגבלות בעקבות התפשטות הקורונה ישראל אינה מרשה לבני 50 ומעלה להיכנס לשטחה לצורך עבודה. לאחר שניסה מספר פעמים להגיע למקום העבודה שלו בדרך לא דרך, הוא הפסיק לנסות ויושב עכשיו בבית, מחכה בקוצר רוח לפתיחת המעברים וחושש לבריאותה של אשתו הזקוקה לטיפול רפואי שאותו לא יוכל כעת לממן.

אני מועסק דרך חברה קבלנית בצביעת מבנים בבית שמש. את ההיתר לעבודה בישראל קניתי, כמו כולם, ממתווכי היתרים – תמורת 2,500 שקלים בחודש. לפני משבר הקורונה נהגתי לנסוע לעבודה דרך מחסום מיתר. מדי יום הייתי יוצא מהבית לפנות בוקר כדי להגיע לבאר שבע, משם הייתה הסעה למקום העבודה שלי בבית שמש.

הנסיעות נמשכו שש שעות בכל יום, בנוסף לשמונה שעות העבודה. זה היה יום ארוך מאוד אבל למרות שכמעט לא ראיתי את המשפחה במהלך השבוע, הייתי מאושר שיש לי עבודה ושאני מתפרנס. אשתי סובלת מחסימת עורקים. היא מקבלת טיפולים ואמורה לעבור ניתוח מורכב ויקר.

אחרי ניכוי ההוצאות עבור ההיתר, האוכל במהלך העבודה והנסיעות, נשארו לי בכיס פחות מ-200 ש"ח ליום. אבל עדיין העדפתי לעבוד גם בחגים ובחופשות, למרות הקושי והעייפות, כי בכל יום שלא עבדתי הפסדתי כסף, מה שפגע ביכולת שלי לשלם את ההוצאות הרבות שלנו.

לפני כ-45 ימים ישראל הודיעה על צעדי חירום כדי להיאבק בהתפשטות הקורונה ואסרה על פלסטינים מעל גיל חמישים להיכנס לעבוד בישראל. ביום הראשון אחרי שהוטל האיסור ניסיתי בכל זאת להיכנס לישראל, אבל אנשי כוחות הביטחון הישראלים לא נתנו לי לעבור. לא נכנעתי, ובארבעת הימים שלאחר מכן ניסיתי שוב להגיע לעבודה שלי, אבל בכל פעם הגעתי לעבודה סחוט ומותש והחלטתי שאני לא יכול לעמוד בזה. אני אדם מבוגר ואני לא יכול לרוץ על הגבעות. מאז אני בבית, ממתין שמשבר הקורונה יחלוף.

היום, אחרי ארבעים ימים בבית, אני כבר נאלץ ללוות כסף מהשכנים שלי ומהחברים שלי. כל פעם נותנים לי 200 ש"ח. אשתי הפסיקה להגיע לטיפולים בישראל, כי אי אפשר לקבל הפניות כרגע, ואני דואג מאוד למצב הבריאותי שלה. אני גם חושש שהיא תידבק בקורונה.

* העדות נגבתה על-ידי תחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-21.4.20, באמצעות הטלפון.

תגיות