דילוג לתוכן העיקרי

בשתי תקיפות משותפות של מתנחלים וחיילים במאי 2021 נורו למוות שני פלסטינים בכפרים איסכאכא ועוריף: עווד חרב ונידאל ספדי

ביום שישי, 14.5.21, פלשו מתנחלים וחיילים ביחד לשני כפרים, עוריף ואיסכאכא, בשני אירועים נפרדים. המתנחלים, שחלקם היו חמושים, יידו אבנים על בתים ועל תושבים, שיצאו מבתיהם ויידו לעברם אבנים בנ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בשתי תקיפות משותפות של מתנחלים וחיילים במאי 2021 נורו למוות שני פלסטינים בכפרים איסכאכא ועוריף: עווד חרב ונידאל ספדי

ביום שישי, 14.5.21, פלשו מתנחלים וחיילים ביחד לשני כפרים, עוריף ואיסכאכא, בשני אירועים נפרדים. המתנחלים, שחלקם היו חמושים, יידו אבנים על בתים ועל תושבים, שיצאו מבתיהם ויידו לעברם אבנים בניסיון להגן על עצמם ועל רכושם ולהרחיקם מהמקום.

בשני הכפרים ירו מתנחלים וחיילים אש חיה, פצעו בסך הכל 12 תושבים והרגו שניים: עווד חרב, בן 27, שנורה בבטנו באיסכאכא, ונידאל ספדי, בן 30, שנורה בחזהו ובבטנו בכפר עוריף. בשני המקרים לא ידוע לבצלם אם הירי הקטלני בוצע בידי מתנחל או חייל. בכלי התקשורת פורסם כי נפתחה חקירת מצ"ח בנוגע להריגתו של ספדי, אולם ניסיון של שנים מלמד כי אחריתה של זו להיסגר והיא אינה אלא חלק ממנגנון טיוח ההרג.

שיתוף הפעולה בין חיילים לבין מתנחלים בתקיפות של פלסטינים הוא כבר מזמן חלק מהשגרה בגדה המערבית, המסכנת את חייהם, את רכושם ואת שלומם של תושבי הכפרים. באותו יום, היום הקטלני ביותר בגדה מאז 2002, בו נהרגו מירי ישראלי 13 פלסטינים, תיעד בצלם שני אירועים נוספים בהם נהרגו פלסטינים בפלישות דומות של מתנחלים חמושים וחיילים: איסמאעיל א-טובאסי נהרג מירי שבוצע בידי מתנחל או חייל באדמות הכפר א-ריחיה, וחוסאם עסרייה נהרג מירי חיילים בפאתי הכפר עסירה אל-קיבליה.

הריגתו של עווד חרב, בן 27, נשוי ואב לילדה, באיסכאכא

עווד חרב עם בתו. התמונה באדיבות המשפחה
עווד חרב עם בתו. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שישי, 14.5.21, בסביבות השעה 14:30, פלשה קבוצה המורכבת מארבעה חיילים וכמה מתנחלים, שלפחות אחד מהם היה חמוש, לצדו המערבי של הכפר איסכאכא שמצפון-מזרח לעיירה סלפית. זאת לאחר שלפי פרסומים בתקשורת, זמן קצר קודם לכן פלסטינים יידו אבנים לעבר כלי רכב ישראלי בכביש סמוך ופצעו שניים מנוסעיו באורח קל.

בעקבות הפלישה הגיעו למקום כמה עשרות מתושבי הכפר וחלקם יידו אבנים ממרחק של כשלושים מטרים לעבר הפולשים שהסתתרו מאחורי חומה של אחד הבתים, בניסיון להרחיקם ולהגן על עצמם ועל בתיהם. אחד המתנחלים ירה אש חיה לעבר התושבים, בעוד החיילים משליכים לעברם רימוני גז מדמיע. לאחר כמה דקות נורו לעבר התושבים כמה יריות נוספות של אש חיה – אך בצלם לא הצליח לקבוע במסגרת התחקיר אם היורה היה מתנחל או חייל. עווד חרב, בן 27, שעמד בין מיידי האבנים, נפגע מהירי בבטנו. הוא פונה לבית חולים בסלפית שם נקבע מותו.

בעימותים שנמשכו לאחר פציעתו של חרב נפצעו חמישה פלסטינים נוספים מירי חי, וגם הם פונו לבית החולים בסלפית.

עווד חרב, בן 27, הגיע למקום זמן קצר לאחר תחילת האירוע יחד עם שניים מאחייניו, מואייד חרב, וקוסאי חרב, כולם תושבי הכפר.

מואייד חרב, בן 35, סיפר בעדות שמסר ב-17.5.21 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי מה אירע לאחר שהגיעו:

כשהגענו כבר היו שם כבר 15-10 בחורים מהכפר. ליד הכניסה לאחד הבתים עמדו ארבעה חיילים, וקצת מאחוריהם עמדו כמה מתנחלים. קצת רחוק יותר מאחורה ראיתי עוד קבוצה של מתנחלים. צעירים מהכפר, עמדו במרחק של כמה עשרות מטרים מהחיילים ומהמתנחלים ויידו אבנים. אחד המתנחלים, שעמד קרוב יותר אלינו ובמרחק של כמה מטרים מהחיילים, ירה לעבר הצעירים אש חיה, ובאותו זמן החיילים ירו לעברם רימוני גז מדמיע.

עווד עמד בקדמת הקבוצה של הבחורים. אני נזהרתי יותר ועמדתי עשרה מטרים מאחוריו. בתוך כמה דקות הגיעו למקום עוד תושבים, ואז שמעתי בבת אחת בערך 10-7 יריות של אש חיה וגז מדמיע. ראיתי בחור נופל. בחורים אחרים תפסו את רימוני הגז והשליכו אותם בחזרה לעבר החיילים. חלק מהבחורים התחילו לצעוק "אללה אכבר" ו"פצוע! פצוע!" וכמה בחורים הרימו את הפצוע. אחד הבחורים הוריד לו את החולצה ולחץ איתה על הפצע במותן שמאל. הם רצו איתו ורק אז ראיתי שזה הדוד שלי עווד. רצתי אליו, לא יכולתי לשאת את מה שראיתי.

חרב הוכנס למכונית פרטית שפינתה אותו למרפאה בכפר, ממנה הועבר לאחר כחצי שעה לבית חולים בסלפית. הוא הגיע לבית החולים ללא דופק, כשאינו נושם ולאחר שניסיונות ההחייאה כשלו נקבע מותו.

קוסאי חרב סיפר בעדות שמסר ב-17.5.21 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי:

קואסי חרב. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 19.5.21
קוסאי חרב. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 19.5.21

כשהגענו לשם היו שם כבר כמה תושבים. שאלנו אותם מה קורה והם הצביעו על קצה הכביש. ראיתי שם שני מתנחלים, שאחד מהם החזיק נשק. השני היה מאחוריו ולכן אני לא יודע אם הוא היה חמוש או לא. כמה מטרים מהם היו ארבעה חיילים שהסתתרו מאחורי הגדר של אחד הבתים. המתנחל החמוש כרע בתנוחת צליפה.

כמה בחורים יידו אבנים ממרחק של עשרים-שלושים מטרים מהמתנחלים והחיילים. דוד שלי, עווד, הסתתר מאחורי אחד העצים שלצד הכביש, כמה מטרים ממני. שמעתי ירי וראיתי אותו נופל. לא האמנתי! עוד לפני שהספקתי לקלוט מה קרה החיילים ירו הרבה רימוני גז מדמיע. כל הבחורים נסוגו לאחור. הרגשתי שאני נחנק מהגז. בינתיים כמה בחורים הרימו את הדוד עווד ופינו אותו משם.

הריגתו של נידאל ספדי, בן 30, נשוי ואב לשלושה, עוריף  

נידאל ספדי. התמונה באדיבות המשפחה
נידאל ספדי. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שישי, 14.5.21, בסביבות השעה 14:30, פלשה קבוצה המורכבת מכעשרה מתנחלים, חלקם רעולי פנים, ולפחות שלושה חיילים, לאזור שבו ניצבים בית הספר ומגדל המים בכפר עוריף שבמחוז שכם. המתנחלים עקרו כמאה שתילי עצי זית והרסו גדר באורך של כחמישים מטרים. לדברי הצבא, תושבים מהכפרים שסביב התנחלות יצהר הסמוכה הציתו אדמות באזור ההתנחלות.

כמה עשרות תושבים מהכפר התאספו במקום וחלקם החלו ליידות אבנים בניסיון לגונן על אדמותיהם ועל עצמם ולהרחיק את המתנחלים והחיילים, ממרחק של כ-150-100 מטרים. המתנחלים והחיילים ירו לעברם אש חיה ופצעו שלושה מהתושבים. לאחר כשעה, כשנדמה היה שהחיילים התרחקו מהמקום והמתנחלים נותרו לבדם, התקדמו לעברם כמה תושבים תוך יידוי אבנים. אולם החיילים שבו והופיעו פתאום. המתנחלים והחיילים ירו אש חיה על התושבים ופצעו שניים מהם, בהם נידאל ספדי, בן 30, שנפגע בחזהו ובבטנו ומת מאוחר יותר.

במהלך יידוי האבנים שנמשך לאחר הירי בספדי, החיילים ירו בשלושה תושבים נוספים. בסך הכל נפצעו במהלך האירוע שבעה תושבים מירי חי של החיילים והמתנחלים.

ע. ע., תושב עוריף בן 40, הגיע לאזור בית הספר לאחר שהתושבים הוזעקו למקום. בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר:

ראיתי כמה צעירים ליד אחד הבתים וחיילים ומתנחלים ליד בית הספר, במרחק של 150-100 מטרים מהם. היה ירי אינטנסיבי ולכן התושבים לא העזו להתקרב יותר. אחרי כמה זמן החיילים והמתנחלים נסוגו לחלק הצפוני של בית הספר. הצעירים התחלקו לקבוצות כדי לרדוף אחריהם ולהרחיק אותם מהאדמות של התושבים. החיילים והמתנחלים התקרבו לבית הספר והתרחקו ממנו לסירוגין. בכל פעם שהם התקדמו, לפחות שניים מהם ירו אש חיה. אחד היורים היה רעול פנים. בתוך עשר דקות נפצעו שלושה תושבים מירי חי.

בינתיים החיילים התרחקו מעט לאחור וכמה צעירים, בהם נידאל ספדי, התקדמו לעבר בית הספר. ואז שמעתי ירי וראיתי שהחיילים חזרו, ונידאל, שלא הספיק להתקרב אליהם הרבה, נפגע. הוא דימם מאוד מהגב והבגדים שלו נספגו בדם.

מוסטפא ספדי, בן 35, אחיו של נידאל, הגיע למקום ביחד איתו. בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר:

מימין לשמאל: מוסטפא ונידאל ספדי. התמונה באדיבות המשפחה
מימין לשמאל: מוסטפא ונידאל ספדי. התמונה באדיבות המשפחה

שבעה-שמונה מתנחלים עמדו סמוך לבית הספר, חלקם היו רעולי פנים. הם יידו אבנים לעבר התושבים, שיצאו מהבתים שלהם כדי להגן על עצמם. היו שם גם כמה חיילים, שעמדו ליד מגדל המים של הכפר. החיילים ואחד המתנחלים ירו אש חיה. פתאום החיילים נסוגו ויותר לא ראינו אותם, המתנחלים נשארו שם לבד. זה עודד את הצעירים להתקדם אליהם. אבל אז החיילים חזרו פתאום, כשהם יורים אש חיה באופן אינטנסיבי לעבר הצעירים. גם המתנחלים ירו. כמה מהתושבים נפצעו וצעירים פינו אותם. באותו זמן ראיתי שאחי הקטן נידאל, שהיה במרחק של חמישה-עשרה מטרים מהם, נפגע. היו לו כתמי דם גדולים בגב. פינו אותו לאמבולנס שהגיע לשם, אבל הוא כבר היה מחוסר הכרה. נסעתי אחריהם לבית החולים בשכם. עד שהגעתי כבר הודיעו שהוא נהרג.

לאחי יש שלושה ילדים קטנים - מרים, בת 5, סנד, בן 3, ורוקיה, בת שנתיים. אשתו שד'א, בת 23, בהריון בחודש השישי. איבדתי אח וחבר, והיום אני אחראי למשפחתו ולילדיו של אחי.

סרטונים אחרונים