דילוג לתוכן העיקרי

א-תוואני ואל-מופקרה, דרום הר חברון: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו פלסטינים באבנים ובמקלות והציתו מבנה חקלאי. חיילים ירו אש חיה ורימוני גז מדמיע לעבר המותקפים

בשעות הצהריים של יום שבת, 26.6.21, פלשו כעשרים מתנחלים שהגיעו מכיוון המאחז חוות מעון לחלקו המזרחי של הכפר א-תוואני. הם השליכו אבנים על התושבים והיכו כמה מהם במקלות. אחד מתושבי הכפר נפצע ב...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

א-תוואני ואל-מופקרה, דרום הר חברון: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו פלסטינים באבנים ובמקלות והציתו מבנה חקלאי. חיילים ירו אש חיה ורימוני גז מדמיע לעבר המותקפים

בשעות הצהריים של יום שבת, 26.6.21, פלשו כעשרים מתנחלים שהגיעו מכיוון המאחז חוות מעון לחלקו המזרחי של הכפר א-תוואני. הם השליכו אבנים על התושבים והיכו כמה מהם במקלות. אחד מתושבי הכפר נפצע בראשו ונחבל בצלעותיו והוא פונה לבית החולים. תושב נוסף נפגע קל ברגלו.

לאחר כרבע שעה הגיעו למקום שלושה חיילים, שהלכו יחד עם המתנחלים לכיוון הקהילות ח'ירבת א-רכיז וח'ירבת אל-מופקרה. כאשר היו במרחק של כעשרות מטרים מבתי הקהילה, ירה אחד המתנחלים לעבר התושבים, בעוד מתנחלים אחרים רדפו אחריהם, הציתו מבנה חקלאי של תושב א-תוואני ושברו ענפים במטע הזיתים שלו. לאחר שהמתנחלים חזרו לחורשה הסמוכה למאחז, הגיעו למקום חיילים נוספים וירו אש חיה ורימוני גז מדמיע לעבר תושבי א-תוואני ובתי הכפר.

תושבי אזור מסאפר יטא סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים וחיילים, כחלק משגרת ההתעמרות של הרשויות בתושבי הקהילות הפלסטיניות בדרום הר חברון, ובמסאפר יטא בפרט, במסגרת מאמציהן לגרשם מבתיהן ומאזור מגוריהן.

המבנה החקלאי עליו השתלטו המתנחלים. מתוך תיעוד הווידיאו
המבנה החקלאי עליו השתלטו המתנחלים. מתוך תיעוד הווידיאו

להלן עדויות שגבתה תחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-28.6.21:

באסל אל-עדרה, בן 25, תושב א-תוואני ומתנדב בפרויקט המצלמות של בצלם, סיפר בעדותו על שאירע באותו היום:

ביום שבת, 26.6.21, בסביבות השעה 14:00, התקשר אליי חבר והודיע ​​לי שמתנחלים הגיעו לבאר המים שנמצאת במרחק של כמה מאות מ' מזרחית לבתי הכפר. הלכתי לבית של פדל א-רבעי, אחד הבתים שבקצה המזרחי של הכפר, וצילמתי משם את המתנחלים. הם היו שישה ועמדו מסביב לבאר. כשהמתנחלים הבחינו בי ובעוד מספר תושבים שהיו איתי, הם התקדמו אלינו. במקביל הגיעו עוד תושבים מהכפר לבית של פדל.

המתנחלים יידו לעברנו אבנים. ראיתי שאחד מהם השתמש בקלע והאחרים זרקו אותן בידיים. ראיתי מתנחלים מתקשרים בטלפונים שלהם ובתוך רבע שעה הגיעו לשם עוד בערך 15 מתנחלים. הם החזיקו מקלות והצטרפו לשישה שכבר היו שם. לפני שהם הצליחו להגיע לבית של פדל, אני ועוד שישה תושבים יצאנו מהבית והתקדמנו לכיוונם.

כשפגשנו אותם, המתנחלים תקפו אותנו במקלות ובאבנים. הייתי חייב לזרוק את המצלמה שלי כדי להגן על עצמי. ראיתי את פואד עומר שוכב על האדמה כשמתנחל מכה אותו במקל.

לאחר רבע שעה בערך, הגיעו שלושה חיילים. המתנחלים עזבו אותנו והלכו מערבה, לכיוון ח'ירבת אל-מופקרה וח'ירבת א-רכיז. ראיתי את אחד המתנחלים יורה לעבר כמה תושבים מח'ירבת אל-מופקרה שהתאספו כדי לעצור את המתנחלים. התושבים ברחו והמתנחלים רדפו אחריהם.

פואד עומר, בן 37 ואב לשישה, תושב א-תוואני, סיפר בעדותו על תקיפתו בידי המתנחלים:

ביום שבת, ב-26.6.21, בסביבות השעה 14:30, נודע לי דרך קבוצת הוואטסאפ של מועצת א-תוואני שמתנחלים פלשו לחלק המזרחי של הכפר. הלכתי לבית של המשפחה של פדל א-רבעי. גם תושבים אחרים הגיעו לבית של פדל, כולל חבר שלי באסל אל-עדרה, בן 25.

ראיתי קבוצה של בערך עשרים מתנחלים רצים לכיוון הבית של פדל שבו היינו. עוד לפני שהם הגיעו, אני ועוד שישה תושבים, כולל באסל, יצאנו לקראתם. כשהגענו אליהם הם תקפו אותנו במקלות ובאבנים. אני חטפתי יותר מעשרים מכות ממקלות על הגב ועל הראש. נפצעתי בצד ימין של הראש. המכות האחרות גרמו לי חבלות בצלעות. תושב אחר מהכפר נפגע ברגל ימין שלו, שהתנפחה.

אחרי רבע שעה הגיעו שלושה חיילים. המתנחלים הלכו יחד איתםלכיוון ח'ירבת א-רכיז.

חזרתי לבית של פדל, ואחרי רבע שעה הגיע אמבולנס של הסהר האדום ולקח אותי לבית החולים הממשלתי ביטא. עשו לי בדיקות וצילומי רנטגן ותפרו לי את הפצע בראש . אחרי כל הבדיקות, חזרתי הביתה. השעה הייתה סביבות 18:30.

חאתם מח'אמרה, בן 49 ואב ל-14, תושב א-תוואני, סיפר בעדותו כיצד מתנחלים שרפו מבנה חקלאי שלו והשחיתו עצי הזית במטע שלו :

אני חקלאי ויש לי מטע של עצי זית ומשמש בשטח של שלושה דונם בקצה הכפר א-תוואני, בתחילת הדרך שמובילה לח'ירבת א-רכיז. בחלקה שלי יש גם מבנה חקלאי שיש בו חדר מרוהט לגמרי: מזרון, מיטות, כיסאות וכלי מטבח. אני וחלק מבני המשפחה שלי ישנים שם לפעמים כשאנחנו עובדים באדמה ומטפלים בעצים.

ביום שבת, 26.6.21, בסביבות השעה 15:00, הייתי מחוץ לכפר כשחבר התקשר אליי ואמר לי שיש בעיות עם המתנחלים , ליד הבית של המשפחה של פדל א-רבעי. זה אחד הבתים שבקצה המזרחי של הכפר, מול החורשה של חוות מעון, ליד המבנה החקלאי שלי.

חזרתי מיד לכפר וכשהגעתי ראיתי שיש שריפה במבנה החקלאי שלי. לידו עמדו יותר מעשרים מתנחלים שעמדו מאחורי שלושה חיילים. המתנחלים החזיקו מקלות וזרקו אבנים. כמה מהתושבים אמרו לי שהמתנחלים שברו את הדלת של המבנה והציתו את הרהיטים. ראיתי אש בוערת במבנה ועלה ממנו עשן. התקשרתי להגנה האזרחית הפלסטינית וביקשתי שישלחו כבאית, אבל הם ענו שהם צריכים תיאום ושזה ייקח זמן.

המתנחלים התרחקו ואני ועוד כמה תושבים הגענו לשם והתחלנו לכבות את האש. פחדתי שהאש תתפשט לעשב היבש שמחוץ לשטח החקלאי, ואז תגיע למטע שלי. בינתיים, המתנחלים הגיעו למטע ושברו ענפים של עצי הפרי. הם גם עקרו עצי זית שנטעתי בחורף. שלושת החיילים שליוו אותם לא ניסו לעצור אותם. המשכנו יותר משעה לנסות להשתלט על האש עם מים ועפר בגלל שהכבאית לא הגיעה.

ראינו את המתנחלים מגיעים לקצה החורשה של חוות מעון. חיילים אחרים חיכו להם שם והחיילים האלה התחילו לירות גז מדמיע וכדורים חיים לעבר הבתים המזרחיים של א-תוואני.

 

סרטונים אחרונים