דילוג לתוכן העיקרי

מרכז העיר חברון: חיילים עצרו באלימות צעיר פלסטיני ותקפו תושבים פלסטינים בשכונת ג'אבר, בסיוע מתנחלים במרכז העיר חברון

ב-3.6.21, בסביבות השעה 18:00, עצרו מספר חיילים פלסטיני בן 18, תושב שכונת ג'אבר בעיר חברון, והכו אותו. במהלך המעצר האלים הגיעו למקום ארבעה מתנחלים, שלושה מהם חמושים. המתנחלים לקחו חלק פעיל...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מרכז העיר חברון: חיילים עצרו באלימות צעיר פלסטיני ותקפו תושבים פלסטינים בשכונת ג'אבר, בסיוע מתנחלים במרכז העיר חברון

ב-3.6.21, בסביבות השעה 18:00, עצרו מספר חיילים פלסטיני בן 18, תושב שכונת ג'אבר בעיר חברון, והכו אותו. במהלך המעצר האלים הגיעו למקום ארבעה מתנחלים, שלושה מהם חמושים. המתנחלים לקחו חלק פעיל במעצר הצעיר ומנעו מבני משפחתו להתקרב למקום.

במהלך האירוע, המתנחלים ריססו גז פלפל בפניהם של שלושה תושבים. בשלב מסוים, לאחר שנער פלסטיני זרק בקבוק זכוכית ריק, שפגע בזרועו של אחד מהם, מבלי לפצוע אותו, התקדמו כמה מהחיילים ברחוב כשהם מאיימים בנשקיהם על תושבי השכונה ואחד מהם אף ירה באוויר, ועורר בהלה בקרב התושבים וילדיהם.

מספר שוטרים שהגיעו למקום החלו לפזר את התושבים בדחיפות, ואמבולנס של סהר אדום שהוזעק למקום פינה שניים מנפגעי גז הפלפל לטיפול בבית החולים הממשלתי עאליה. החיילים הכניסו את הבחור שעצרו לתוך ג'יפ צבאי, ואז הם והמתנחלים עזבו את המקום.

עארף ג'אבר, בן 46, אב לשישה, תושב שכונת ג'אבר בחברון, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי: 

אני גר בשכונת ג'אבר ואני פעיל בארגון מגיני זכויות אדם וכל הזמן עוסק בתיעוד הפרות של החיילים והמתנחלים. ב-3.6.21 בסביבות השעה 18 הייתי בחנות של עבד דיב ג'אבר, במרחק של 30 מטר מדרום לבית שלי, בכביש המוביל לקריית ארבע.

הגיע ילד מהשכונה ואמר לי שהחיילים מרביצים לבחור מהשכונה קרוב למחסום הצבאי שמול הבית שלי. רצתי לשם מהר והתחלתי לצלם במצלמת הטלפון שלי את המתרחש. ראיתי שני חיילים מנסים להשתלט על השכן שלנו, וסים, בן 18. לא ידעתי למה. עמד שם גם עופר אוחנה, וצילם בפלאפון שלו. אחרי שתי דקות הגיעו ארבעה מתנחלים חמושים, שניים מהם עם M16, אחד עם אקדח.

ראיתי את החיילים תוקפים את וסים באלימות ומנסים לאזוק לו את הידיים. הם הפילו אותו על הקרקע ואחד מהם לחץ לו עם הברך על הצוואר. אחד המתנחלים עזר לחיילים וניסה לתפוס לוסים את הרגליים. שלושת המתנחלים האחרים מנעו מקרובי המשפחה של וסים להתקרב. לאחד המתנחלים החמושים היה גם בקבוק של גז פלפל, והוא איים על בו על כל מי שהתקרב. בינתיים הגיע אח של וסים, עלאא, בן 26, וניסה לעזור לאחיו. אחד המתנחלים ריסס לו גז פלפל בפנים והוא נפל על הכביש.

באותו שלב אחד אחד הפלסטינים זרק בקבוק ריק לכיוון המתנחלים, ואז ראיתי שני חיילים דורכים את הנשק שלהם והם התחילו להתנהג בהיסטריה ולרדוף אחרי תושבי השכונה שהתקהלו שם לראות מה קורה ולעזור לבחור. אחד החיילים ירה ירייה אחת באוויר וראיתי את החיילים האחרים מנסים להשתלט על חייל אחר שדרך את הנשק שלו כשרדף אחרי נשים וילדים בשכונה. ניסיתי לצלם את המתרחש בטלפון שלי. אחד המתנחלים ריסס לי בפנים גז פלפל.

אחרי שריססו עליי גז ישבתי על הכביש וצרחתי מכאבים. כל הפנים שלי צרבו. אשתי והילדים שלי התחילו לשפוך לי על הפנים מים וחלב. תושב אחר מהשכונה לקח את הטלפון שלי והמשיך לצלם. הגיעה ניידת משטרה, ירדו ממנה שני שוטרים וגם הם התחילו לדחוף את האנשים. הגיעה גם עוד תגבורת של חיילים שעזרו לחיילים הראשונים לאזוק את וסים. וסים נראה כאילו הוא נחנק מהלחץ שהפעיל החייל עם הברך שלו. ראיתי את אמא של וסים והאחיות שלו בוכות ומתחננות לחיילים לשחרר את וסים, אחרי שהחיילים העלו אותו לג'יפ.

בשלב זה החיילים התנהגו באלימות רבה עם כל הנשים שהיו שם. החייל שדרך את הנשק כיוון את הנשק מטווח אפס כמעט אל סוזאן ג'אבר, מתנדבת בצלם. פחדתי שהוא עומד לירות בה. הבן שלה, מחמוד, חיבק אותה והרחיק אותה מהחייל לתוך חצר הבית שלהם. הגיע שכן שלי, והמתנחל ריסס גז פלפל גם בפנים שלו. אחד התושבים הזעיק אמבולנס של הסהר האדום והם פינו את פוואז ועלאא לבית החולים. אני סירבתי להתפנות כי פחדתי שהחיילים ייכנסו לבית שלי ויעצרו את הבנים שלי.

סרטונים אחרונים