דילוג לתוכן העיקרי

שטח אש 918 – אימונים בפשע מלחמה

ישראל מעוניינת להשתלט על השטחים הפלסטינים בדרום הר חברון ולגרש מהם את התושבים הפלסטינים. כדי לממש מטרה זו הכריז הצבא בתחילת שנות ה-80 על שטח של כ-30 אלף דונם באזור זה, המכונה מסאפר יטא כע...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שטח אש 918 – אימונים בפשע מלחמה

ישראל מעוניינת להשתלט על השטחים הפלסטינים בדרום הר חברון ולגרש מהם את התושבים הפלסטינים. כדי לממש מטרה זו הכריז הצבא בתחילת שנות ה-80 על שטח של כ-30 אלף דונם באזור זה, המכונה מסאפר יטא כעל שטח אימונים "שטח אש 918". בעת ההכרזה, גרו כבר בשטח מזה שנים ארוכות עשרות משפחות בכ-12 כפרים קטנים במערות טבעיות או חצובות והתפרנסו מחקלאות או רעיית צאן.

באוקטובר ונובמבר 1999 גירש הצבא כ-700 תושבים של 12 הכפרים באזור זה. העילה הרשמית לגירוש הייתה הטענה הקלושה של "מגורים בלתי חוקיים בשטח אש״. בעקבות הגירוש, הגישו כמאתיים משפחות מתושבי הכפרים עתירה לבג"ץ באמצעות האגודה לזכויות האזרח ועו"ד שלמה לקר. השופטים הוציאו צו ביניים שהורה למדינה להתיר לתושבי הכפרים לחזור לבתים ולרעות בשדותיהם עד להכרעה בעתירה ובמקביל אסר על התושבים לבנות עוד בתים ומבנים. מאז הוגשו עתירות נוספות, המדינה עדכנה את עמדתה, אך צו הביניים נותר בעינו. כתוצאה מכך, מזה עשרים שנה, חיי התושבים נמצאים בהקפאה: נאסר עליהם לבנות את בתיהם, לבנות מבני ציבור חיוניים, או להתחבר לתשתיות בסיסיות כמו מים וחשמל. מאז 2006 תיעד בצלם הריסה של 64 מבני מגורים שהותירו 346 בני אדם ללא קורת גג, מתוכם 155 ילדים.

בג״צ מצידו בחר להתעלם מכך שההכרזה על שטח האש והמדיניות הישראלית הכוללת נועדו לביצוע העברה כפויה של התושבים המוגדרת במשפט הבינלאומי כפשע מלחמה. אם אכן יעזבו התושבים את הקהילות גם השופטים ישאו באחריות אישית לביצוע פשע זה.

מיקום

למידע נוסף:

סרטונים אחרונים