דילוג לתוכן העיקרי

חיילים ירו במהלך הפגנה בצווארו של בדר נאפלה, בן ה-19 מקפין, והרגו אותו

ביום שישי, 7.2.20, בסביבות השעה 13:00, נערכה הפגנה בסמוך לגדר ההפרדה העשויה תיל מערבית ליישוב קפין שמצפון לטול-כרם, כחלק מפעולות המחאה שנערכו בגדה מאז ההכרזה על תכנית טראמפ ב-28.1.20. במה...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים ירו במהלך הפגנה בצווארו של בדר נאפלה, בן ה-19 מקפין, והרגו אותו

ביום שישי, 7.2.20, בסביבות השעה 13:00, נערכה הפגנה בסמוך לגדר ההפרדה העשויה תיל מערבית ליישוב קפין שמצפון לטול-כרם, כחלק מפעולות המחאה שנערכו בגדה מאז ההכרזה על תכנית טראמפ ב-28.1.20. במהלך ההפגנה, כמה עשרות צעירים הבעירו צמיגים ויידו אבנים ובקבוקים ריקים לעבר ג'יפ צבאי וכחמישה חיילים שהיו מצדה השני של הגדר, במרחק של עד כמה עשרות מטרים מהם. החיילים השליכו לעבר המפגינים רימוני הלם וירו לעברם כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז מדמיע. בתחילת ההפגנה עברו החיילים מדי פעם בשער חקלאי פתוח בגדר ורדפו אחרי הצעירים, ולאחר מכן הם סגרו את השער מאחוריהם.

בסביבות השעה 16:00 התרחקו חמשת החיילים ברגל כמה מאות מטרים דרומה ועלו על ג'יפ צבאי שהמתין במקום, וזמן קצר לאחר-מכן נסעו בו צפונה לאורך הגדר, בחזרה לאזור השער החקלאי. בתיעוד וידיאו ניתן לראות את הג'יפ מתקרב ונעצר מול השער, ואת רוב הצעירים, שחלקם מיידים לעברו אבנים, מפסיקים ומתרחקים מהגדר. כמה צעירים, בהם בדר נאפלה, בן ה-19, נשארו במרחק של כמה מטרים מהגדר והמשיכו ליידות אבנים לעבר הג'יפ ואז החלו גם הם להתרחק מהגדר. חייל שישב במושב שליד הנהג פתח את דלת הג'יפ וירה בנאפלה בצווארו, ממרחק של כעשרים מטרים. נאפלה פונה לבית חולים בטול כרם, שם נקבע מותו זמן קצר לאחר מכן.

גדר ההפרדה באזור קפין שלידה נערכה ההפגנה. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 28.2.20.

כמה מהצעירים שהשתתפו בהפגנה מסרו את עדויותיהם לתחקירן בצלם עבד אל-כרים א-סעדי ימים ספורים לאחר הירי בנאפלה, להלן עדותו של אחד מהם, ע.ט.:

בסביבות השעה 16:00 עמדתי עם בדר ועוד כמה צעירים מול השער החקלאי. מישהו הצית צמיג גומי. הג'יפ הצבאי שהיה ליד הפתח הדרומי בגדר התקדם לכיוון השער. החייל שישב ליד הנהג ירה לכיוון שלנו כדור אחד ופגע בחבר שלי בדר נאפלה, שנפל לקרקע. אני וחבר שלי א. הרמנו אותו מיד. למזלנו היה שם אמבולנס פלסטיני. עליתי איתו לאמבולנס ונסענו לבית החולים בטול כרם. בדר דימם מאוד מהפה ומהצוואר, ולא היה מסוגל לדבר או לזוז. בבית החולים הרופאים ניסו להציל את החיים שלו אבל הם לא הצליחו והוא נפטר.

 

בדר נאפלה. התמונה באדיבות המשפחה

כשבוע לאחר הריגתו של בדר גילו בני משפחתו, עם הגיעם למחסומי הכניסה לישראל בדרכם לעבודתם, כי ישראל שללה מהם את היתרי הכניסה. כך, נשללו ההיתרים מאביו של בדר, נידאל, בן 49, נשוי ואב לשישה העובד כפועל בניין בישראל, ומאחיו אנס, בן 28, נשוי ואב לשלושה, העובד בנגרייה בישראל. פרקטיקה זו אינה חדשה: ישראל נוהגת לשלול היתרי עבודה מבני משפחותיהם של פלסטינים שאנשי כוחותיה הרגו, ולעתים גם מאנשים שאין להם כל קרבה משפחתית להרוג וחלקו איתו רק שם משפחה.

לטענת הצבא, במהלך ההפגנה "עשרות פלסטינים יידו אבנים והשליכו בקבוקי תבערה לעבר לוחמי צה"ל וסיכנו את הכוחות. הלוחמים זיהו פלסטיני שמשליך לעברם בקבוק תבערה והגיבו בירי להסרת האיום". אולם, מתחקיר בצלם ומתיעוד הווידאו של האירוע עולה שתיאור זה מופרך לחלוטין וכי איש לא יידה בקבוקי תבערה במהלך ההפגנה, גם לא בזמן הירי בנאפלה. החייל שירה בנפלה והרג אותו עשה זאת מבלי שנשקפה לו או לשאר החיילים סכנה כלשהי, כך שלא היה שום איום שאותו צריך היה להסיר. החיילים הרי היו בתוך ג'יפ צבאי ממוגן, מעבר לגדר ההפרדה, ובמרחק של כעשרים מטרים מהצעירים. ירי קטלני כזה אינו חוקי ואינו מוסרי.

לפי פרסומים בתקשורת הצבא פתח בחקירת מצ"ח, אולם מטרתן של חקירות אלו, כפי שמוכיח ניסיון ארוך שנים, אינה הגעה לחקר האמת והן מהוות חלק ממנגנון הטיוח של הפרקליטות הצבאית. ככל שמדיניות טיוח זו תימשך, כך יימשך גם הירי הקטלני והבלתי חוקי בפלסטינים, מבלי שאיש ייתן על כך את הדין – לא החייל היורה, לא מפקדו, ולא אלו שניסחו את ההוראות שאפשרו את הירי.

סרטונים אחרונים