דילוג לתוכן העיקרי

שוטרי מג"ב תקפו אב ובנו תושבי מזרח ירושלים, שברו את ידו של האב, בן 58, ועצרו אותו ואת בנו בן ה-15

ס.ח. בן 58, הוא מסגר תושב סילוואן שבמזרח ירושלים ואב לחמישה ילדים. ב-13.6.17, בסביבות השעה 12:00, השקה ס.ח. את הגינה שבחזית ביתו בעת שבנו ב.ח., בן 15, ישב במכונית המשפחתית מול הבית והאזין...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שוטרי מג"ב תקפו אב ובנו תושבי מזרח ירושלים, שברו את ידו של האב, בן 58, ועצרו אותו ואת בנו בן ה-15

ס.ח. בן 58, הוא מסגר תושב סילוואן שבמזרח ירושלים ואב לחמישה ילדים. ב-13.6.17, בסביבות השעה 12:00, השקה ס.ח. את הגינה שבחזית ביתו בעת שבנו ב.ח., בן 15, ישב במכונית המשפחתית מול הבית והאזין למוזיקה. פתאום עצרו שלושה כלי רכב משטרתיים סמוך לבית ואדם בלבוש אזרחי וכמה שוטרי מג"ב ירדו מהם ודפקו על דלת הבית הסמוך, השייך לאחיו של ס.ח.. איש לא פתח את הדלת. האיש בלבוש אזרחי ניגש אל האב, שאל בעברית לשמו, ודרש ממנו את צרור המפתחות שהיה תלוי מחגורת מכנסיו כדי להיכנס לבית אחיו. האב הבהיר לו שאין בצרור מפתחות לבית האח ובין השניים התפתח ויכוח קצר.

בעדות שמסר ב-14.6.17 לתחקירן בצלם עאמר עארורי סיפר ס.ח. מה קרה אז:

מיד התנפלו עלי ארבעה שוטרים. אחד מהם הטיח את הראש שלי בחלק הקדמי של האוטו, השני תפס אותי ביד שמאל והשלישי ביד ימין. באותם רגעים ראיתי שהם תוקפים גם את הבן שלי.

הבן, ב.ח., בן ה-15 סיפר בעדות שמסר ב-20.6.17:

ראיתי ארבעה שוטרי משמר הגבול מכים את אבא שלי ופחדתי לצאת מהמכונית. איש בבגדים אזרחיים ניגש אליי ומשך אותי החוצה. הוא זרק אותי על הרצפה. נפלתי על הצד ואז התגלגלתי על הגב ושוטר משמר הגבול התחיל להכות אותי.

אמו, ט.ח., בת 55, שמעה את המהומה ויצאה מהבית לראות מה קורה. בעדות שמסרה ב-14.6.17 סיפרה על אותן דקות:

שמעתי את בעלי מתווכח עם מישהו בעברית, שפה שאני לא מבינה. יצאתי לחצר של הבית וראיתי שלושה כלי רכב עומדים ממול. אחר-כך ראיתי אנשי ביטחון מכים את הבן שלי, אבל לא ראיתי את בעלי.

ירדתי לרחוב ואז ראיתי שוטר משמר הגבול מחזיק את הבן שלי בכוח. ניסיתי להתקרב אליו אבל שני שוטרים נעמדו מולי ולא אפשרו לי להגיע אליו. צעקתי עליהם: ״תתביישו לכם, זה ילד קטן״, והם אמרו לי: ״תפסיקי לצעוק״. השוטרים השליכו את הבן שלי על הרצפה ושמו את הרגליים על הראש שלו.

תוך כדי כך שמעתי את בעלי צועק מכאבים, אבל לא ראיתי מה קורה איתו כי הסתכלתי על השוטרים שהכו את הבן שלי. ראיתי אותם לוקחים אותו, בזמן ששני השוטרים המשיכו למנוע ממני להתקרב אליו. הרגשתי סחרחורת וכמעט נפלתי. אני חולת סוכרת. לא היה לידי אף אחד שיעזור לי. התחלתי ללכת בחזרה לכיוון הבית ונשענתי על הגדר והדלת עד שהצלחתי להיכנס הביתה.

זרועו השבורה של ס.ח. לאחר שנחבשה בבית החולים הדסה הר הצופים, 13.6.17. התמונה באדיבות המשפחה. בתיעוד וידיאו שצילם שכן בטלפון הנייד שלו נראים הגבר בלבוש האזרחי ואחד משוטרי משמר הגבול כשהם מכניסים את הבן לאחד מכלי הרכב. לפי עדותו, לאחר שהוכנס לכלי-הרכב אזקו אותו השוטרים בידיו וברגליו. לאחר מכן נראים שוטרי מג"ב המצמידים את האב לאחד מכלי הרכב ומסובבים את זרועו מאחורי גבו בכוח, כשהוא זועק מכאבים. הגבר בלבוש אזרחי חוזר, אוזק את ידיו של האב מאחור באזיקי מתכת. לאחר מכן הכניסו אותו השוטרים לכלי-הרכב שאליו הוכנס בנו ולקחו את השניים לתחנת המשטרה ברחוב סאלח א-דין, שם אזק שוטר מג"ב את ידיו של האב מלפנים. בעדותו סיפר:

השוטרים הורו לי לשבת על הרצפה ואת בני העמידו עם הפנים אל הקיר. שוטר מג"ב הטיח את הראש שלו בקיר. נשארנו כך במשך שעתיים. ביקשתי מים כי הרגשתי סחרחורת ויובש ואחד מהשוטרים הביא לי. בני סירב לשתות בגלל צום הרמדאן. אחר-כך הפרידו בינינו ושמו כל אחד בחדר אחר.

עורך דין מהסנגוריה הציבורית שהגיע למקום שוחח עם ס.ח. וביקש מהשוטרים להעביר אותו לבית חולים בשל הכאב העז שחש בזרועו והחשד שנשברה אולם הם סירבו והחלו לחקור אותו. לפי עדותו, הם האשימו אותו בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו ובתקיפת שוטר. לאחר כשעה הוא שוחרר והחוקר אמר לו כי הוא רשאי ללכת לבית חולים, אך הדגיש כי למשטרה אין כל קשר לפגיעה בידו. ס.ח. התקשר לבנו בן ה-31 שלקח אותו לבית חולים הדסה הר הצופים, שם צילמו את ידו, מצאו כי היא נשברה וגיבסו אותה.

בעת שהאב נחקר לקחו השוטרים את בנו לחדר אחר. בעדותו סיפר כי בחדר היו שלושה שוטרי מג"ב שסירבו לאפשר לו לצאת לשירותים. עורך דין מהסנגוריה הציבורית הגיע ושוחח גם איתו במשך כמה דקות, ולאחר כמה שעות של המתנה הוא נלקח לחדר אחר ונחקר במשך כחצי שעה על האירוע. בערב, לאחר שעת שבירת הצום, הביאו לו השוטרים כוס מים ותמר אחד. לדבריו, הוא לא ביקש עוד אוכל מחשש שהשוטרים יכו אותו. באותו לילה הועבר הבן לבית המעצר במגרש הרוסים, שם הסירו השוטרים את האזיקים מידיו ומרגליו, ערכו חיפוש על גופו ונתנו לו גביע שמנת ולחם כארוחה שלפני הצום. למחרת, בסביבות השעה 17:30 הוא שוחרר למעצר בית של חמישה ימים לאחר שהוריו נדרשו להפקיד ערבות בסך אלף ש"ח וחתמו על ערבות נוספת בסך 5,000 ש"ח.

מקרה זה ממחיש את הקלות הבלתי נסבלת שבה יכולים שוטרים להתעמר בתושבי מזרח ירושלים: שוטרי מג"ב עצרו אב ובנו בן ה-15, שברו את ידו של האב ותקפו את בנו במהלך המעצר. האב הוחזק במעצר מספר שעות ואילו בנו הוחזק במעצר למשך הלילה ושוחרר למעצר בית בן חמישה ימים בתשלום ערבות של 1,000 ₪. כל זאת, בלי שהייתה כל סיבה למעצרם מלכתחילה.

סרטונים אחרונים