דילוג לתוכן העיקרי

צלף ירה למוות בצעיר בן 22 שלא סיכן איש במהלך ההפגנה השבועית בא-נבי סאלח

ביום שישי, 12.5.17, בשעה 14:15, במהלך ההפגנה השבועית בכפר א-נבי סאלח, ירה צלף צבאי כדור חי מסוג "טוטו" (קליע בקוטר 0.22 אינץ') על סבאא עובייד, תושב סלפית בן 22, פגע בו במותנו והרג אותו. ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

צלף ירה למוות בצעיר בן 22 שלא סיכן איש במהלך ההפגנה השבועית בא-נבי סאלח

סבאא עוביידביום שישי, 12.5.17, בשעה 14:15, במהלך ההפגנה השבועית בכפר א-נבי סאלח, ירה צלף צבאי כדור חי מסוג "טוטו" (קליע בקוטר 0.22 אינץ') על סבאא עובייד, תושב סלפית בן 22, פגע בו במותנו והרג אותו.

ההפגנות השבועיות בכפר נערכות מאז 2009 במחאה על השתלטות של מתנחלים על המעיין הסמוך ועל חלק מאדמות הכפר. לפני כשנה הפסיקו תושבי הכפר לקיים הפגנות אלה, ואולם ב-28.4.17 הן חודשו לאות הזדהות עם שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים.

ב-12.5.17, בסביבות השעה 13:00, יצאו כמאה מפגינים – פלסטינים תושבי הכפר א-נבי סאלח וכפרים סמוכים, אזרחים ישראלים ואזרחים זרים – לכיוון השער הצבאי שבכניסה המזרחית לכפר. קבוצה של שוטרי מג"ב וחיילים בפיקודו של קצין מג"ב חסמה את התקדמות התהלוכה הלא אלימה לפני שהגיעה ליציאה מן הכפר וזרקה לעבר המשתתפים רימוני הלם. רוב המפגינים נותרו על הכביש והמשיכו לקרוא קריאות ולהניף דגלים מול אנשי כוחות הביטחון שחסמו את דרכם.

קבוצה קטנה של צעירים נסוגה לכיוון גבעה בפאתי שטחו הבנוי של הכפר, במרחק של כ-150 מטר משאר המפגינים והתפתחו עימותים קלים בינה לבין חיילים ושוטרי מג"ב שהתקדמו לעברה. הצעירים יידו אבנים ואנשי כוחות הביטחון ירו עליהם רימוני גז מדמיע, כדורי מתכת מצופי גומי וכדורי ספוג. מירי זה נפצעו שני צעירים שיידו אבנים: אחד מכדור ספוג בראשו והשני מכדורי "גומי" בירכו.

מספר מפגינים שמעו את מפקד הכוח, שעמד ליד המוקד הראשי של ההפגנה, מורה לשני צלפים חמושים ברובי "רוגר" להתקדם לכיוון מיידי האבנים ולירות. זאת, למרות שרק כ-15-10 צעירים זרקו אבנים או יידו אותן בעזרת קלע, ממרחק של לפחות מאה מטרים מאנשי כוחות הביטחון.

פינויו של סבאא עובייד. צילום: מיקי קרצמן, אקטיבסטילס, 12.5.17
פינויו של סבאא עובייד. צילום: מיקי קרצמן, אקטיבסטילס, 12.5.17

שלושה חיילים, בהם צלף, התמקמו מאחורי קירותיו של בית בנוי למחצה על מורדותיה המזרחיים של הגבעה, כשהצלף יורה מדי פעם כדורים חיים (כדורי "טוטו" בקוטר 0.22 אינץ') לעבר מיידי האבנים, שהסתתרו מאחורי חורבות של בית הרוס במרחק של כמאה מטרים משם. איש לא נפגע מהירי. בין הבית שמאחוריו הסתתרו החיילים לבין הבית ההרוס מפרידה טראסה ועליה גדר תיל. בסביבות השעה 14:15 התקדם סבאא עובייד לעבר הטראסה ויידה מספר אבנים לעבר החיילים שהיו במרחק של כשמונים מטרים ממנו, כשהוא חוסה מאחורי הטראסה. הוא יידה אבן אחרונה, הסתובב וניסה לברוח ואז ירה בו הצלף כדור "טוטו" שפגע במותנו. בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-13.5.17, תיאר צ.פ., תושב קראוות בני זיד, בן 22, שעמד מאחורי הבית ההרוס, את הרגעים שלפני הירי ואת שהתרחש לאחריו:

סבאא קם ממקומו והתחיל לזחול על הידיים והברכיים, כדי להגן על עצמו וכדי שלא יהפוך למטרה לצלפים שהיו מולנו. הוא הגיע לתיל שמסביב למטע שליד הבית שמאחוריו התמקמו החיילים. בזמן הזה החיילים לא ירו. הוא השליך שתיים או שלוש אבנים לעבר החיילים המסתתרים, כשהוא משתופף כדי לא להיחשף לפני הצלף. הצעירים הזהירו את סבאא כשהם צועקים אליו: "היי, אתה בחולצה הלבנה, תחזור, אתה בחולצה הלבנה, תחזור".

בפעם השלישית, אחרי שסבאא זרק אבן כשהוא מתכופף, הוא ניסה לברוח חזרה לכיוון שלנו ואז נורה עליו כדור שפגע בו כשהתחיל להתרחק. לא שמעתי את הקול של הירי, אבל הבנתי שהוא נפצע כי הוא שם את היד על המותן שלו. הוא רץ לכיוון שלנו, כעשרים-שלושים מטרים, עד שהגיע לאזור שלנו, ואז נפל על הקרקע. הגעתי אליו יחד עם עוד צעיר מסלפית ופעיל יהודי בשם יונתן. אחרי שהרמתי את החולצה שלו ראיתי חור קטן, בקוטר של סיגריה, כמעט סגור, שדימם מעט. היה כתם על החולצה שלו מצד שמאל. הרגשתי שהוא נושם את נשימותיו האחרונות. הרמנו אותו, ארבעה או חמישה אנשים. כל הדרך דיברנו אליו ואמרנו לו: דבר יא סבאא. אמרתי לו: אם אתה שומע אותי תלחץ על היד שלי, והוא לחץ.

סחבנו אותו למרחק של בערך מאה מטרים עד הכביש. עמד שם אמבולנס. מסרנו אותו לצוות האמבולנס ששם אותו על אלונקה. ביקשתי מסבאא שוב ללחוץ על היד שלי אבל הוא לא לחץ כמו קודם.


תיעוד האירוע בווידיאו על-ידי פעילה בינלאומית

יונתן פולק, שהסתתר מאחורי הבית ההרוס באותו זמן, סיפר בעדות שמסר לאיל שגיב, רכז מידע בבצלם, ב-17.5.17:

יונתן פולקסבאא התקרב לטראסה והסתתר מאחוריה, ומדי פעם יידה אבנים לעבר החיילים. אחד החיילים התקדם לכיוון הטראסה. סבאא ניסה להתרחק מהטראסה לכיוון הבית ההרוס, ואז שמעתי ירייה, לדעתי ירייה אחת. הוא התקדם עוד כמה מטרים כשהוא אוחז בבטן שלו. רצתי אליו, הייתי הראשון או השני להגיע אליו. הוא התמוטט. החולצה והגופייה שלו היו ספוגות במעט דם בצד של הבטן, ולא ראיתי פצע יציאה.

עובייד פונה באמבולנס לבית החולים בסלפית לשם הגיע תוך כעשר דקות. הוא הוכנס למחלקת טראומה ולאחר כשלושים דקות נקבע מותו. לאחר פינויו של עובייד נמשכו העימותים בכפר עוד כשעה. לדברי עדי ראייה חיילים מהכוח שהרג קודם לכן את עובייד ירו כדורי "גומי" לעבר צעירים שיידו אבנים ואחד הצלפים נערך שוב לירות כדורי "טוטו" לעברם, אך לא ירה בסופו של דבר.

סבאא עובייד נהרג מכדור חי שירה עליו צלף, ממרחק של כשמונים מטרים, בעת שהתרחק מהחיילים וממילא לא סיכן אותם. ירי כזה אינו מוצדק ואינו חוקי: שימוש בירי קטלני אסור לחלוטין בנסיבות כאלה.

כדור ה"טוטו" שירה עליו הצלף הוא סוג של תחמושת חיה, שכללי הפתיחה באש מגבילים את השימוש בה רק למקרים שבהם נשקפת סכנת חיים ובהיעדר כל ברירה אחרת.

ירי קטלני במפגינים שאינם מסכנים את חיי החיילים הוא כבר דבר שבשגרה. מאז ינואר 2015 נהרגו 42 פלסטינים במהלך הפגנות ואירועים של יידוי אבנים. מתחקירים שערך בצלם עולה שלפחות 35 מהם לא סיכנו את חייהם של אנשי כוחות הביטחון. מאות נוספים נפצעו, חלקם באופן קשה. בתגובה לביקורת על מדיניות זו נוהגים הדרגים הבכירים בצבא ונציגי הפרקליטות הצבאית לצטט את הוראות הפתיחה באש המתירות ירי קטלני רק במקרים שבהם נשקפת סכנת חיים ובהיעדר כל ברירה אחרת. ואולם הוראות אלה בעיקר יוצרות מראית עין של חוקיות. החיילים בשטח פועלים לפי הנחיות אחרות, המתירות ירי קטלני – כולל שימוש באש חיה – גם בנסיבות אחרות, כאשר אף אחד מהדרגים הבכירים לא פועל כדי למנוע את מותם ואת פציעתם של בני אדם נוספים.

לאורך שנות דור, פניות למערכת אכיפת החוק הצבאית – במטרה לקדם דין וחשבון משמעותי במקרי הרג של פלסטינים – לא הוכיחו את עצמן. במקרים רבים לא נפתחה חקירה, ובכל מקרה, אחריתה של חקירה כזו – אפילו כן נפתחה – היא, כמעט תמיד, טיוח. לכן, החליט בצלם לחדול מפנייה לפרקליטות הצבאית בדרישה לחקירה – כאשר באותה העת, בצלם מוסיף לפעול בדרכים אחרות לקידום דין וחשבון. לשם כך אנו מוסיפים לתחקר מקרים מסוג זה ולפרסם אותם. עם זאת, כמובן שהחובה לחקור ולמצות את הדין עם כל האחראים לאירועים מסוג זה מוטלת, עדיין, על המערכת הצבאית. אלא שכל עוד נמשכת מדיניות הטיוח השיטתי של הפרקליטות הצבאית, הרי שאין דבר שירתיע אנשי כוחות הביטחון מלהמשיך בירי קטלני שכזה כלפי פלסטינים שאינם מסכנים אותם.

עדכון: ב-3.10.18 נודע לבצלם כי תיק החקירה הועבר לעיון פרקליט.

סרטונים אחרונים