דילוג לתוכן העיקרי

הצבא נכנס לשני בתי דפוס בטול-כרם, הסב נזקים חמורים והחרים ציוד ומסמכים

במהלך חודש מארס 2017 נכנסו חיילים לשני בתי דפוס גדולים בעיר טול-כרם בטענה שהם מספקים שירותים לארגונים "בלתי חוקיים". הפשיטות בוצעו באישון לילה ובמהלכן גרמו החיילים נזקים חמורים לציוד וה...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

הצבא נכנס לשני בתי דפוס בטול-כרם, הסב נזקים חמורים והחרים ציוד ומסמכים

במהלך חודש מארס 2017 נכנסו חיילים לשני בתי דפוס גדולים בעיר טול-כרם בטענה שהם מספקים שירותים לארגונים "בלתי חוקיים". הפשיטות בוצעו באישון לילה ובמהלכן גרמו החיילים נזקים חמורים לציוד והסבו לבעלים הפסדים כספיים כבדים. במהלך הפלישות לא נעצר אף אחד מהעובדים או מבעלי בתי הדפוס.

מכונת דפוס בבית הדפוס אבו ח'לדון לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17.
מכונת דפוס בבית הדפוס אבו ח'לדון לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17. 

בית הדפוס "אבן ח'לדון"

בית הדפוס "אבן ח'לדון" נמצא בבעלות משפחת בדווי והוא אחד מבתי הדפוס הוותיקים בגדה המערבית. הוא הוקם ב-1966 במרכז העיר טול-כרם ובשנת 1995 הוקם לו סניף נוסף בעיר, באזור א-שווייכה. בשני הסניפים מועסקים כשלושים עובדים והוא מספק שירותים לתושבים ולעסקים מרחבי הגדה ולחברות ישראליות.

בית הדפוס אבו ח'לדון לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17.
בית הדפוס אבו ח'לדון לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17.

ב-1.3.17, בסביבות השעה 1:10 בלילה, התעורר עבד א-רחים בדווי, בן 74, מצלצול טלפון ואחד מבניו הודיע לו כי הצבא נכנס לסניף שבאזור א-שוויכה. בסניף זה ישנן שלוש קומות - השתיים הראשונות משמשות את בית הדפוס ובקומה השלישית ישנן שתי דירות מגורים, שבהן גרים שניים מבניו של בדווי עם משפחותיהם. בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-14.3.17 סיפר בדווי:

עבד א-רחים בדווי. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 14.3.17אשתי ואני יצאנו מבוהלים לבית הדפוס וגילינו שהחיילים חסמו את כל הדרכים שמובילות אליו. הצגתי את עצמי כבעל בית הדפוס אבל בינתיים החיילים כבר שברו את דלת הכניסה הראשית ונכנסו לבניין החברה. אני חיכיתי בחוץ. בזמן שחיכינו, אחד החיילים קרא לי לפתוח את הכספת שבה אנחנו שומרים מסמכים. לא זכרתי את הקוד והם החזירו אותי לאוטו שלי. המשכתי לחכות שם והחיילים לא נתנו לי להתקרב שוב לבניין.

בפעולה – שנמשכה כשעה – השתתפו כשבעים חיילים, שחלקם כיתרו את השכונה ואחרים נכנסו לבית הדפוס. לאחר שעזבו את המקום התבררו הנזקים הכבדים שנגרמו לבית הדפוס: החיילים החרימו ארבע מכונות צילום ודפוס, 17 כוננים קשיחים ושישה מחשבים, שאחד מהם הכיל את ארכיון החברה. כמו כן השחיתו החיילים חלק מהמכונות, שני מחשבים ניידים וכמה צגי מחשבים. לאחר שבעל בית הדפוס לא הצליח לפתוח את הכספת פרצו אותה החיילים ולקחו ממנה חשבוניות, פנקסי שיקים, קבלות של לקוחות ומסמכים אחרים. כמו כן חיבלו החיילים בכבליהן של 24 מצלמות אבטחה וכיסו אחרות.

בעדותו שנגבתה על ידי תחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-1.3.17 תיאר ענאן בדווי, בן 48, מנהל בית הדפוס ובנו של הבעלים, את שמצאו:  

ענאן בדווי. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17אחרי שהחיילים הסתלקו נכנסנו, אני, אבא והאחים שלי למשרדים, למחסנים ולבתי המלאכה של בית הדפוס. נדהמנו כשראינו שהצבא השחית והחרים את כל הכוננים הקשיחים ואת ארכיון החברה, שכולל נתונים של יותר מחמש שנים. כל המידע על העבודה מול הלקוחות שלנו נמצא שם.

 

זמן קצר לאחר מכן התקשרו לבעל בית הדפוס אנשים הגרים בשכנות לסניף שבמרכז העיר, והודיעו לו כי חיילים פשטו גם עליו. עבד א-רחים בדווי ובניו נסעו למקום ומצאו גם שם חורבן: מהפכה; מכונות, מסמכים וכוננים קשיחים שהוחרמו, ו-12 מצלמות אבטחה שהושבתו.

כספת שנפרצה בבית הדפוס אבו ח'לדון לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17.
כספת שנפרצה בבית הדפוס אבו ח'לדון לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 1.3.17. 

להערכת הבעלים, עלות המכשירים שהוחרמו בשני הסניפים מגיעה ליותר מ-440 אלף ש"ח, בנוסף על הנזקים שנגרמו לציוד שנשאר במקום. עבד א-רחים בדווי ניסה לברר את הסיבה לפלישה באמצעות משרד התיאום והקישור ולאחר שלא קיבל תשובות כלשהן הגיש תלונה במשטרה הפלסטינית.

בית דפוס א-נהדה:

בית הדפוס א-נהדה שבבעלות משפחת אבו סאלח הוקם ב-1953 במרכז טול-כרם, ובשנת 1998 נפתח סניף נוסף באזור א-שוויכה. בשני הסניפים יחד מועסקים 15 עובדים.

ב-23.3.17, בסביבות השעה 1:30 בלילה, התעורר בעל הדפוס מוהנד אבו סאלח, בן 44, מדפיקות חיילים על דלת ביתו, מול סניף בית הדפוס באזור א-שוויכה. החיילים הורו לו להתלוות אליהם ולפתוח את דלת בית הדפוס. לאחר שפתח את הדלת נכנסו החיילים פנימה ומנעו מאבו סאלח להתלוות אליהם. החיילים שהו במקום כשעתיים, וכשיצאו הציגו בפני אבו סאלח רשימת ציוד שהוחרם ודרשו ממנו לחתום עליה. מכיוון שלא התאפשר לו להיכנס לבית הדפוס ולבדוק מה הוחרם בפועל סירב אבו סלאח לחתום על המסמך.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי מאוחר יותר באותו יום סיפר אבו סאלח:

מוהנד אבו סאלח. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 23.3.17מיד כשפתחתי את הדלת החיילים לקחו לי את תעודת הזהות ואת הטלפון הנייד. עד עכשיו לא קיבלתי אותם בחזרה. הם דרשו שאבוא איתם כדי לפתוח את בית הדפוס. יש שם שתי קומות. פתחתי את הדלת של מחסני בית הדפוס ושל המשרד שלי בקומה השנייה. אחרי שפתחתי את הדלתות החיילים הורו לי להתרחק ולעמוד בצד. היו שם בערך שמונים חיילים. ניסיתי לשכנע את הקצין לא להכניס את כולם ואמרתי לו שאני אכנס עם קבוצת חיילים קטנה כדי שיבדקו ויעשו חיפוש, אבל הקצין סירב והורה לי להתרחק. שאלתי אותו אם יש להם צו חיפוש רשמי והוא ענה שאין להם ושהצבא מבצע הוראות. כל החיילים נכנסו חוץ מכמה שהם הציבו כשומרים סביב בית הדפוס. הם נשארו שם שעתיים בערך.

כשיצאו, הורו החיילים לאבו סאלח להתלוות אליהם לסניף השני שבמרכז העיר. אבו סאלח נסע איתם אך מפתחות הסניף לא היו ברשותו. החיילים פרצו את הדלת בכוח ונכנסו פנימה. גם הפעם הם אסרו על אבו סאלח להתלוות אליהם ולאחר כשעה עזבו את המקום.

בשני בתי הדפוס של אבו סאלח הוחרמו בסך הכול 18 כוננים קשיחים, שנעקרו בכוח מהמחשבים ומהמכונות, דיסק חיצוני אחד, מסמכים, פנקס המחאות וכרזות. הנזקים, הכוללים ציוד שהוחרם וציוד שניזוק, מוערכים בכ-400 אלף ש"ח. כשבוע לאחר האירוע הגיש אבו סאלח תלונה במשטרה הפלסטינית.

מכונת דפוס בבית הדפוס א-נהדה לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 23.3.17
מכונת דפוס בבית הדפוס א-נהדה לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 23.3.17

פעילות הצבא במקרים אלו היא ביטוי נוסף למידה שבה ה"שליטה" הפלסטינית ריקה מתוכן וכפופה לחלוטין להחלטות ישראליות – אפילו בלב הערים הפלסטיניות המוגדרות כשטחי A. החוק הצבאי שמחילה ישראל בגדה המערבית מתיר לקצינים ולחיילים להיכנס לכל בית מגורים או בית עסק פלסטיני מבלי להציג צו ומבלי לנמק את מעשיהם – ואין זה משנה האם מדובר בשטחי A , B או C. כוחות הביטחון מנצלים סמכות זו באופן שרירותי בכל שטחי הגדה המערבית ונכנסים באופן שגרתי לבתי עסק ולבתי מגורים פלסטיניים. פעמים רבות, כמו במקרה הנוכחי, גורמים כוחות הביטחון נזקים כבדים לעסקים או מותירים מאחוריהם חורבן בבתי מגורים, ללא שום הצדקה. התנהלות זו היא מהביטויים השגרתיים ביותר – והעמוקים ביותר – של עוצמת השליטה הישראלית בחיי כל פלסטיני בגדה.

בית הדפוס א-נהדה לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 23.3.17
בית הדפוס א-נהדה לאחר החיפוש. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם, 23.3.17

סרטונים אחרונים