דילוג לתוכן העיקרי

במהלך הפשיטה הצבאית על מחנה אל-פוואר: צלף צבאי ירה ארבע פעמים בצעיר פלסטיני שעמד על גג ביתו ופצע אותו בשתי רגליו ובכף ידו. 16.8.2016

צלף צבאי פצע קשה צעיר פלסטיני, מוחמד אל-עמסי בן 22, בירי של ארבעה כדורי טוטו (כדורים חיים בקוטר 0.22 אינץ' הנורים מרובה הצלפים "רוגר"), כשעמד על גג ביתו והשתמש בטלפון סלולארי במהלך פשיטה ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

במהלך הפשיטה הצבאית על מחנה אל-פוואר: צלף צבאי ירה ארבע פעמים בצעיר פלסטיני שעמד על גג ביתו ופצע אותו בשתי רגליו ובכף ידו. 16.8.2016

צלף צבאי פצע קשה צעיר פלסטיני, מוחמד אל-עמסי בן 22, בירי של ארבעה כדורי טוטו (כדורים חיים בקוטר 0.22 אינץ' הנורים מרובה הצלפים "רוגר"), כשעמד על גג ביתו והשתמש בטלפון סלולארי במהלך פשיטה של הצבא על מחנה הפליטים אל-פוואר באמצע חודש אוגוסט. באותו היום ירו צלפי הצבא למוות בצעיר אחר בכפר, ופצעו יותר משלושים בני אדם נוספים, כולם בירי של כדורי טוטו. תחקיר נוסף של בצלם העלה כי גם מוחמד אבו השהש, שנורה למוות באותו יום, לא סיכן איש.

מתחקיר שערך בצלם עולה כי ביום המבצע השתלטו חיילים על בית משפחתו של האני אבו השהש, בשכונת מגוריו של אל-עמסי. באחת המרפסות העליונות עמדו צלף חמוש ברובה רוגר ותצפיתן. תושבים וצוותי טלוויזיה ותקשורת צפו בהם מגגות סמוכים ובהם גם מוחמד אל-עמסי, שביתו מרוחק כ-80 מטר מהבית עליו השתלטו החיילים. אל-עמסי עמד על הגג והאזין לרדיו באמצעות הטלפון הנייד שאחז בידו. בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש, מסר:

בשלב מסוים הצצתי על הבית של האני אבו השהש. החייל עדיין עמד בחלון. הוא צעק אליי בערבית: "איפה אתה רוצה את זה?" הבנתי שהוא מתכוון לאיזה מקום בגוף שלי אני רוצה שהוא יכוון את הכדור. חזרתי קצת אחורה והתיישבתי ברגליים משולבות, אבל הרגשתי שנפגעתי ברגל שמאל, בחלק האחורי שמתחת לברך, ושמעתי קול ירייה, לא מאוד חזק. אחרי כמה שניות שמעתי עוד ירייה והרגשתי עוד פגיעה באותה רגל, הפעם בירך. ואחרי עוד כמה שניות נפגעתי מעוד קליע בירך ימין. זחלתי מהפינה שבה הייתי למרחק של כמה מטרים וצעקתי לחייל, ביקשתי שיפסיק לירות: 'תפסיק... ח'לס... די.' החייל ירה עוד קליע שפגע בטלפון שהחזקתי ביד ימין וחדר לכף היד.

צלם סוכנות מען, מחמוד אבו יוסף, שתיעד חלק מהאירוע במצלמתו, אישש את הדברים בעדות שמסר לתחקירן בצלם:

ראיתי צעיר עולה על גג הבית הסמוך לגג שעליו עמדנו. הוא החזיק ביד טלפון ודיבר עם חברים או שכנים שעמדו אתנו על הגג... ראיתי חייל מנופף לנו, כאילו הוא רוצה לומר לנו משהו. פתאום שמעתי יריות וחשבתי שהוא יורה לכיוון שלנו, אז ברחתי עם כולם וניסיתי למצוא מחסה. כשהירי נפסק חזרתי מהר למצלמה וראיתי את אותו צעיר שהיה על הגג זוחל. הוא החזיק את היד שלו, שדיממה, למעלה. הבנתי שהוא נפגע. בזמן הירי לא היו שום עימותים בסביבת הבית שעל הגג שלו היינו. הצעיר שנפגע עמד על הגג ולא עשה שום תנועה שהצדיקה שייפגעו בו.

איסמעיל נג'אר, שכן שעמד גם הוא על הגג, ראה את החייל מסמן לאל-עמסי בידו:

[מוחמד] עמד והחזיק ביד טלפון סלולארי. ראיתי את אחד החיילים מנופף ביד שלו ומדבר אליו. שאלתי את מוחמד: 'מה אומר לך המפגר הזה?' לפני שמוחמד הספיק לענות לי שמעתי ירי לכיוון שלנו אז ברחתי, יחד עם כולם, לפינה אחרת של הגג. שמעתי ארבע יריות. לא ידעתי לאן הירי כוון. אחרי שהירי נפסק חזרתי אל הפינה שבה עמדתי קודם וראיתי את מוחמד זוחל כשהוא מרים את ידו הימנית, שדיממה, והבנתי שהוא היה המטרה.

אל-עמסי פונה לבית החולים אל-אהלי בחברון, שם קיבל טיפול ראשוני. בשל חומרת הפציעות הוא הועבר למרכז הרפואי ברמאללה, שם נותח בשתי רגליו ואושפז למשך עשרה ימים. כעת צפוי לו תהליך שיקום ארוך.

סרטון הווידאו שצילם מחמוד אבו יוסף, וששודר ברשת מען ב-16.8, מתעד חלקית את האירוע, ומאשש את דברי העדים (בצלם קיבל את החומר הערוך, ואין לנו גישה לחומר הגלם של סוכנות מען).

באופן רשמי, כללי הפתיחה באש לשימוש בכדורי "טוטו" מחמירים ומגבילים את השימוש בהם רק למקרים שבהם נשקפת סכנת חיים, בדומה לירי אש חיה. אולם, בשנתיים האחרונות הצבא משתמש בתחמושת זו כאמצעי לפיזור הפגנות באורח כמעט שגרתי, גם כאשר לא נשקפת לכוחות בשטח כל סכנת חיים. כתוצאה מיישום מדיניות זו, ממארס 2015 ועד היום נהרגו חמישה פלסטינים ומאות נפצעו, רבים מהם נותרו נכים לצמיתות או סבלו פציעות קשות שהצריכו שיקום ממושך.

במצב דברים מתמשך זה, נראה כי ההוראות הכתובות נועדו בעיקר ליצירת מראית עין של חוקיות ולא כדי למנוע פגיעה במי שאינו מסכן חיים. גם כאשר הוראות אלו מופרות בריש גלי ועם תוצאות קטלניות, מערכת אכיפת החוק הצבאית לא נוקטת צעדים כלשהם נגד האחראים לירי בלתי חוקי זה ומדיניות זו ממשיכה באין מפריע. האחראים לכך הם דרגי הפיקוד כמו גם הדרגים המשפטיים הבכירים, המכשירים במעשיהם מציאות זו.

מדיניות הירי החי על מיידי אבנים כאמצעי לפיזור הפגנות אינה חוקית. אולם באירוע הירי על מוחמד אל-עמסי, אפילו נימוק קלוש זה אינו יכול להצדיק את שאירע: חיילים ירו ארבעה כדורים על צעיר שלא יידה אבנים ולא סיכן אותם בשום דרך, וסיכנו את חייו.

במקרים כאלה נהג בצלם בעבר לפנות לרשויות החקירה הצבאית בדרישה כי יפתחו לאלתר בחקירה פלילית נגד המעורבים ונגד האחראים עליהם והעביר לרשויות החקירה את החומר שאסף. אולם, אחרי שנים ארוכות שבהן נהגנו כך, החליט בצלם שלא להפנות יותר תלונות למערכת אכיפת החוק הצבאית, המתפקדת בעיקר כמנגנון טיוח. בצלם מבהיר לקורבנות ההפרות כי לדעתנו אין טעם לפתוח בהליך כזה, שכן הסיכויים שמי מאנשי כוחות הביטחון ייתן את הדין על מה שנעשה לו ועל הפרת החוק, אפסיים.

סרטונים אחרונים