דילוג לתוכן העיקרי

שגרת הכיבוש בחברון: מג"ב ערך מסדר זיהוי לילדים פלסטינים בשירות המתנחלים

ב-10.8.16 בסביבות השעה 15:00 התפתחה קטטה בין ילדים פלסטינים לילדי מתנחלים בעיר העתיקה של חברון. הקטטה פוזרה על-ידי שוטרי מג"ב, שעיכבו שניים מהילדים הפלסטינים, בני שמונה ו-12.כרם מסוודה אב...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שגרת הכיבוש בחברון: מג"ב ערך מסדר זיהוי לילדים פלסטינים בשירות המתנחלים

ב-10.8.16 בסביבות השעה 15:00 התפתחה קטטה בין ילדים פלסטינים לילדי מתנחלים בעיר העתיקה של חברון. הקטטה פוזרה על-ידי שוטרי מג"ב, שעיכבו שניים מהילדים הפלסטינים, בני שמונה ו-12.

כרם מסוודה אביו של אחד הילדים, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש ב-15.8.16:

ב-10.8.16 בסביבות השעה 15:00 הייתי בבית כשהגיע ילד מהשכונה ואמר ששוטרי מג"ב עיכבו את הבן שלי, בן השמונה, במחסום אל-מחכמה (בית המשפט). הלכתי לשם מהר וראיתי כמה שוטרי מג”ב אתו ועם עוד נער, בן 12. כמה דקות אחרי שהגעתי הגיעה לשם מכונית משטרה ואחד השוטרים, שמכיר אותי, דיבר עם שוטרי המג”ב שישחררו את שני הילדים ואמר שהוא יטפל באירוע מולי מאוחר יותר. חזרנו הביתה וכמה נערים מהשכונה באו אתנו. אחרי כמה דקות הגיעו ארבעה שוטרי מג”ב ושאלו על הבן שלי, אבל הוא כבר ברח. שוטרי המג”ב לקחו שניים או שלושה נערים שהיו אצלי בבית.

באותו לילה הבן שלי לא חזר הביתה כי פחד שיעצרו אותו, וישן אצל דודה שלו מחוץ לעיר העתיקה. הוא חזר למחרת, ובשעה 2:00 לפנות בוקר, כשהוא כבר ישן, הגיעו ארבעה שוטרי מג”ב לבית שלנו, ורצו לעצור אותו. הערתי אותו ונסענו עם שוטרי המג”ב לתחנת המשטרה בקרית ארבע. כשהגענו לשם החוקר רצה לחקור אותו לבדו ואני לא הסכמתי. נשארנו בכלי הרכב הצבאי בערך שעתיים ואז החזירו אותנו הביתה, בסביבות חמש לפנות בוקר".

מתנדב בארגון ISM ששמו שמור בבצלם, אמר בעדות שמסר ב-15.8.16 לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש:

ביום רביעי, 10.8.16, בסביבות השעה 15:00, בזמן שתיעדתי ביחד עם עוד מתנדב כניסה של שוטרי מג”ב לבית בעיר העתיקה בחברון, הודיעו לי בטלפון על קטטה בין ילדים פלסטינים לילדי מתנחלים. שנינו הלכנו לכיוון הקטטה, במחסום אל-מחכמה שברחוב א-סהלה, אבל כשהגענו היא כבר נגמרה. התחלנו לחזור לבית שבו היינו קודם אבל בדרך, ליד לאל-חרם אל-איבראהימי (מערת המכפלה), ראיתי ארבעה שוטרי מג”ב נכנסים לבית של כרם מסוודה אז התעכבנו. שוטרי המג”ב יצאו מהבית כשהם מחזיקים שני ילדים, אחד נראה בן שמונה והשני בן 12. התחלתי לצלם בווידיאו. באותו רגע לא ידעתי למה עצרו את הילדים ורק מאוחר יותר נודע לי שזה היה קשור לקטטה. השוטרים הובילו את הילדים למחסום עבד ושם היה ילד [ישראלי] בן 12 בערך, יחד עם אבא שלו, מתנחל שהחזיק רובה M16. השוטרים שאלו את הילד אם אלה הילדים שהרביצו לו. בסוף השוטרים שיחררו את כל הילדים ואני עזבתי את המקום.

בתיעוד הווידיאו ניתן לראות כי הילדים שנלקחו על-ידי שוטרי המג"ב מבית משפחת מסוודה, שאחד מהם כנראה בן 11, והשני בן 12, הובאו למחסום עבד. במחסום המתינו אב וילד ממתנחלי השכונה, והשוטרים הציגו בפני הילד את הילדים הפלסטינים ושאלו האם הוא מזהה אותם. לאחר שהשיב בשלילה הם שוחררו. מתחקיר בצלם עולה כי לאחר מכן אספו שוטרי המג"ב שלושה ילדים נוספים, בן 8, בן 11 ובן 13, והדבר חזר על עצמו. קטטות בין ילדים פלסטינים לילדי מתנחלים הן עניין תדיר במרכז העיר חברון, שבו משליטה ישראל משטר של הפרדה תוך פגיעה שיטתית ומרחיקת לכת באוכלוסייה הפלסטינית. בין היתר, מעכבים כוחות הביטחון הישראליים ילדים פלסטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית כדבר שבשגרה.

תיעוד הווידיאו, שבו נראים כוחות הביטחון פועלים בשירות מתנחלי חברון, תוך ניהול מבצע מעצרים לילי כדי לאתר ילד בן שמונה, ממחיש את זלזול המערכת בהגנות שמקנה החוק לקטינים. אסור לעכב לחקירה ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית, קל וחומר לא באמצע הלילה, דבר האסור על-פי החוק הישראלי, לאורו מתיימרים כוחות הביטחון לפעול. במקרה זה אף דווח כי המשטרה דרשה לחקור ילד בן 8 ללא נוכחות הורה. ההתגייסות של המערכת לאתר חשודים בפגיעה במתנחלים עומדת בסתירה מופגנת לכך שאינה עושה כמעט דבר על מנת להגן על פלסטינים מפני מתנחלים אלימים, בגירים או קטינים, ולשמור על זכויותיהם של ילדים פלסטינים מתחת לגיל האחריות הפלילית.

סרטונים אחרונים