דילוג לתוכן העיקרי

שגרת הכיבוש בעיר העתיקה בחברון: שוטר מג"ב משליך לשיחים אופניים של ילדה בת שמונה שהעזה לשחק ברחוב השמור למתנחלים

לפני כמעט ארבע שנים, ב-23.9.12 הציבו כוחות הביטחון גדר רשת החוצה את רחוב אל-איבראהימי בחברון, הסמוך למערת המכפלה, לשניים, כשמצידה האחד של הגדר כביש, ומצידה השני מעבר משובש להולכי רגל. בשנ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שגרת הכיבוש בעיר העתיקה בחברון: שוטר מג"ב משליך לשיחים אופניים של ילדה בת שמונה שהעזה לשחק ברחוב השמור למתנחלים

לפני כמעט ארבע שנים, ב-23.9.12 הציבו כוחות הביטחון גדר רשת החוצה את רחוב אל-איבראהימי בחברון, הסמוך למערת המכפלה, לשניים, כשמצידה האחד של הגדר כביש, ומצידה השני מעבר משובש להולכי רגל. בשנים האחרונות תיעד בצלם בווידאו פעמיים את האיסור שמטיל הצבא על כניסת פלסטינים לחלק הסלול והמוסדר של הרחוב:

בצלם פרסם לראשונה תיעוד של הסגירה במארס 2013 ובעקבות זאת היא הוסרה לתקופה מסוימת. האיסור הוטל מחדש בינואר 2015 ובצלם פרסם באפריל 2015 סרטון המתעד כיצד שוטרי מג"ב ב"מחסום המאפייה" מסבירים מפורשות לתחקירני בצלם מוסא אבו השהש ומנאל אל-ג'עברי כי רק כניסת יהודים מותרת. מיד לאחר פרסום זה, נפתח הרחוב מחדש למעבר פלסטינים. מאז, באופן רשמי טוען הצבא שמעבר פלסטינים מותר, אך בפועל אנשי כוחות הביטחון ממשיכים לאכוף את האיסור, בפרט מאז אוקטובר 2015, ופלסטינים נמנעים ככלל מכניסה לרחוב.

אנוואר בורקאן, בת השמונה, סיפרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי שהיא גרה בדירה קטנה בלי חצר, בבית עם הוריה ושישה מאחיה ואחיותיה בשכונת א-סלאימה בחברון, הסמוכה לרחוב אל-איבראהימי. אביה, עאמר בורקאן, נכה בכסא גלגלים, הושפע לרעה במיוחד מהגדר. לדבריה, בשל הצפיפות היא ואחיה משחקים ברחוב, ורוכבים על אופניים בחלקו הסלול של הרחוב המופרד.

לדברי אנוואר, ביום שני, ה-25.7.16, היא שיחקה ברחוב אל-איבראהימי עם אחותה בת ה-11 ואחיה בני השבע והארבע, ורכבה על אופניים של אחד מאחיה. שוטר מג"ב רץ אליה, דרך על האופניים ולקח ממנה את האופניים. הוא צעק עליה שתשוב לביתה והיא פרצה בבכי. אז השליך השוטר את האופניים לשיחים.

מקצת האירוע תועד בווידיאו על-ידי מתנדב בצלם ראאיד אבו רמילה:

תיעוד ראשון של סגירת הרחוב, 2013

תיעוד שני של סגירת הרחוב, 2015

סרטונים אחרונים