דילוג לתוכן העיקרי

חשד: שוטרי מג"ב פתחו באש על מכונית בא-ראם ללא הצדקה והרגו את הנהג

ב-13.7.16 בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, ירו שוטרי מג"ב על מכונית במרכז העיירה א-ראם שבמחוז אל-קודס במהלך פעילות שיטור של הצבא ומג"ב במקום. מהירי נהרג נהג המכונית אנוור א-סלאיימה, בן 22, ת...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חשד: שוטרי מג"ב פתחו באש על מכונית בא-ראם ללא הצדקה והרגו את הנהג

אנוור א-סלאיימה. התמונה באדיבות המשפחהב-13.7.16 בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, ירו שוטרי מג"ב על מכונית במרכז העיירה א-ראם שבמחוז אל-קודס במהלך פעילות שיטור של הצבא ומג"ב במקום. מהירי נהרג נהג המכונית אנוור א-סלאיימה, בן 22, תושב דאחיית אל-בריד שבמחוז רמאללה, ואחד משני הנוסעים במכונית נפצע. רוב כלי התקשורת מיהרו לאמץ את הגרסה הרשמית, ופרסמו כי שוטרי המג"ב חשדו כי נהג המכונית מנסה לדרוס אותם, והגיבו בירי. תחקיר בצלם, המתבסס על עדויות של עדי ראייה ושל נוסעי המכונית, ושתוצאותיו אוששו על ידי צילום מצלמת אבטחה, מעלה חשד כבד כי לירי קטלני זה לא הייתה כל הצדקה.

לפי התחקיר, אנשי כוחות הביטחון נכנסו לא-ראם בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר. מספר שוטרי מג"ב התמקמו מצידו הצפוני של הכביש הראשי בעיירה, מאחורי מכונית שחנתה במאונך ביחס למדרכה. השוטרים לא הציבו במקום מחסום או שום אמצעי אחר להאט את התנועה בכביש. בסביבות השעה 3:00 הגיע לרחוב אנוואר א-סלאיימה, במכוניתו, שבה הסיע שניים מחבריו. סלאיימה נסע בכביש הראשי של העיירה, ממערב למזרח, בנתיב שלצדו התמקמו השוטרים. המכונית לא נסעה במהירות חריגה, בהתחשב בעובדה שהכביש היה ריק לחלוטין, ובשעה המאוחרת, שבה לא היתה תנועה ברחובות א-ראם.

<כשהמכונית התקרבה למקום בו עמדו השוטרים, ירה לעברה אחד מהם. הירי נמשך גם לאחר שהמכונית חלפה לידם, ומבלי שסטתה כלל מנתיבה. מירי השוטרים נהרג סלאיימה ואחד הנוסעים, פארס א-רישק, נפצע. אחד מעדי הראייה אמר לתחקירן בצלם איאד חדאד כי השוטרים קראו למכונית לעצור טרם הירי - אך ממרחק של כעשרים מטרים בלבד, שהיה קצר מכדי להיות אפקטיבי. זאת ועוד, א-רישק, שהיה בתוך המכונית ונפצע מהירי, אמר לתחקירן בצלם כי הם כלל לא הבחינו בשוטרים, עד שנפתחה עליהם אש.

לאחר הירי עצרו השוטרים את שני נוסעי המכונית. השניים נחקרו והובאו עוד באותו היום לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בירושלים. השופט האריך את מעצרם ביום אחד ולמחרת שוחררו על ידי המשטרה, בהסכמתם, למעצר בית של חמישה ימים, ועם תומם שוחררו ללא הגבלות. בא כוחה של משפחת א-סלאיימה, עו"ד עבדאללה זאיד, פנה לרשויות החקירה בדרישה כי נסיבות הריגתו של א-סלאיימה ייחקרו.

מקרה זה הוא אחד משרשרת מקרים ארוכה מאז אוקטובר 2015 שבהם אנשי כוחות הביטחון משתמשים בנשק קטלני בנסיבות שאינן מצדיקות זאת – אם משום שלא נשקפת להם סכנה אמתית ואם משום שניתן לסכל סכנה זו באמצעים פחות קטלניים. מדיניות זו זוכה לתמיכה גורפת מצד הדרגים הבכירים בצבא והדרג המדיני.

סרטונים אחרונים