דילוג לתוכן העיקרי

חיילים ריכזו קטינים בשכונה בחברון, צילמו כל-אחד מהם ושיחררו אותם

ביום ג', 24.5.16, בסביבות השעה 19:30, הגיעו כמה עשרות חיילים לשכונת ג'אבר בחברון, השוכנת על הדרך המכונה בידי המתנחלים "ציר המתפללים", שבה הם מגיעים מקרית ארבע למערת המכפלה. באזור זה מתרחש...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

חיילים ריכזו קטינים בשכונה בחברון, צילמו כל-אחד מהם ושיחררו אותם

ביום ג', 24.5.16, בסביבות השעה 19:30, הגיעו כמה עשרות חיילים לשכונת ג'אבר בחברון, השוכנת על הדרך המכונה בידי המתנחלים "ציר המתפללים", שבה הם מגיעים מקרית ארבע למערת המכפלה. באזור זה מתרחשים לא אחת עימותים בין מתנחלים וכוחות הצבא לבין התושבים הפלסטינים. מעדויות שגבה בצלם ומתצלומי וידיאו שצולמו על-ידי מתנדבת בצלם סוזאן זראקו, תושבת השכונה, עולה כי החיילים עברו בשכונה ואספו, באופן הנראה אקראי, בני נוער וילדים שנכחו ברחובות. לאחר שקיבצו כ-20 מהם, העמידו אותם החיילים ליד קיר והחלו לשאול אותם על אירוע שבו יודו אבנים לעבר אוטובוס ישראלי באזור זה מוקדם יותר באותו יום. לאחר מכן צילמו אותם החיילים אחד לאחר השני במצלמת טלפון ואז שיחררו אותם . בידי בצלם פרטיהם של 14 מהילדים ובני הנוער שרוכזו במקום, כולם קטינים, שבעה מהם מתחת לגיל 12, גיל האחריות הפלילית.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-29.5.16 סיפר מ.ג., קטין בן 14 תושב השכונה, על האירוע:

זה היה כבר אחרי שהחשיך. שיחקתי בחוץ קלפים עם שני חברים, בני 10 ו-7, ועם אחי, בן 11. פתאום הקיפו אותנו כמה ג'יפים ישראליים וירדו מהם הרבה חיילים, עשרה מהם ניגשו אלינו ועיכבו אותנו והאחרים התפרסו בכבישים שמתפצלים לכיוון קריית ארבע. החיילים הורו לנו לעמוד ליד הקיר. פחדנו, מהמספר הגדול של החיילים ומזה שהם עיכבו אותנו.

אחרי 10 דקות בערך החיילים שהתפרסו לרחובות אחרים חזרו. כל קבוצת חיילים הובילה כמה ילדים. ראיתי גם חיילים תופסים את הילד נ', בן 7, בצוואר שלו ומובילים אותו לכיוון שלנו כשהוא בוכה. החזיקו אותנו שם ליד הקיר במשך כרבע שעה, ואז שאלו אותנו מי זרק אבנים על אוטובוס ישראלי שעבר באזור. החיילים צילמו אותנו אחד אחרי השני. אחר כך הם אמרו לנו ללכת הביתה.

ביום חמישי, 26.5.16, בשעות אחרי הצהריים המאוחרות, הלכתי עם חבר שלי, בן 13, לקנות כמה דברים. בדרך חזרה עברנו במחסום 160 (מחסום המוצב על הדרך שבה עוברים מתנחלים מקרית ארבע למערת המכפלה). במחסום, שוטרי מג"ב הכניסו אותנו לחדר והדלת שלו ננעלה. שוטר דיבר אתנו דרך מחיצת זכוכית ואמר לנו שיש לו תמונות שלנו ושאנחנו זורקים אבנים. ראיתי אותו מסתכל באלבום שהיו בו תמונות של הרבה ילדים. אמרנו לו שלא זרקנו אבנים ושאנחנו רוצים לחזור הביתה. לאחר מכן השוטר פתח את הדלת ונתן לנו לצאת. הוא הזהיר אותנו שיש להם תמונות שלנו, למקרה שנזרוק אבנים.

ע.ר'. בן עשר, תושב השכונה, סיפר בעדות שמסר למנאל אל-ג'עברי ב-30.5.16:

ב-24.5.16 בערב שיחקתי עם חמישה חברים בשכונה פתאום הגיעו הרבה חיילים שרצו לכיוון שלנו, וגם ג'יפים צבאיים. היו שם בערך שלושים חיילים וחלק מהם התפזרו ברחובות של השכונה. אחרים נשארו לידנו והורו לנו לעמוד ליד הקיר. אני וחבר שלי, בן שמונה, התחלנו לבכות מרוב פחד. ניסינו להתרחק אבל אחד מהחיילים תפס אותי בחולצה וחייל אחר תפס את החבר שלי בצוואר. הם הובילו אותנו לקיר. היו שם עוד ילדים, חלק בגיל שלנו וחלק גדולים יותר. ראיתי אנשים מהשכונה מדברים עם החיילים באנגלית ובעברית. עוד חיילים הגיעו מסמטאות של השכונה והביאו עוד קבוצה של ילדים. הבנתי שהם מאשימים אותנו ביידוי אבנים על מתנחלים. חייל הורה לנו לשבת וישבנו שם על הארץ. אחר כך החיילים אמרו לנו לקום וצילמו אותנו אחד אחד, ואז הם איימו שאם נזרוק שוב אבנים יעצרו אותנו.

אין זו הפעם הראשונה שבצלם מתעד צילום של קטינים באזור חברון על-ידי חיילים, אולם עד היום התרחשו המקרים שתיעדנו בבתי משפחות, בנוכחות ההורים, ומבלי שהקטינים עצמם הואשמו בדבר או נחקרו בחשד כלשהו. כמו כן ידוע לבצלם כי חיילים מעכבים ילדים פלסטינים ברחובות חברון לעיתים קרובות, אולם היקף הפעולה הנוכחית, והעובדה שהילדים צולמו אחד אחד, חריגים. נכון ל-1.6.15, איש מ-14 הקטינים שפרטיהם מצויים בידי בצלם לא נעצר או נחקר ונראה לפיכך שהם עוכבו וצולמו, על אף שהם עצמם לא נחשדו בדבר.

התנהלות החיילים במקרה זה מעוררת חשד שהפעולה נועדה בעיקר כדי להטיל אימה על הילדים, במטרה להרתיע אותם מיידוי אבנים בעתיד ולהקל על הצבא לזהותם אם יעשו כן. התנהלות כזו מהווה זלזול בוטה בחובה להקפיד על זכויותיהם של קטינים. חוקיותה של דרך פעולה זו מוטלת בספק: לצבא אסור להתייחס לאזרחים, בוודאי לא לקטינים ובוודאי לא לקטינים שהם מתחת לגיל האחריות הפלילית, כאל עבריינים בפוטנציה ולהשתמש בחייליו על מנת להרתיעם.

סרטונים אחרונים