דילוג לתוכן העיקרי

תיעוד וידיאו: חייל מוציא להורג פלסטיני השרוע פצוע על הקרקע לאחר שזה דקר חייל בחברון

לפי דיווחים בתקשורת, שני פלסטינים, עבד אל-פתאח א-שריף ורמזי אל-קסראווי, נורו הבוקר למוות לאחר שדקרו חייל, שנפצע באורח בינוני בתל רומידה בחברון. בתיעוד וידאו שצילם עימאד אבו שמסיה ושהועבר ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

תיעוד וידיאו: חייל מוציא להורג פלסטיני השרוע פצוע על הקרקע לאחר שזה דקר חייל בחברון

לפי דיווחים בתקשורת, שני פלסטינים, עבד אל-פתאח א-שריף ורמזי אל-קסראווי, נורו הבוקר למוות לאחר שדקרו חייל, שנפצע באורח בינוני בתל רומידה בחברון. בתיעוד וידאו שצילם עימאד אבו שמסיה ושהועבר לבצלם ניתן לראות את א-שריף השוכב על הכביש לאחר שנפצע, תוך שכל הנוכחים מתעלמים ממנו. הצוות הרפואי מתעלם ממנו אף הוא ואינו מגיש לו שום טיפול רפואי. במהלך התיעוד ניגש אל א-שריף חייל ומוציא אותו להורג בירייה בראשו מטווח קצר. גם לאחר הירי ממשיכים כל הנוכחים להתעלם מא-שריף ואיש אינו מתעניין בגורלו.

גל האלימות שהחל באוקטובר 2015 הוא מזעזע וברור כי על כוחות הביטחון להגן על הציבור ולעשות שימוש בכוח הנדרש לשם השגת מטרה זו, בהתאם לנסיבות. החוק בנושא זה ברור אף הוא: החוק בנושא זה ברור אף הוא: ירי במטרה להרוג אדם מותר אך ורק במקרים שבהם הוא מסכן חיי אחרים. ברגע שהסכנה חלפה אסור לפגוע בו.

הוצאה להורג ברחוב, ללא חוק וללא משפט היא תולדה ישירה של שיח מתלהם של שרים בממשלה ושל נבחרי ציבור ושל אווירה ציבורית של דה-הומניזציה. אמנם מעת לעת השמיעו גורמים בכירים אמירות המצדדות במחויבות לשמירה על החוק ובהימנעות משימוש בכוח רב מהנדרש, כמו דברי הרמטכ"ל לאחרונה ודברים שכתב השר לביטחון פנים לבצלם בתשובה רשמית. אולם, מול אמירות אלו עומדות התבטאויות פומביות הפוכות, כדוגמת זו של השר לביטחון פנים, עצימת עין מוחלטת של רשויות אכיפת החוק אל מול החשדות החמורים וגיבוי גורף בפועל של הדרג הפיקודי. המסר הציבורי שעובר הינו חד וברור: כל פלסטיני שמנסה לפגוע באזרח או חייל דינו מוות.

תיעוד וידיאו: עימאד אבו שמסייה. 

עדכון: ב-18.4.16 הוגש כתב אישום נגד החייל שירה בראשו של עבד אל-פתאח א-שריף בעבירות של הריגה והתנהגות שאינה הולמת, וב-9.5.16 נפתח משפטו בבית המשפט הצבאי ביפו. ב-4.1.17 הורשע החייל היורה בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת, וב-21.2.17 נגזר דינו ל-18 חודשי מאסר בפועל, 18 חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. ב-1.3.17 הגיש הנאשם ערעור על הכרעת הדין ועל חומרת העונש, וב-7.3.17 הגישה התביעה הצבאית ערעור על קולת העונש. ב-30.7.17 נדחו שני הערעורים. ב-27.9.17 קיצר הרמטכ"ל את עונש המאסר בפועל בארבעה חודשים, וב-19.3.18 דחתה ועדת השחרורים את בקשת החייל לקיצור עונש המאסר בפועל בחצי, וקיצרה אותו בשליש, ל-9 חודשים.

סרטונים אחרונים