דילוג לתוכן העיקרי

וידיאו: פלסטינים בעלי היתרי עבודה בישראל נאלצים להגיע למחסומים באישון לילה ונבדקים בתנאים משפילים

למעלה מ-30,000 פלסטינים מחזיקים בהיתרי כניסה לישראל לצורכי עבודה והם רשאים להיכנס לישראל דרך 11 מחסומים. שלושה מהם בדרום הגדה, חמישה במרכז הגדה ושלושה בצפונה. בחודש האחרון ביקר צוות בצלם ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

וידיאו: פלסטינים בעלי היתרי עבודה בישראל נאלצים להגיע למחסומים באישון לילה ונבדקים בתנאים משפילים

למעלה מ-30,000 פלסטינים מחזיקים בהיתרי כניסה לישראל לצורכי עבודה והם רשאים להיכנס לישראל דרך 11 מחסומים. שלושה מהם בדרום הגדה, חמישה במרכז הגדה ושלושה בצפונה. בחודש האחרון ביקר צוות בצלם במחסום תרקומיא שבדרום הגדה ובמחסום אייל שבצפונה, ראיין מספר עובדים ותיעד בווידיאו את המתרחש במחסומים אלה.


תיעוד וידיאו, מחסום תרקומיא, יום ראשון, 9.6.13, לפנות בוקר

שני המחסומים מנוהלים על-ידי חברות אבטחה פרטיות, עבור משרד הביטחון. בכל יום ראשון עוברים בהם כ-4,500 עובדים, ובשאר ימות השבוע מספרם קטן יותר. בכל מחסום ישנן שמונה עמדות בידוק, אולם לא תמיד כולן פעילות. שערי מחסום תרקומיא נפתחים בשעה 03:45 לפנות בוקר, ומחסום אייל בשעה 04:00. למרות זאת, בשל מספרם הרב של העובדים הם נאלצים להגיע למחסומים בשעות הקטנות של הלילה כדי להבטיח את מקומם בתור המשתרך מחוץ למחסום, ולהמתין עד אור הבוקר כדי לעבור ולהגיע לעבודתם. כשמגיע תורם להיכנס לתוך מבנה המחסום נבדקים העובדים ומטלטליהם במכשיר מגנומטר ולאחר מכן הם עוברים לעמדות מאוישות, שם בודקים מאבטחים את טביעות האצבע שלהם, את רישיון הכניסה שלהם ואת שאר מסמכיהם.

ביום ראשון, 02.06.13, הגיע צוות בצלם למחסום אייל בסביבות השעה 02:00 לפנות בוקר. בשעה זו כבר המתינו במחסום כ-50 עובדים. בתוך פחות מרבע שעה הגיעו למקום מאות עובדים נוספים והסתדרו בתור. העובדים סיפרו כי ההמתנה הממושכת נובעת מכך שבמחסום ישנם רק שני מכשירי מגנומטר ומכך שהבדיקות במחסום אורכות זמן רב. לדבריהם, ביום ראשון, שבו העומס במחסום גדול במיוחד, פועלות כל שמונה עמדות הבידוק, אולם בשאר ימות השבוע פועלות בדרך כלל רק ארבע מהעמדות. העובדים סיפרו כי לאחר בדיקת המגנומטר המאבטחים בוחרים באורח אקראי עובדים המופנים לבדיקה נוספת, ואלה מוכנסים כל אחד בנפרד לחדר שבו הם נדרשים לפשוט את כל בגדיהם מלבד התחתונים לעיני מאבטח. לאחר מכן הם מתלבשים ומועברים לחדר קטן שבו הם ממתינים עד שיתקבצו שמונה אנשים, ורק אז מופנים לעמדות הבידוק הרגילות. ביום שבו ביקר צוות בצלם במחסום נכחו בו כמה מתנדבים מטעם לשכת התאחדות הפועלים הפלסטינים שפיקחו על התור, בעקבות כמה אירועים שבהם נפגעו עובדים בשל הצפיפות.

מחסום אייל. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 2.6.13
מחסום אייל. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 2.6.13.

הביקור במחסום תרקומיא, המפועל בידי חברת "שלג לבן", התקיים ביום ראשון, 09.06.13. צוות בצלם הגיע למקום בסביבות השעה 02:30 לפנות בוקר. בשעה זו כבר עמדו בתור כמאתיים עובדים ומספרם עלה במהירות. בתוך פחות משעה השתרך במקום תור של אלפי עובדים. העובדים מסרו לבצלם כי במקום קיימות אמנם שמונה עמדות בידוק, אולם לרוב, גם בימי ראשון, רק ארבע מהן פעילות. לדברי העובדים, המאבטחים בוחרים באופן אקראי בין 20 ל-40 עובדים ומכניסים אותם לחדר שבו מתבצעת בדיקה גופנית נוספת. המוכנסים לחדר זה נדרשים להמתין עד שהוא מתמלא ורק אז מתחילים המאבטחים בבדיקות. השהייה בחדר נמשכת בממוצע בין 40 דקות לשעה וחצי ואיש אינו מורשה לצאת ממנו עד שאחרון העובדים נבדק. התנאים בחדר קשים: אין בו כסאות, העובדים נאלצים לעמוד בצפיפות ולמרות שבחדר יש מזגן הוא אינו מופעל. העובדים ציינו כי הם נוהגים לכנות את החדר "חדר המוות".

צוות בצלם שנכח במקום ראה שחלק מהעובדים הוחזרו אל מחוץ למחסום על-ידי המאבטחים מסיבות שונות: אחד דיווח כי המאבטח דרש ממנו לשוב לסוף התור כיוון שהגיע לעמדת הבידוק לפני השעה הנקובה על רישיון הכניסה שלו – 05:00. אחרים דיווחו כי מאבטח החרים את רישיון הכניסה שלהם, לדבריו לפי דרישת השב"כ או כי נאמר להם שטביעת האצבע שלהם אינה תואמת את זו המופיעה במחשב וכי עליהם להגיע למשרדי המנהל האזרחי ולהסדיר את העניין.

ב-26.05.13 שררה במחסום תרקומיא צפיפות כה רבה, שאחד העובדים, עבדאללה א-נוואג'עה בן 50, נמחץ כשעמד לעבור בשערים של המחסום ואחת מצלעותיו נסדקה. א-נוואג'עה הועבר לבית החולים עאליא בחברון באמבולנס של הסהר האדום. כיום הוא בביתו ואינו מסוגל לחזור לעבודתו.

בתגובה לכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2 על מחסום תרקומיא, מסר משרד הביטחון כי הבידוק בכל עמדה אורך 7 דקות בלבד. אולם, גם אם הדבר נכון, תשובה זו מתמקדת בהליך הבידוק עצמו והיא מתעלמת לחלוטין ממספרם הרב של העובדים המבקשים לעבור במעבר ומהתורים הארוכים מחוץ לו.

שעות ההמתנה הארוכות של העובדים במעברים אינן תופעה חדשה ובשנת 2007 תיעד צוות בצלם תמונות דומות באותם מחסומים. גם אז השתרכו בהם תורים ארוכים והעובדים דיווחו על קשיים דומים. מציאות זו, שבה עובד צריך לוותר על שנת הלילה ולהמתין שעות ארוכות לפני פתיחת המעבר רק כדי לוודא כי יוכל להגיע למקום עבודתו בשעה הנדרשת, אינה כורח בל יגונה אלא תוצאה של מדיניות של משרד הביטחון . על משרד הביטחון להתאים את התנאים במחסומים למספר היתרי הכניסה שמנפיק המנהל האזרחי לעובדים פלסטינים ולדאוג לכך שעובדים המורשים לעבוד בישראל יוכלו לעשות זאת תוך שמירה על כבודם האנושי.

הגיבו בדף הפייסבוק של בצלם

סרטונים אחרונים