דילוג לתוכן העיקרי

ישראל הרסה עשרות בתי פלסטינים בבקעת הירדן ובדרום הר חברון

המינהל האזרחי הרס בשבוע האחרון 33 מבנים מגורים ארעיים בשלושה יישובים פלסטיניים בבקעת הירדן: פסאיל, אל-חדידייה וח'רבת ירזה, וביישוב נוסף בדרום הר חברון – ח'רבת ביר אל-עיד. מתחילת שנת 2011 ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

ישראל הרסה עשרות בתי פלסטינים בבקעת הירדן ובדרום הר חברון

המינהל האזרחי הרס בשבוע האחרון 33 מבנים מגורים ארעיים בשלושה יישובים פלסטיניים בבקעת הירדן: פסאיל, אל-חדידייה וח'רבת ירזה, וביישוב נוסף בדרום הר חברון – ח'רבת ביר אל-עיד. מתחילת שנת 2011 המינהל האזרחי הרס 103 מבני מגורים של פלסטינים בשטחי C*, בהם התגוררו 695 בני אדם, 341 מהם קטינים.  

להלן פירוט ההריסות של השבוע האחרון:

  • פסאיל: ב-14.6.11 המינהל האזרחי הרס 16 מבנים ארעיים ששימשו למגורים בכפר שבמרכז בקעת הירדן. בנוסף נהרסו שלוש מכלאות לבעלי חיים. כתוצאה מכך איבדו את בתיהם 108 בני אדם, בהם 59 קטינים. 
  • ח'רבת ביר אל-עיד: ב-20.6.11 המינהל האזרחי הרס שבעה מבנים ארעיים ששימשו למגורים בכפר שבדרום הר חברון. בנוסף הרס המינהל מתקן שירותים והשחית כרם ענבים ובה שלושים גפנים. כתוצאה מכך איבדו את בתיהם 69 בני אדם, בהם 48 קטינים. 
  • אל-חדידיה: ב-21.6.11 המינהל האזרחי הרס שמונה מבנים ארעיים ששימשו למגורים בכפר שבצפון בקעת הירדן. בנוסף נהרסו 18 מכלאות לבעלי חיים.  מכך איבדו את בתיהם 36 בני אדם, בהם 15 קטינים. 
  • ח'רבת ירזה: ב-21.6.11 הרס המינהל האזרחי שני מבנים ארעיים ששימשו למגורים בכפר ח'רבת ירזה שבמרכז בקעת הירדן. כתוצאה מכך איבדו את בתיהם 14 בני אדם, בהם שבעה קטינים.

 


הריסת מבנים בכפר אל-חדידייה שבבקעת הירדן. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 21.6.11.

ישראל נוקטת במדיניות של מניעת בנייה ופיתוח ביישובים הפלסטיניים בשטחי C, המשתרעים על-פני כ-60% משטחי הגדה המערבית ואשר נמצאים בשליטה ישראלית מלאה. מטרה זו מושגת בשתי שיטות עיקריות. הראשונה, הכנת תכניות תיחום לחלק מהיישובים. תוכניות אלה מגבילות את הבנייה לשטח מצומצם שרובו כבר בנוי ממילא ואינן מאפשרות את הרחבת היישוב. השיטה השנייה, היא הכרזה על שטחים נרחבים כ"שטחי אש", שיטה שיושמה גם לגבי השטח בו נמצאים הכפרים אל-חדידיה וח'רבת ירזה. 46% משטחם של בקעת הירדן וצפון ים המלח הוכרזו כ"שטחי אש", למרות שחלק מאותם שטחים צמודים לצירי תנועה ראשיים ולשטחים המעובדים על ידי ההתנחלויות או כוללים שטחים המעובדים על ידי ההתנחלויות. המינהל האזרחי אוסר על הפלסטינים לגור ב"שטחי אש" אלה או לעשות בהם כל שימוש אחר, למרות שקהילות פלסטיניות חיו בהם עוד לפני כיבוש הגדה המערבית, והורס בעקביות את המבנים ביישובים אלה. פעולת ההרס הקודמת באל-חדידיה בוצעה ב-7.4.11, אז נהרסו שלושה מבני מגורים, ו-26 בני אדם, בהם 16 קטינים, איבדו את בתיהם. 

משפחה שביתה נהרס בכפר פסאיל. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם,
משפחה שביתה נהרס בכפר פסאיל. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 14.6.11.

בדרום הר חברון מנסים המינהל האזרחי והמתנחלים  מזה זמן רב לדחוק את רגליהם של תושבי ח'רבת אל-עיד מכפרם. ב-2004 נאלצה הקהילה לנטוש את מקום מושבה בעקבות הכרזה על האזור כעל "שטח אש" ובשל התנכלויות חוזרות ונשנות של מתנחלי האזור. בעקבות עתירה שהגיש ארגון "שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם" הורה בג"ץ ב-2009 למינהל האזרחי לאפשר לקהילה לשוב לאזור מגוריה, אך הגביל זאת לשטחים באזור שלא הוכרזו כ"שטח אש". אולם, כבר בדצמבר 2009 המינהל האזרחי הוציא צווי הריסה ל-17 בקתות ביישוב בטענה שנבנו ללא היתר. בסמוך לקהילה זו הוקם בשנת 1989 המאחז הבלתי-מורשה מצפה יאיר, שנבנה בחלקו על קרקע פלסטינית פרטית. על אף שהמאחז כולו נבנה ללא היתר, הוא חובר לרשתות החשמל והמים ואף נסלל אליו כביש גישה, במימון המדינה, והמינהל האזרחי לא נקט צעדים כלשהם לאכיפת החוק במקום. בחודשים ינואר ופברואר השנה הרס המינהל האזרחי 14 מבנים ארעיים בכפרים הסמוכים ח'רבת א-דוקייקה וח'רבת סוסיא, אז איבדו 104 בני אדם את בתיהם, בהם 50 קטינים.

בצלם קורא למינהל האזרחי להפסיק את מדיניות הריסת בתיהם של פלסטינים בשטחי  C על המינהל להכין עבור היישובים תכניות מתאר שישקפו את צרכי האוכלוסייה ולאפשר להם בנייה ופיתוח.

* בנוסף הרסה ישראל השנה 22 בתים במזרח ירושלים. לנתונים מלאים הקליקו כאן.

 

סרטונים אחרונים