דילוג לתוכן העיקרי

שישה מבטים - זוהיר א-רג'בי, 2010

החיים במזרח ירושלים, בצל מפעל ההתנחלות המתרחב, נפיצים ורווי קונפליקט. בצלם ועיתון הגרדיאן הבריטי מסרו מצלמות למספר פלסטינים הגרים באזור, ולישראלים המודאגים מהתנהלותה של מדינתם, על-מנת שיי...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

שישה מבטים - זוהיר א-רג'בי, 2010

החיים במזרח ירושלים, בצל מפעל ההתנחלות המתרחב, נפיצים ורווי קונפליקט. בצלם ועיתון הגרדיאן הבריטי מסרו מצלמות למספר פלסטינים הגרים באזור, ולישראלים המודאגים מהתנהלותה של מדינתם, על-מנת שייצרו יומני וידיאו של חייהם. היומנים מאפשרים הצצה חטופה אל השלכותיה של המציאות הנפיצה על חייהם של המשתתפים בפרויקט. זהו אחד מהיבטיו של פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, שבמסגרתו חילק הארגון מצלמות לכ-200 משפחות פלסטיניות לצורך תיעוד הפרות של זכויותיהן. מתנחלים השתלטו על שני בניינים ברחוב שבו גר זוהיר, בלבו של הכפר הצפוף סילוואן. נוכחותם במקום גוררת עימותים יומיומיים עם תושבי הכפר, הסובלים ממילא מהחנק שכופה עליהם מדיניות העירייה, המתאפיינת בהגבלות חמורות על בנייה, הריסת בתים והזנחה חמורה. בעקבות העימותים התכופים בין פלסטינים לבין מתנחלים וכוחות הביטחון, החליט זוהיר להציב סביב ביתו מצלמות טלביזיה במעגל סגור, על-מנת לתעד את המתרחש במקום.

פלסטיני בן 40 , מהכפר סילוואן שמדרום לעיר העתיקה במזרח ירושלים

רקע

מתנחלים השתלטו על שני בניינים ברחוב שבו גר זוהיר, בלבו של הכפר הצפוף סילוואן. נוכחותם במקום גוררת עימותים יומיומיים עם תושבי הכפר, הסובלים ממילא מהחנק שכופה עליהם מדיניות העירייה, המתאפיינת בהגבלות חמורות על בנייה, הריסת בתים והזנחה חמורה. בעקבות העימותים התכופים בין פלסטינים לבין מתנחלים וכוחות הביטחון, החליט זוהיר להציב סביב ביתו מצלמות טלביזיה במעגל סגור, על-מנת לתעד את המתרחש במקום.

חשיבות הכפר סילוואן

הכפר סילוואן, כמו חלק ניכר ממזרח ירושלים וממערבה, שוכן באתר שלו נודעת חשיבות דתית והיסטורית רבה. על-פי התנ"ך התהלך בעמק זה לפני 3,000 שנה דוד המלך. למרבה הצער, הממצאים הארכיאולוגיים הרבים באזור מנוצלים ככלי פוליטי לסילוק תושבים פלסטינים, כפי שמראה יונתן מזרחי בסיוריו.

מהומות בסילוואן

ב-22.9.10 השליכו פלסטינים אבנים על מאבטח של המתנחלים בעת שנסע במכוניתו ברחובה הראשי של סילוואן. המאבטח ירה מאקדחו והרג את סאמר סירחאן, תושב הכפר, שהיה בין מיידי האבנים. לדברי המאבטח, כפי שהובאו בתקשורת, הוא חשש לחייו כיוון שנתיב היציאה שלו נחסם. כאן התגלה ערכן של המצלמות האוטומטיות שהציב זוהיר: הן קלטו את ההתרחשות, ובקטע מהתיעוד ששודר בחדשות ערוץ 2, נראה המאבטח כשהוא מתרחק במהירות ממקום האירוע, כשנתיב הנסיעה שלו פנוי. בעקבות האירוע, פרצו מהומות עזות בכפר וכוחות הביטחון הגיבו באלימות רבה. המשטרה פתחה בחקירת מקרה ההרג והחרימה את מחשבו של זוהיר ואת כל קלטות הווידאו שלו, מבלי לספק הסברים כלשהם.

מיקום

למידע נוסף:

סרטונים אחרונים