דילוג לתוכן העיקרי

מזרח ירושלים: שישה מבטים- עבד אל-פתאח עבד רבו

חקלאי פלסטיני בן 51 מהכפר ולג'ה שמדרום מערב לירושלים רקע עבד אל-פתאח, פלסטיני בן 51, נולד וגדל במחנה הפליטים דוהיישה שליד בית לחם, אבל משפחתו מקורה באל-ולג'ה - כפר בגדה המערבית שסופח בח...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מזרח ירושלים: שישה מבטים- עבד אל-פתאח עבד רבו

חקלאי פלסטיני בן 51 מהכפר ולג'ה שמדרום מערב לירושלים

רקע

עבד אל-פתאח, פלסטיני בן 51, נולד וגדל במחנה הפליטים דוהיישה שליד בית לחם, אבל משפחתו מקורה באל-ולג'ה - כפר בגדה המערבית שסופח בחלקו לשטחה המוניציפאלי של ירושלים לאחר מלחמת 1967. המשפחה עדיין מחזיקה בבעלותה אדמה בשטח הכפר. לפני 17 שנה, לאחר שקבלנים ישראלים החלו לגלות התעניינות באדמת המשפחה, החליט עבד לעבור לגור בה. הוא מספר שמטרתו היא למנוע השתלטות על האדמה מעצם נוכחותו בה. כיום הוא גר במקום במערה כנענית עתיקה, מגדל גידולים חקלאיים ומארח חברים ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים המגיעים לתמוך במאבקו. עבד הוא גם חבר בצוות בינלאומי המנהל את יוזמת השלום "קפה כל העמים".

Thumbnail
עבד אל-פתאח עבד רבו

לאחרונה פורסמה תכנית להקים באזור זה התנחלות חדשה בשם "גבעת יעל".הניסיונות לדחוק את עבד מאדמתו ממשיכים, בהם האשמה כי בנה סככה, לול וצריף לשירותים ליד מערתו ללא היתר. במהלך הסרטון, עבד נראה משרך רגליו לבית המשפט בירושלים לדיון בתיק.

חצי שעה עבור ישראלי - שעות עבור פלסטיני

כפי שמודגם בסרטון, עבד נדרש לעבור מסע מפרך על מנת להיכנס לעיר ירושלים. מכיוון שהוא פלסטיני, הוא אינו מורשה להשתמש בדרך הקצרה אל תוך העיר העוברת קרוב לביתו, נסיעה שהייתה אורכת כחצי שעה. תחילה, עליו להגיע מראש למשרד הקישור והתיאום כדי לקבל היתר כניסה לישראל. ביום עצמו, הוא צריך לכתת רגליו בדרך עפר המובילה מאדמתו לעיר בית ג'אלא. משם עליו לקחת מונית למחסום בית-לחם, שהוא המעבר היחיד שדרכו מורשים פלסטינים להיכנס לירושלים מכיוון דרום. אז עליו לקחת מונית נוספת לבית המשפט. המסע אורך כשלוש שעות בכל כיוון.

מכשול ההפרדה יחנוק את אל-ולג'ה מרוב עבריו

בשנת 2010 החלה ישראל להקים את מכשול ההפרדה סביב הכפר אל-ולג'ה. תוואי המכשול המתוכנן יקיף את שטחו הבנוי של הכפר וינתק אותו מרוב האדמות החקלאיות ושטחי המרעה שלו, וכן מן הכביש המוביל לירושלים. לאחר שיושלם המכשול תיוותר רק דרך גישה אחת לכפר, המחברת אותו לעיר בית ג'אלא.

גדר ההפרדה שהוקמה בצמוד לבתי אל-ולג'ה. צילום: אייל הראובני, בצלם, 5.11.10

מיקום

למידע נוסף:

סרטונים אחרונים