דילוג לתוכן העיקרי

מזרח ירושלים: שישה מבטים - יונתן מזרחי

ישראלי בן 39 ממערב ירושלים, מוביל סיורים ארכיאולוגיים אלטרנטיביים רקע אישי יונתן פרש מעבודתו ברשות העתיקות של ישראל מכיוון שמאס בניצול המדע האהוב עליו להאדרת ההיסטוריה היהודית באזור על ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

מזרח ירושלים: שישה מבטים - יונתן מזרחי

ישראלי בן 39 ממערב ירושלים, מוביל סיורים ארכיאולוגיים אלטרנטיביים

יונתן מזרחירקע אישי

יונתן פרש מעבודתו ברשות העתיקות של ישראל מכיוון שמאס בניצול המדע האהוב עליו להאדרת ההיסטוריה היהודית באזור על פני רבדים היסטוריים אחרים. לאחר שעזב את שירות המדינה הקים יונתן את ארגון "עמק שווה" העוסק בהנחיית סיורים אלטרנטיביים באתר ארכיאולוגי חשוב במיוחד: הכפר הפלסטיני סילוואן במזרח ירושלים. בכפר זה גר זוהיר א-רג'בי.

 

חשיבות הכפר סילוואן

הכפר סילוואן, כמו חלק ניכר ממזרח ירושלים וממערבה, שוכן באתר שלו נודעת חשיבות דתית והיסטורית רבה. על-פי התנ"ך התהלך בעמק זה לפני 3,000 שנה המלך דוד. למרבה הצער, הממצאים הארכיאולוגיים הרבים באזור מנוצלים ככלי פוליטי לסילוק תושבים פלסטינים.

 

סיוריו של יונתן

יונתן לוקח אנשים לסיורים כדי לחשוף את מה שמונח ביסודו של אתר התיירות "עיר דוד", המנוהל על ידי עמותת המתנחלים אלע"ד. למעשה, עמותות מתנחלים משקיעות משאבים עצומים במפעל זה, ובמפעלים אחרים ברחבי העיר העתיקה, במטרה למנוע כל חלוקה של העיר במסגרת הסכם שלום עתידי. עיריית ירושלים פועלת על מנת להקים גן לאומי ארכיאולוגי בסמוך לשטח שבשליטת עמותת אלע"ד, ומתכננת להוציא צווי הריסה לעשרות בתים בסילוואן, בטענה שהאזור מיועד לגן לאומי ושהבנייה הפלסטינית באזור בוצעה ללא היתר (למידע נוסף על המלכוד המונע מפלסטינים לבנות באורח חוקי במזרח ירושלים, ר' כאן).

סרטונים אחרונים