דילוג לתוכן העיקרי

צעיר שהפגין נגד "אזורי המוות" בעזה מת הערב מפצעיו לאחר שנורה קודם לכן על-ידי כוחות הביטחון

עדכון: ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים של הצבא לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. ב-13.5.13 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי חקירת האירוע הסתיימה ותיק החקירה ...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

צעיר שהפגין נגד "אזורי המוות" בעזה מת הערב מפצעיו לאחר שנורה קודם לכן על-ידי כוחות הביטחון

עדכון: ב-1.1.12 הודיעה הפרקליטות לעניינים מבצעיים של הצבא לבצלם כי הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור הטענות. ב-13.5.13 עדכנה הפרקליטות הצבאית את בצלם כי חקירת האירוע הסתיימה ותיק החקירה הועבר לעיון פרקליט. ב-14.11.13 הודיעה הפרקליטות הצבאית לבצלם כי תיק החקירה נסגר ב-30.9.13.

צעיר פלסטיני, אחמד סלימאן סאלם דיב, בן 19, מת אתמול (28.4.2010) מפצעיו לאחר שנורה בשעות הבוקר על ידי כוחות הביטחון בגבול רצועת עזה, בעת שהשתתף בהפגנה סמוך לגדר המערכת.

בסרטון שצולם במהלך ההפגנה על ידי מוחמד סבאח, תחקירן השטח של בצלם ברצועה, נראית קבוצת פלסטינים מלווים בפעילים בינלאומיים העורכת תהלוכה משכונת שג'אעיה שבמזרח רצועת עזה לכיוון גדר הגבול עם ישראל.

הצעירים, שלא היו חמושים, הגיעו עד למרחק של כמה עשרות מטרים מן הגבול ונעמדו מול עמדה צבאית ישראלית שלידה עמד חייל והשקיף על האירועים. חלק מהצעירים יידו אבנים לעבר העמדה. בסרטון נשמע קול ירי של כדור אחד. הצעיר שנפצע מן הירי פונה לקבלת טיפול רפואי לבית החולים שיפא בעזה ומת מאוחר יותר מפצעיו. לירי הקטלני קדמה ירייה אחת שנורתה כעשר דקות מוקדם יותר, שממנה לא נפגע איש, ואשר לא תועדה בסרטון המצורף.

הסרטון סותר לחלוטין את טענותיו של דובר צה"ל שמסר כי "הכוח פעל על מנת להרחיק את המפגינים וביצע ירי לצורכי הרחקה. השטח הסמוך לגדר המערכת מהווה שטח לחימה והמצאות של גורמי טרור בו מסכנת את תושבי מדינת ישראל וכוחות הביטחון הפועלים באזור."

ירי כדורים חיים "לצורכי הרחקה" אינו חוקי וכפי שנראה בבירור בסרטון, המפגינים לא סיכנו בצורה כלשהי את כוחות הביטחון או את תושבי מדינת ישראל. בצלם תיעד מספר גדול של אירועים בהם השתמשו כוחות הביטחון בכוח קטלני כלפי מיידי אבנים ומפגינים לא חמושים בגדה המערבית. מאז מאי 2008, נהרגו לפחות שמונה צעירים פלסטינים מירי כוחות הביטחון במהלך הפגנות. חלקם נורו באש חיה, ואילו חלקם נהרגו מפגיעת כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז שנורו לעברם בכינון ישיר.

כמו כן הצטברו בבצלם בשנים האחרונות עדויות לכך ששטחים נרחבים ליד גדר המערכת ברצועת עזה הוגדרו על-ידי כוחות הביטחון כ"אזורי מוות", שהוראות הפתיחה באש החלות בהם מתירות ירי בכל מי שנכנס לאזור, גם אם לא נשקפת ממנו סכנת חיים. חלק מהאזורים שנסגרו בפני פלסטינים הם שטחים חקלאיים מעובדים מהם מתפרנסים תושבים רבים ברצועה. גל ההפגנות הנוכחי הוא חלק מהתארגנות עממית נגד "איזורי המוות".בעוד שבעבר הכחישו גורמים רשמיים את קיומו של נוהל זה, כיום סגירת אזורים אלה בפני פלסטינים הינה מדיניות רשמית וצה"ל אף הפיץ כרוזים בעניין זה ברחבי הרצועה.

סרטונים אחרונים