דילוג לתוכן העיקרי

בעקבות התערבות בצלם: הצבא השעה מתפקידם שני קצינים בחשד למעורבות במסע השחתת מכוניות בדרום הר חברון ופתח בחקירת מצ"ח

ב-12 וב-13 באוקטובר תיעד בצלם את השחתתן של שמונה מכוניות השייכות לפלסטינים באזור ג'ינבה שבדרום הר חברון, ככל הנראה בידי חיילים. המכוניות, ששימשו את בעליהן להסעת עובדים פלסטינים שביקשו ל...
לקריאת המאמר המלא בחזרה לדף הסרטון

בעקבות התערבות בצלם: הצבא השעה מתפקידם שני קצינים בחשד למעורבות במסע השחתת מכוניות בדרום הר חברון ופתח בחקירת מצ"ח

ב-12 וב-13 באוקטובר תיעד בצלם את השחתתן של שמונה מכוניות השייכות לפלסטינים באזור ג'ינבה שבדרום הר חברון, ככל הנראה בידי חיילים. המכוניות, ששימשו את בעליהן להסעת עובדים פלסטינים שביקשו להיכנס לישראל ללא היתרים, ננטשו במהלך מרדפים שניהלו חיילים אחרי הנוסעים. בעקבות פניות דחופות של בצלם לפרקליטות הצבאית ולמצ"ח, הודיע דובר צה"ל כי שני קצינים המפקדים על חיילים באזור הושעו מתפקידם עד לבירור פרטי הפרשה. לבצלם נודע כי המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירת האירועים.

ביום שני, 12.10.09, סיירו תחקירני פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם באזור ח'רבת ג'ינבה שבדרום הר חברון. התחקירנים הבחינו במכונית מסחרית מסוג פורד טרנזיט שעלתה בלהבות ובקרבת מקום במכונית פרטית ששכבה בתעלה בצד הכביש וחלונותיה מנופצים. לאחר מספר דקות הגיעו למקום בעל הטרנזיט ונוסעיו, שסיפרו לתחקירנים כי הסתתרו במרחק מה מן הרכב מחיילים שניהלו מרדף אחריהם. מעדויותיהם עולה כי חיילים בג'יפ צבאי מסוג "האמר" רדפו אחרי הטרנזיט, שבה נסעו פלסטינים שביקשו לעבוד בישראל ללא היתר. בשלב מסוים נתקע הטרנזיט בשל תקלה טכנית, ונוסעיו יצאו ממנו ונמלטו. על-פי העדויות החיילים ניגשו למכונית, ניפצו את זגוגיותיה, הוציאו מתוכה צמיגים רזרביים והבעירו אותם מתחת למכונית. האש התפשטה למיכל הדלק והמכונית כולה עלתה באש.

בעת שתחקירני בצלם שהו בסמוך למכונית הבוערת הגיע למקום ג'יפ צבאי ובו קבוצת חיילים. לטענת העדים הפלסטינים החיילים בג'יפ היו אלה שהבעירו את האש. החיילים עיכבו את תחקירני בצלם למשך כחצי שעה, ללא עילה כלשהי, ולאחר מכן שחררו אותם. במהלך הערב פנה בצלם לצבא והתריע על ההתרחשויות.

אחת המכוניות שהוצתו, ככל הנראה בידי חיילים. צילום: כרים ג'ובראן, בצלם, 13.10.09.
אחת המכוניות שהוצתו, ככל הנראה בידי חיילים. צילום: כרים ג'ובראן, בצלם, 13.10.09.

למחרת היום התגלו באותו אזור חמישה כלי רכב נוספים שהושחתו: אחת המכוניות נשרפה וארבעה נוספות דורדרו מהכביש. ליד אחת מן המכוניות שדורדרו תיעד תחקירן בצלם עקבות צמיגים שרוחבם תואם את רוחב גלגליו של ג'יפ מסוג האמר. בצלם תיעד את הנזק למכוניות אלה וגבה עדויות מעדי ראיה, שיועברו לחוקרי מצ"ח.

אחד מנהגי המכוניות סיפר בעדותו לבצלם על מה שאירע ב-13.10.09 בעת שהסיע פועלים באזור א-רמאדין: '

"פתאום הופיע ג'יפ האמר צבאי [...] עצרתי ונשארתי עם ארבעת הפועלים במכונית. שלושה חיילים ירדו מהג'יפ ואחד מהם ביקש את תעודות הזהות שלנו. הוא בדק אותן מול מישהו במכשיר הקשר ורשם את השמות שלנו על דף. אחר-כך הוא החזיר לנו את התעודות ואמר לנו ללכת משם ברגל.

התרחקנו רק 50 מטר וחיכינו כי קיווינו שהג'יפ יעזוב ונוכל לחזור למכונית. ראיתי את שלושת החיילים שוברים את השמשה האחורית של המכונית. אחד מהחיילים פתח את מכסה המנוע, התיז חומר דליק על הגלגל הרזרבי והצית אותו. הגלגל התלקח והתפוצץ ואחר-כך האש כבתה. החיילים דקרו את כל הגלגלים של המכונית ושברו את השמשה הקדמית. זה נמשך בערך 40 דקות. אחר-כך הם עלו על הג'יפ והסתלקו."

נוסף להשחתת המכוניות, תיעד בצלם בתקופה האחרונה גם מקרים שבהם עלו חשדות חמורים להתעללות של חיילים בפלסטינים בדרום הר חברון. בשבוע שעבר נפתחה חקירת מצ"ח בעקבות תלונה שהגיש בצלם על שלושה אירועים חמורים שאירעו לפי החשד בסמוך לכפר א-רמאדין.

סרטונים אחרונים