דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עדכון מרפיח - צה"ל הרס 62 בתים בשכונות ברזיל וא-סלאם ברפיח

הבוקר קיים בג"ץ דיון דחוף בעתירתם של ארגוני זכויות האדם הישראליים בשורה של דרישות הומניטאריות הנוגעות לתושבי רפיח. העותרים הם בצלם, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם והמוקד להגנת הפרט. הארגונים דרשו לאפשר לצוותים רפואיים ולאמבולנסים לפנות פצועים ברפיח ולהעבירם לבתי החולים השונים ברצועת עזה; לחדש את אספקת החשמל, המים, המזון והתרופות לשכונות הנצורות ולאפשר את כניסתה של משלחת רופאים ישראלים למחנה. כן דרשו הארגונים לפתוח בחקירה של נסיבות הפגזת המפגינים ביום ד' ממנה נהרגו שמונה מפגינים, בהם ילדים.

במהלך הדיון טען צה"ל כי תנועת אמבולנסים ותרופות לתוך מחנה הפליטים מתאפשרת, והודיע שיתיר את מעברה של משאית עם ציוד רפואי מטעם "רופאים לזכויות אדם", שחיכתה לאישור כניסה לרפיח מאז אתמול. מיד לאחר הדיון נכנסה המשאית לרפיח. השופטים הודיעו כי החלטתם תינתן במועד מאוחר יותר.

מידע על עתירת הארגונים

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הורה אמש לצה"ל לגבש תוכנית חלופית לזו שהוכנה על-ידי פיקוד הדרום, להרחבת

"ציר פילדלפי". התוכנית המקורית כללה את הריסתם של מאות בתים לאורך הציר, המפריד בין רצועת עזה למצרים. מזוז דרש מהצבא לבחון חלופות שיצמצמו את הפגיעה באוכלוסיה באיזור. את דרישתו העלה מזוז בפגישה שקיים עם בכירים בצה"ל ובמשרד המשפטים. הוא הודיע כי בימים הקרובים יכנס דיונים נוספים בנושא.

הבוקר דווח על יציאה של כוחות צה"ל מהשכונות תל א- סולטאן, ברזיל וא-סלאם. לבצלם ממשיכים להגיע דיווחים אודות מצוקות הומניטאריות קשות מהן סובלים תושבי השכונות הנתונות בעוצר ומצור. מאחר שצה"ל עדיין מגביל את הגישה למחנה הפליטים ואת התנועה בתוכו, מבוססים חלק מהדיווחים שלהלן על עדויות טלפוניות בלבד. המידע שנמסר אומת ככל הניתן בנסיבות הנוכחיות. הדיווחים הם דוגמאות למתרחש ברפיח ואינם משקפים בהכרח את התמונה הכוללת או את האירועים החמורים ביותר.

תחקיר בצלם: צה"ל הרס 62 בתים בשכונות ברזיל וא-סלאם

במהלך היומיים האחרונים הרס צה"ל 62 בתי מגורים בשכונות ברזיל וא-סלאם, בהם גרו 741 בני אדם, כך עולה מתחקיר בצלם. 44 מהבתים נהרסו בשכונת ברזיל ו-18 בשכונת א-סלאם. נתונים אלה עומדים בסתירה למספרים אותם מוסרים נציגי צה"ל השונים לכלי התקשורת. מאחר ששכונת תל א-סולטאן עדיין נצורה, אין עדיין לאנשי בצלם יכולת לקבוע כמה בתים הרס הצבא באזור זה.

דחפור של צה"ל החל אתמול להרוס את ביתה של משפחת עזאם בשכונת ברזיל שבדרום רפיח בעת שכל בני המשפחה היו בתוכו. בסביבות השעה 12:30 שמע עבד אל-פתאח עזאם קולות הרס חזקים וקרובים במיוחד. הזוג עזאם כינס את ארבעת ילדיהם בקומת המרתף של הבית, בזמן שהאב דיווח לארגוני זכויות האדם אל-מיזאן ובצלם על הנעשה. רק לאחר כשלוש שעות איפשרו להם החיילים לצאת מהבית ואז פוצצו אותו.

יום לפני כן פגע דחפור של צה"ל בביתה של משפחת ברדוויל, בשכונת תל א-סולטאן. בילאל ברדוויל, בן 21, סיפר לבצלם: "שמעתי קול של בולדוזר שובר את דלת הבית החיצונית ומתנגש בקירות הבית. הבית רעד כולו והרגשתי שהוא עומד ליפול עלינו. שמענו דפיקות חזקות על הדלת ואמא הלכה לפתוח. עשרות חיילים עמדו בכניסה. הם אספו את תעודות הזהות מכל הגברים ודרשו שנחשוף את הבטן והחזה. אחר כך הם החרימו את הפלאפונים שלנו וכינסו את כולנו בחדר אחד. ישבנו 14 איש בחדר בגודל של 12 מטר, עם חלון אחד. חייל ישב על כיסא וכיוון את נשקו לעברנו. החשמל היה מנותק ולא היו לנו אוכל או מים. אחרי כמה שעות הרגשנו שאנו עומדים להתעלף מחוסר חמצן, בגלל הצפיפות. אבי חולה הסוכרת נראה מותש ואמי ביקשה מהחייל שיאפשר לה לפתוח את החלון ולהביא מים ואוכל לילדים. הוא צעק עליה וסרב. מדי פעם שמענו יריות מבחוץ. אחרי כמה שעות בא חייל והכניס מים, לחם ועגבניות. הוא הסכים שהילדים ילכו לשירותים..." בארבע בבוקר, קרוב לעשרים שעות לאחר כניסתם, עזבו החיילים את הבית.

חיידר חסונה, תושב שכונת תל א-סולטאן סיפר היום לבצלם: "מאז שהצבא הרס את ביתנו, לפני יומיים, אני ומשפחתי נמצאים אצל השכנים. כל התשתיות של השכונה הרוסות - רשת המים שותקה, הביוב נפגע, החשמל והטלפון נותקו, הדרכים נותקו והאספלט 'קולף' מהכבישים. האוכל כמעט אזל בבתים וכל החנויות סגורות. תל א-סולטאן מכותרת באופן מוחלט. כרגע אני רואה טנקים ובולדוזרים שנמצאים כ-130 מטר מצפון לביתי. ארבעה אמבולנסים הגיעו אליהם אבל הם לא נותנים להם להמשיך בנסיעה. אני רואה עכשיו שהאמבולנסים מסתובבים ונוסעים אחורה."

האני קשטה, תושב שכונת א-סלאם, בן 17, סיפר אתמול: "אני גר 400 מטר מצפון לגבול עם מצרים. מאז שנכנסו הטנקים לשכונה אי אפשר לצאת מהבית. הרחובות ריקים וכל מה ששומעים זה קולות ירי וטנקים. אני רואה מהחלון שני בולדוזרים שעוקרים את עצי הזית של השכן שלנו. בגלל שאין מים בברזים אנחנו משתמשים במים מהמיכל שלנו. הם עוד מעט יגמרו. בקרוב ייגמר גם מעט האוכל שנשאר. אנחנו במצב נפשי קשה מאוד, מפוחדים ומבוהלים. אני תלמיד בבית ספר תיכון שנמצא בעיר רפיח, היום הייתי אמור לגשת לבחינת בגרות."

יולדת השתלשלה בחבל מהקומה השנייה, אחרת ילדה בשידור חי

אסמאא אבו ר'אלי, תושבת שכונת קנדה ברפיח, נאלצה ביום ג' לרדת מהקומה השנייה באמצעות חבל, כשהיתה בדרכה ללדת בבית החולים. בעלה, סאמי אבו ר'אלי, סיפר אתמול טלפונית לבצלם: "היא כבר לא יכלה לסבול את הכאבים והיתה חייבת ללדת. לא ידעתי מה לעשות. הזמנתי אמבולנס, אבל כולם אמרו לי שהוא לא יוכל להגיע..." סאמי אבו ר'אלי תאם עם אנשי רפואה שגרים במרחק של כ500- מטרים מביתו שהם יילדו את אישתו בביתם. לדברי אבו ר'אלי

"אשתי לא יכלה לצאת מהבית ולא יכלה לרדת במדרגות, כי המדרגות חשופות לצלפים. נאלצתי להוריד אותה מהקומה השנייה באמצעות חבל. הורדתי ככה גם את אמי בת ה55- כדי שתלווה אותה." הקשר של אבו ר'אלי עם אשתו נותק ורק למחרת נודע לו שאשתו ילדה בת.

אתמול כרעה תושבת שכונת תל א-סולטאן ללדת, אך לא יכלה לצאת מביתה לבית החולים. אחותה של היולדת התקשרה לתחנת רדיו מקומית, שקישרה אותה עם רופא. זה האחרון הדריך אותה טלפונית לאורך הלידה. תחנת הרדיו שידרה את שיחת הטלפון הזאת בשידור חי והתינוק נולד בריא ושלם.

מוחמד יונס, תושב תל א-סולטאן, מסר אתמול לבצלם כי מלאי האינסולין של אימו חולת הסכרת אזל ביום ד'. לדבריו, היא במצב קשה בגלל שלא לקחה את התרופה. אתמול בבוקר הם לקחו אינסולין מהשכנים שילדם גם הוא חולה בסכרת, אך נכון לאתמול שוב אזל המלאי.

שלשום דווח כאן על מרפאה בשכונת תל א-סולטאן שחיילי צה"ל צרו עליה ולא איפשרו לאנשי הצוות שבתוכה לצאת. מאוחר יותר באותו יום הצליחו אנשי המרפאה לצאת ברגל והשאירו מאחוריהם את האמבולנסים ששרתו את המרפאה. רק היום בצהריים הושג תאום, באמצעות הצלב האדום והמת"ק הפלסטיני, המאפשר להוציא את האמבולנסים מחצר המרפאה. בולדוזר של עיריית רפיח יצא אל המרפאה כדי לפנות את ערמות החול שחסמו את היציאה. בסביבות השעה 14:00 בדקו חיילים את האמבולנסים ואיפשרו להוציאם מהמתחם.

שלושה אחים נפצעו מירי צה"ל; אמבולנס שהוזעק לפנותם שקע בערימת עפר של הצבא

אתמול בסביבות השעה 8:00 הורו חיילי צה"ל לבני משפחת חסן, בהם שלושה קטינים, לצאת מביתם שבשכונת ברזיל, כשבידיהם דגלים לבנים. כשיצאו לרחוב ירו לעברם החיילים אש-מקלעים מטנק. ארגון זכויות האדם אל-מיזאן מסר כי האחות הגדולה בת ה17- נפצעה ברגליה, אחיה בן ה15- נפצע מכדור בכתף והאח בן התשע נפצע קל מרסיסים.

אמבולנס שיצא לפנותם שקע בעפר ששימש את צה"ל לחסימות בסמוך למסגד באקר. תחקירני בצלם דיברו בטלפון עם נהג האמבולנס שעה שהוא ושני מתנדבים שהיו אתו ניסו לחלץ את האמבולנס ולהגיע אל הפצועים. באותה שעה כיוונו אנשי צוות טנק שהיה במקום את נשקם על צוות האמבולנס. האמבולנס חולץ לבסוף רק בסביבות השעה 14:45 ולא הצליח להגיע אל משפחת חסן.

מדובר צה"ל נמסר כי לא פונתה דרך לאמבולנס כיוון שהגעתו לא תואמה מראש, וכי מעבר האמבולנס התאפשר, בסופו של דבר, הודות לטנק שהיה במקום ופינה את הדרך מהחסימות.

אז מה עושים?

היועץ המשפטי לממשלה עדיין לא גיבש את החלטתו. פנו למזוז בדרישה שיקבע כי הריסת הבתים המתוכננת אינה חוקית.

לכבוד
עו"ד מני מזוז
היועץ המשפטי לממשלה
פקס: 02-6274481

א.נ.

הנדון: הריסת בתים במחנה הפליטים רפיח

אני פונה אליך כדי להביע את דאגתי העמוקה מאפשרות מימושה של תכנית צה"ל, להרוס מאות בתים במחנה הפליטים רפיח במטרה להרחיב את "ציר פילדלפי". תכנית כזו מהווה, לפי מיטב הבנתי, הפרה בוטה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, שישראל מחוייבת לקיים.

ישראל, ככוח הכובש בשטחים, מחוייבת להגן על האוכלוסייה המקומית ולדאוג לשלומה ולרווחתה. אמנם ניתן לסייג חובה זו בצרכים צבאיים אולם גם במקרים אלה מחוייבת ישראל לאזן בין צרכיה הצבאיים לבין זכויותיהם של תושבי השטח הכבוש.

הפעולה המתוכננת תותיר ללא קורת גג אלפי אזרחים שאינם מעורבים בלחימה.

לנוכח כל אלה אני קורא לך להכריז על פעולת ההריסה המתוכננת כבלתי חוקית ולהורות לצה"ל לבטלה.

תגיות