דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פסק הדין בבג"ץ רפיח: צה"ל חייב לדאוג לצורכי התושבים

ב-20.5.04 הגישו האגודה לזכויות האזרח, עמותת רופאים לזכויות אדם, המוקד להגנת הפרט ובצלם עתירה דחופה לבג"ץ ובה שורה של דרישות הומניטריות: לאפשר פינוי פצועים מרפיח, ללא צורך בתיאום פרטני מראש, לאפשר מעבר של אמבולנסים וציוד רפואי בין רפיח ובין בתי חולים שמחוצה לה, להימנע מפגיעה בצוותים רפואיים ובאזרחים העוסקים בפינוי פצועים או גופות ומאיום עליהם, לחדש את אספקת החשמל, המים, המזון והתרופות לתושבי שכונת תל א-סולטן, שהיו מצויים תחת עוצר מוחלט כבר למעלה משלושה ימים, לאפשר את קבורת ההרוגים, ולאפשר כניסה של משלחת רופאים מטעם עמותת רופאים לזכויות אדם. כן התבקש בג"ץ בעתירה להורות לצה"ל לחקור מיידית את האירוע של הפגזת המפגינים, וכן - להוציא מיד הוראה חד משמעית, האוסרת באופן מוחלט ביצוע ירי או הפגזה על התקהלות אזרחים, אף אם ביניהם מצויים חמושים.

בעקבות עתירת הארגונים הודיעה מפקד כוחות צה"ל בעזה לבג"ץ כי רוב הדרישות שהועלו בעתירה כבר מולאו. בג"ץ בפסיקתו מיום 30.5.04 קיבל את הודעת המשיבים וטען כי אין לכפות על צה"ל את הדרישה לאפשר את כניסתם של רופאים ישראלים לרפיח, בשל החשש לשלומם ומכיוון שצה"ל מוכן לאפשר כניסתם של רופאים פלסטינים או זרים.

בג"ץ דחה גם את דרישת העותרים להורות לצה"ל לפתוח בחקירת מצ"ח על נסיבות ירי הפגזים על ההפגנה ברפיח. השופטים קבעו כי יש להמתין עד שתוצאות התחקיר יועברו לידי הפרקליט הצבאי הראשי ולאפשר לו להכריע בעניין. כמו כן קבעו השופטים כי בהיעדר תשתית עובדתית, כל שביכולתם לומר היא כי "על הצבא לנקוט בכל אמצעי הזהירות המתבקשים על מנת שלא לפגוע באוכלוסיה האזרחית, לרבות זו המפגינה נגדו".

בפסק הדין קבעו השופטים מספר הלכות חשובות הנוגעות לחובתו של צה"ל כלפי האוכלוסיה הפלסטינית:

השופטים קבעו כי מחובתו של צה"ל ככוח הכובש לדאוג באופן פעיל לצרכים ההומניטאריים של האוכלוסיה בשטח שבו מתקיימת לחימה, ולא להסתפק בהימנעות מפגיעה בהם. השופטים הדגישו כי מוטלת על הצבא חובה להיערך עוד בטרם הוא יוצא למבצע צבאי למתן מענה על צרכים אלה, הכוללים אספקת מים, חשמל, מזון ותרופות.

שופטי בג"ץ קבעו גם כי אין להתנות את פינוי הפצועים מבית החולים ברפיח לבתי החולים שמחוצה לו במסירת שמם ומספר תעודת הזהות שלהם, כפי שעשה צה"ל.

בנושא קבורת ההרוגים קבע בג"ץ כי היה על צה"ל להערך למתן פתרונות בנושא מראש, וכי ראוי היה שצה"ל יציע מוקדם יותר את הפתרונות שעליהם הסכים להתפשר בסופו של דבר.