דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עונת מסיק הזיתים נפתחה בצל הגבלות שמטיל צה"ל

עונת המסיק בגדה המערבית נפתחה החודש בצל הנזק הרב שנגרם למטעים במהלך הקמת מכשול ההפרדה, וההגבלות החמורות שמטיל צה"ל על גישת חקלאים לאדמות ממערב למכשול. חקלאים רבים, שלא הורשו להיכנס לאדמותיהם במהלך השנה, ואשר קיבלו כעת אישורים עונתיים, צפויים למצוא את מטעי הזיתים שלהם במצב רע, לאחר שלא בוצעו עבודות העישוב והגיזום הדרושות במהלך השנה. עבודת המסיק תהייה קשה יותר ופורה פחות.

הגבלות המכשול ומשטר האישורים שמונהג לאורכו נוספו על אותן הגבלות שצה"ל מטיל מזה מספר שנים על גישתם של חקלאים פלסטינים לשטחים חקלאיים הסמוכים להתנחלויות ולמאחזים. בשנת 2004, במהלך עונת המסיק, עתרו האגודה לזכויות האזרח ועמותת שומרי משפט לבג"ץ, בשמם של חמישה כפרים בגדה, בדרישה לאפשר לפלסטינים גישה לאדמות חקלאיות, שמתנחלים השתלטו עליהן בחסות צה"ל. בעתירה אף תוארו מקרים, שבהם חיילי צה"ל עמדו מנגד ולא עשו דבר בעוד שמתנחלים תוקפים חקלאים פלסטינים.

צה"ל טען, כי סגירת השטחים נדרשת לצורך ההגנה על המתנחלים. אולם, בדיון בעתירה, שהתקיים בחודש ספטמבר 2005, מתחו השופטים ביקורת חריפה על מדיניותם של כוחות הביטחון, אשר סוגרים שטחים חקלאיים בגדה המערבית ומונעים את כניסת החקלאים אל אדמותיהם במשך מרבית השנה. באשר לטענת צה"ל, כי סגירת השטחים נדרשת לצורך ההגנה על המתנחלים, הדגישה השופטת בייניש, כי המדינה לא הניחה בתשובתה לבית המשפט כל תשתית ראייתית לקשר בין ההחלטה על סגירת אדמות לבין פיגועים נגד התנחלויות או מאחזים.