דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פגיעה בפרנסת חקלאים כתוצאה ממכשול ההפרדה

מכשול ההפרדה - אדמה מעבר לגדר

להלן קטעים מעדותו של מוחמד סלים, חקלאי תושב ג'יוס, מחוז רמאללה, שמכשול ההפרדה עובר בין ביתו לבין אדמותיו: "אני ושבעת האחים שלי, ירשנו מאבא שלנו חלקת אדמה בשטח של 250 דונם... באדמה יש עצי זית, עצי הדר, וחממות לגידול ירקות.

"אני והאחים שלי עבדנו באדמה עד שהרשויות הישראליות סיימו לבנות את גדר ההפרדה באזור בשנת 2003. בגדר יש שערים חקלאיים, שדרכם עוברים אנשים שיש להם אדמות בצד השני. ב-18.10.03, המת"ק [מפקדת התיאום והקישור] הישראלי הוציא אישורי מעבר לחקלאים שיש להם אדמות מעבר לגדר... האחים שלי קיבלו אישורים, אבל אני ובני משפחתי לא קיבלנו.

"מועצת כפר ג'יוס הודיעה לחקלאים שלא קיבלו אישורים, שהם צריכים לרשום את שמם ואת מספר תעודת הזהות שלהם במועצה והמועצה תעביר את הרשימה למת"ק הישראלי כדי שיוציא עבורם אישורים. אני ובני משפחתי נרשמנו, אבל גם הפעם המת"ק לא הוציא לנו אישורים. אני לא יודע למה... אני מעבד את החלקה הזאת כבר משנת 1968. במהלך ינואר ופברואר 2004 הגשתי כמה בקשות לאישור מעבר לי ולמשפחתי, אבל עד היום לא קיבלנו אישור...

"אני חושב שהמת"ק הישראלי לא מוציא לנו אישור, כענישה קולקטיבית על זה שהבן שלי מען היה עצור בקדומים ב-5.1.98 באשמת גניבה. מען נהרג בתאונת דרכים כשהצבא העביר אותו מהמעצר בקדומים למקום מעצר אחר בתוך ישראל.

"חשוב לי לציין שהחקלאות היא מקור הפרנסה היחיד שלי ושל משפחתי."