דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מחסור במים בח'ירבת א-ספיי אל-פוקא שבדרום הר חברון, דצמבר 2004

סועאד מח'אמרה, אם לעשרה

סועאד מח'אמרה

אני, בעלי ושניים מהילדים שלנו גרים במערה בח'ירבת א-ספיי אל-פוקא. חמישה מהילדים שלנו, שלוש בנות ושני בנים, גרים בבית שיש לנו ביטא. הם תלמידים בבית ספר ולא יכולים ללכת כל יום ליטא, כי המתנחלים חסמו את הדרך הראשית לשם. הם חוזרים הביתה רק בחופשת הקיץ. יש לנו שישים ראשי צאן ואדמה בשטח של בערך עשרה דונמים. אנחנו מתפרנסים מרעיית צאן והבנים הגדולים שלי עובדים כשכירים בחקלאות אצל חקלאים אחרים.

כדי לגדל צאן אנחנו צריכים מספוא ומים. מחסור במים זאת אחת הבעיות הגדולות שלנו. יש לנו בור מים אחד שמכיל בערך שישים קוב. יש גם בור משותף לכל תושבי הח'ירבה אבל הוא לא מספיק ליותר מחודשיים במקרה הטוב. אנחנו משתתפים בהוצאות של מילוי הבור המשותף. אנחנו מביאים מים מיטא או מהיישוב הבדואי אום אל-ח'ייר, ולפעמים מחברון עצמה. כל מכל מים של ארבעה קוב עולה לנו 100-160 שקל, תלוי מאיפה אנחנו מביאים אותו. הבור המשותף גורם לבעיות בין המשפחות בח'ירבה כי חלק מהן השתמשו ביותר מים ממשפחות אחרות. בגלל הסכסוכים, התחלנו לשכור מכלי מים נגררים. אנחנו משתמשים בהם עד שהם מתרוקנים וממלאים מחדש. אנחנו קנינו בקיץ האחרון עשרים מכלים אבל חלק מהמשפחות היותר גדולות, שיש להן יותר כבשים, קנו שלושים מכלים נגררים. חפרנו לעצמנו בור פרטי בעזרה כספית מארגון זר, אבל בעיית המים לא נפתרה. כמות מי הגשם שאנחנו אוגרים מספיקה עד לחודש יוני ואחר כך אנחנו קונים מים ומובילים אותם לח'ירבה.

המים שקנינו השנה היו מאום אל-ח'ייר, מואדי א-סמין שבחברון ומח'ירבת אל-מג'אז. אחד מהאנשים שמובילים את המים, נאסר עלי ח'ליל, מאל-מג'אז, סיפר שחיילים עיכבו אותו כמה פעמים כשהוא הוביל מים. החיילים מעכבים נהגים בדרך כלל לשעה או שעתיים ומשחררים אותם. הם מעכבים אותם ליד אום אל-ח'ייר או ליד ההתנחלות כרמל. לפעמים אנחנו מחכים גם יום שלם עד שהטרקטור יגיע עם המים שלנו.

מכלי מים בדרום הר חברון, קיץ 1999. צילום: נסרין עליאן, בצלם

מכלי מים בדרום הר חברון, קיץ 1999. צילום: נסרין עליאן, בצלם./>

הטרקטורים שמובילים את המים נוסעים בדרכים ארוכות ומפותלות, כי הדרך הקצרה ליד התנחלות מעון נחסמה, ומאז תחילת האינתיפאדה אף אחד לא מעז להשתמש בה, כי המתנחלים ממעון תוקפים אנשים שעוברים בה. הדרך הארוכה מהח'ירבה ליטא לוקחת בערך שעה וחצי או שעתיים בטרקטור. נסיעה בדרך הקצרה לקחה רק חצי שעה.

נכון להיום, אין לנו מחסור במים כי ירדו גשמים. אנחנו מקווים שהעונה הזאת תהיה טובה, אבל הרשויות הישראליות לא מניחות לנו. בשנה שעברה אחרי שחפרנו את הבורות, הגיעו רכבים של המינהל האזרחי וקיבלנו התראות להריסה בכתב. בחודשים ספטמבר ואוקטובר השנה, נתנו לנו התראות חדשות להריסת הבורות. הן אצל בעלי. אנחנו חוששים שהם יממשו את האיום ויהרסו את הבורות ואת השירותים שלנו. זה קרה כבר בשנה שעברה. דחפורים ישראליים הרסו שני מבני שירותים בא-ספאיי א-תחתא, שלושה מבני שירותים בא-תבאן ואחד באל-פח'ית.

סועאד אחמד עלי מח'אמרה, בת 41, היא אם לעשרה ותושבת ח'ירבת א-ספיי אל-פוקא שבדרום הר חברון. את עדותה גבה מוסא אבו השהש, בביתה, ב-13.12.04.