דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חיילים גירשו רוחצים פלסטינים מבריכה בשטח A כדי לאפשר למתנחלים לרחוץ בה באין מפריע

בתאריך 7.4.15, במהלך חג הפסח, הגיעה קבוצה של מאות מתנחלים, בליווי של כוחות הביטחון, אל בירכת אל-כרמל הנמצאת בסמוך לכפר אל-כרמל שבדרום הר חברון. הבריכה נמצאת בשטח A, בתוך אתר שעיריית יטא שיפצה בשנת 2011, הקימה בו פארק והכשירה את הבריכה העתיקה שבמרכזו.

חיילים ומתנחלים על גדות הבריכה. צילום: סוכנות מען, 7.4.15
חיילים ומתנחלים על גדות הבריכה. צילום: סוכנות מען, 7.4.15

על פי תחקיר שערך בצלם, בסביבות בשעה 14:00 הגיעו לאתר מאות מתנחלים כשהם מלווים על ידי עשרות חיילים, שוטרי משמר הגבול ונציגים של המנהל האזרחי. אנשי כוחות הביטחון הורו לרוחצים הפלסטינים לצאת מהבריכה ולהתרכז בשולי הפארק. למתנחלים, לעומת זאת, הם התירו להשתמש באופן חופשי – ובלעדי – בשאר שטחו של הפארק. בסביבות השעה 17:30 עזבו המתנחלים, ואיתם כוחות הביטחון, את המקום.

מפרסומים בתקשורת עולה כי המתנחלים הגיעו למקום ביוזמת "מרכז סיור ולימוד סוסיא". המרכז הציג בפרסומיו את אתר הבריכה כמקומו ההיסטורי של הישוב המקראי כרמל, והודגש בהם כי הביקור מתקיים באישור ובליווי של הצבא. בידיעות שפורסמו לאחר הסיור נכתב כי השתתפו בו כאלף איש, בהם גם הרב הצבאי הראשי רפי פרץ. כן עלה מהפרסומים כי אירוע דומה מתקיים במקום כבר מספר שנים, בעיקר בחגים סוכות ופסח.

עבודות השיפוץ בפארק. התמונה באדיבות עיריית יטא
עבודות השיפוץ בפארק. התמונה באדיבות עיריית יטא

על פי העדויות שגבה בצלם, בשעת הגעתם של המתנחלים לאתר נכחו בו קרוב ל-200 פלסטינים. חלקם רחצו בבריכה ואחרים נפשו בפארק. תושב יטא מוחמד מהאניה, בן 20, סיפר בעדותו לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש כי כאשר הגיעו המתנחלים בליווי כוחות הביטחון לבריכה, הוא רחץ במים ביחד עם חבריו:

שוטר משמר גבול הורה לי לצאת מהר מהמים. בתחילה סירבתי ואמרתי לו שאני רוצה לשחות וזו זכותי, ואין לי בעיה שהמתנחלים ישחו במים לצידי. השוטר איים להשתמש בכוח אם לא אצא מהר מהמים, ואני והחברים שלי נאלצנו לצאת. החיילים הורו לפלסטינים שהיו בסביבות הבריכה להתרחק לקצה הפארק, להישאר שם ולא להתקרב למתנחלים.

איבראהים אבו טביח', בן 15, תושב הכפר אל-כרמל, סיפר בעדות שמסר לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש:

בסביבות השעה 14:00 הלכתי לשחות בבריכה, שנמצאת במרחק 500 מטרים בערך מהבית שלנו. כשהגעתי לשם ראיתי קבוצות של מתנחלים שהתקדמו לכיוון הבריכה. היו איתם עשרות חיילים ואנשי משמר גבול. המתנחלים התחילו להוריד את הבגדים ולקפוץ למים. גם אני ואחי מוחמד, בן 16, קפצנו למים והתחלנו לשחות. המתנחלים התלוננו שנכנסנו ושלושה מתנחלים צעירים התחילו לשחות לכיוון שלנו. כמה חיילים התערבו וביקשו משלושת המתנחלים להתרחק מאתנו. אחרי שהם התרחקו הורה לנו אחד החיילים לצאת מהמים. לא הסכמתי לצאת ונעמדתי ליד קצה הבריכה. חייל אחר התקרב אליי, כיוון עליי את הנשק שלו וצעק עלי לצאת מהמים מהר. מוחמד ואני יצאנו מהמים, כי פחדתי מהחיילים. כשיצאתי היו עשרות צעירים ותושבים בסביבת הבריכה שקראו קריאות נגד הנוכחות של המתנחלים במקום. החיילים הרחיקו את התושבים מהבריכה לחלק הצפוני של הפארק ומנעו מהם להסתובב באתר. בינתיים המתנחלים המשיכו לשחות תחת השמירה של החיילים. נשארתי בפארק עד שהמתנחלים עזבו בסביבות השעה 17:30.

מתנחלים בברכת אל-כרמל. צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם, 7.4.15
מתנחלים בברכת אל-כרמל. צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם, 7.4.15

במהלך האירוע, הגיע למקום ראש עיריית יטא ומחה על המתרחש בפני נציגי המנהל האזרחי שהתלוו למתנחלים. נציג של המנהל שנכח במקום הודיע לראש העירייה כי האירוע מתקיים בתיאום עם גורמי התיאום הביטחוני הפלסטיניים. נציגי הקישור הפלסטיני הכחישו בפני נציגי בצלם כי נערך תיאום כזה ואף טענו כי הם הגישו מחאה רשמית למנהלת התיאום הישראלית. מכל מקום, גם אם נכונה הטענה כי נעשה תיאום כזה, הדבר אינו מעלה ואינו מוריד שכן הצד הפלסטיני אינו חופשי לסרב לבקשה כזו מצד כוחות הביטחון הישראליים.

אירוע זה הוא המחשה נוספת לאופן שבו הרשויות הישראליות מתנהלות בגדה המערבית, כאשר רצון המתנחלים, גחמני ככל שיהיה, מקודם כמעט תמיד על חשבון האוכלוסייה הפלסטינית. במקרה זה, ניצל הצבא את כוחו ואת סמכותו רק כדי לאפשר למתנחלים לנפוש דווקא במקום זה – מטרה שכשלעצמה אינה מוצדקת ובוודאי שאינה יכולה להצדיק כניסה של חיילים לשטח A או פגיעה כלשהי בשגרת חייהם של הפלסטינים.

במענה לפניית בצלם בנושא, שכללה שאלות מפורטות, מסר דובר צה"ל תגובה לקונית שאינה מספקת שום הסבר להתנהלות הרשויות באירוע זה.