דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חשד ל"תג מחיר" בקוסרה בעקבות הריסת הבתים במגרון

תושבי הכפר קוסרה שמדרום לשכם גילו הבוקר כי המסגד בכפרם הוצת באמצעות צמיגים בוערים. בקומה הראשונה במסגד ניכרים סימני שריפת הצמיגים, חלונות המבנה נופצו ועל קירות המסגד צוייר מגן דוד ונכתבו הכתובות 'מוחמד חזיר' ו'עלי עין ומגרון = צדק חברתי'. הקומה השניה במסגד לא נפגעה.

כתובת על קיר המסגד בקוסרה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם,
כתובת על קיר המסגד בקוסרה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.9.11

על פי פרסומים בתקשורת הבוקר, הצתת המסגד התגלתה כמה שעות לאחר שכוחות משטרה הרסו שלושה מבני קבע במאחז מגרון.

בשנים האחרונות מבצעים מתנחלים פעולות אלימות תחת הכותרת "תג מחיר". מדובר בפעולות תגמול אלימות המכוונות נגד האוכלוסייה הפלסטינית ונגד כוחות הביטחון הישראליים. מעשי האלימות באים בדרך כלל בתגובה לפעולות של רשויות השלטון הישראלי הנתפסות כפגיעה במפעל ההתנחלות או בעקבות מעשי אלימות של פלסטינים נגד מתנחלים. בצלם תיעד בשנים האחרונות מעשים רבים כאלה, שכללו חסימת כבישים, יידוי אבנים על מכוניות ועל בתים, פלישה לכפרים פלסטיניים ולאדמותיהם, הצתת שדות, עקירת מטעים ופגיעה ברכוש.

מכיוון שאירועים אלה הם חלק מדפוס חוזר וברור שניתן לצפותו מראש, כוחות הביטחון חייבים להיערך מראש במטרה למנוע פגיעה בפלסטינים ולמצות את הדין עם מפרי החוק. מחובתה של ישראל לשמור על שלומם וביטחונם של התושבים הפלסטינים ולהגן על רכושם. חובה זו מעוגנת בחוק ובפסיקת בית המשפט העליון ואינה בגדר מעשה חסד."

צמיגים שרופים בקומה הראשונה של המסגד בקוסרה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם,
צמיגים שרופים בקומה הראשונה של המסגד בקוסרה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.9.11 

חלונות מנופצים במסגד בקוסרה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.9.11
חלונות מנופצים במסגד בקוסרה. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.9.11