דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

מאי 2021

30
מתנחלים חמושים באלות מתקרבים למקום. התמונה באדיבות החקלאים
מתנחלים חמושים באלות מתקרבים למקום. התמונה באדיבות החקלאים

דיר ג'ריר, מחוז רמאללה: מתנחלים רעו צאן בשטחים פלסטיניים מעובדים ותקפו את החקלאים בנוכחות חיילים

בימים שקדמו ללחימה ברצועת עזה במאי 2021, נמנעו חקלאים רבים בגדה המערבית מלהגיע לשטחיהם המעובדים או לרעות את צאנם בשטחים פתוחים בשל חששם מהתגברות מעשי האלימות של מתנחלים.

חקלאי דיר ג'ריר סובלים זה זמן רב מפגיעה בגידוליהם בידי מתנחלים הרועים בשטחיהם את עדרי הצאן והבקר שלהם. בתחילת אפריל 2021 פינה הצבא מאחז שהקימו מתנחלים בסמוך לחלקות מעובדות בבעלות תושבי הכפר. המתנחלים במאחז החזיקו בעדר של כ-200 ראשי צאן ונהגו לרעות אותו בשטחי החקלאים הפלסטינים. זמן קצר לאחר הפינוי, המתנחלים שבו והקימו את המאחז במקום וחזרו לרעות את הצאן בשדותיהם ובמטעיהם של תושבי דיר ג'ריר.

צאן המתנחלים בתוך שטח פלסטיני מעובד. התמונה באדיבות החקלאים
צאן המתנחלים בתוך שטח פלסטיני מעובד. התמונה באדיבות החקלאים

ב-30.5.21, כעשרה ימים לאחר שהוכרזה הפסקת האש, החליטו כעשרה בעלי קרקעות מבוגרים מדיר ג'ריר להגיע לאדמותיהם כדי לבדוק את מצב הגידולים. עם הגיעם לאדמותיהם, בסביבות השעה 17:00, מצאו בהן החקלאים שני מתנחלים, שרעו את צאנם בתוך המטעים. בעלי הקרקעות ניגשו למתנחלים וביקשו מהם להרחיק את הצאן מהמקום, אך אלה סירבו. לאחר ויכוח שנמשך כחמש דקות הגיעו למקום מספר חיילים. החקלאים ביקשו מהחיילים לסייע להם להרחיק מהמקום את המתנחלים וצאנם.

בעת שהחקלאים שוחחו עם החיילים, הגיעו למקום מכוניות ובהן עשרות מתנחלים רעולי פנים וחמושים באלות, מוטות ברזל ואבנים. המתנחלים תקפו את החקלאים, שנאלצו להימלט מהמקום ברגל כשהם משאירים את מכוניותיהם מאחוריהם. במהלך ההתקפה ריסס אחד המתנחלים גז פלפל על חקלאי בן 80, ומתנחלים אחרים ניפצו את שמשותיהם של שלוש ממכוניות החקלאים.

אחת המכוניות שהשחיתו המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים
אחת המכוניות שהשחיתו המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים

רק לאחר שהמתנחלים השחיתו את המכוניות, הרחיקו אותם החיילים מהמקום, ולחקלאים התאפשר לחזור ולפנות מהמקום את מכוניותיהם.

במרחק של כשני קילומטרים ממזרח לקרקעות אלה הוקמה ההתנחלות כוכב השחר. ב-7.4.21 תיעד בצלם את תקיפתו של פעיל זכויות האדם הישראלי הרב אריק אשרמן בידי מתנחלים כשתיעד אותם כשהם רועים את עדריהם בשדות פלסטיניים מעובדים, במרחק של כקילומטר מצפון לתקיפה שתוארה לעיל.

 

אפריל 2021

7

דיר ג'ריר, מחוז רמאללה: מתנחלים רעו עדרי צאן ובקר בשדות פלסטיניים מעובדים. לאחר שתועדו במצלמה על ידי הרב אריק אשרמן, תקפו אותו באלה

ב-7.4.21, בסביבות השעה 17:00, נסעו שלושה מעובדי המשרד למאבק בגדר ובהתנחלויות ברשות הפלסטינית לבחון את המאחז "מעלות אהוביה" שהוקם על אדמות הכפר דיר ג'ריר. עם הגיעם לאזור גילו השלושה כי המאחז פונה ברובו, אך במקום עדיין שוהים כעשרה מתנחלים, בהם נשים וילדים. כשהבחינו המתנחלים במכוניתם, החלו כמה מהם לרוץ לעברם ולקלל אותם, אך השלושה התעלמו מהם והמשיכו בנסיעתם.

כשהשלושה נסעו צפון מזרחית לכפר, הם ראו במקום את הפעיל הישראלי הרב אריק אשרמן, שעמד לצד כביש 449 וצילם ארבעה מתנחלים שרעו את עדרי הצאן והבקר שלהם בשדות חקלאיים פלסטיניים. השלושה עצרו את מכוניתם ויצאו ממנה, ואז הגיעו למקום, במכונית, שניים מהמתנחלים שרצו לעברם קודם לכן. המתנחלים יצאו גם הם ממכוניתם, החלו להתווכח עם השלושה והזעיקו למקום מתנחלים נוספים.

בשלב זה התקרבו ארבעת המתנחלים שרעו את עדריהם אל הכביש והחלו לצעוק על השלושה ולאיים עליהם ועל אשרמן. בינתיים הגיעו למקום שלושה מתנחלים נוספים  ורועים שהגיחו מהשדות הפלסטיניים כשהם רעולי פנים וחמושים באלות. כמה מתנחלים הרחיקו מהמקום באיומים את השלושה, ואז החלו שני המתנחלים רעולי-הפנים להכות את אשרמן באלותיהם בכל חלקי גופו. לאחר מספר דקות נמלטו כל המתנחלים מהמקום, וגם שלושת  העובדים הפלסטיניים עזבו.

אשרמן דיווח על התקיפה למשטרת ישראל, ושוטרים שהגיעו למקום הציעו לו להגיש תלונה בתחנת משטרת בנימין. לאחר מכן נסע אשרמן לירושלים שם קיבל טיפול רפואי.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.