דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אלימות מתנחלים נגד מוסקי זיתים

בעונה זו של מסיק הזיתים תעד בצלם, כבכול שנה, פגיעות של מתנחלים בחקלאים פלסטינים וברכושם. לאור ניסיון העבר, היה על כוחות הביטחון הישראליים להיערך מבעוד מועד להגנה על המוסקים הפלסטינים. אולם, במקרים רבים, עמדו צה"ל והמשטרה מנגד, והשאירו את החקלאים לחסדיהם של התוקפים, שבחלק מהמקרים אף זכו לסיועם של אנשי הביטחון.

כך למשל, ב-9.11.05 הגיעו כמה מתנחלות למטע זיתים באזור רמאללה, וניסו לגנוב שני שקי זיתים שנמסקו באותו יום. כמאל שבאנה, אחד החקלאים שהיו במקום, סיפר לבצלם: "צעקנו עליהן, והן עזבו את השקים וברחו. בזמן הזה היו בערך 15 חיילים איתנו, ופיקד עליהם הקצין מהקישור הישראלי... אמרתי לו שמתנחלות ניסו לגנוב את הזיתים. בזמן שדיברנו, הבחורות חזרו לשקי הזיתים. לרובן היו סכינים והן התחילו לקרוע את השקים. אני והחקלאים התחלנו לדחוף אותן, כדי להגן על עצמנו ועל היבול. הבנות התחילו לזרוק עלינו אבנים. אחת מהן לקחה מקל, שמשתמשים בו למסיק, והיכתה את אמא שלי... הבנות האחרות היכו במקלות נשים נוספות שהיו איתנו. החיילים ניסו להפריד בינינו ובין המתנחלות, אבל היו לטובת המתנחלות. הם תפסו אותי ואת הגברים שהיו איתי, ושחררו את הבנות, שהמשיכו לקרוע את השקים. לא הרגשתי שהם באמת מנסים לעצור אותן. החיילים גם איימו עלינו שאם לא נעזוב את המקום הם יירו עלינו."

מקרה אחר, ב-10.11.05, הסתיים באשפוזו של החקלאי ח'ליל ג'אבר, תושב אל-יאנון שבמחוז שכם. ג'אבר סיפר לבצלם: "בסביבות 9:30 ראיתי מתנחל עם רובה מסוג M16. הוא הגיע מכיוון צפון ועמד בערך מאה מטר ממני. מתנחל אחר עמד בערך 300 מטר ממני... נבהלתי, והתרחקתי מהם... המתנחל הראשון התקרב אלי ונעצר לידי... פתאום המתנחל היכה אותי עם קת הרובה שלו מתחת לעין ימין. נפלתי על האדמה והרגשתי שאני מאבד הכרה. הוא רץ צפונה, לכיוון ההתנחלות. ירד לי דם מהאף ומהלחי. ניסיתי לקום, אבל הייתה לי סחרחורת ונפלתי." ג'אבר אושפז בבית החולים רפידיה, בשכם, למשך שבועיים, לאחר שאובחנו שברים בעצמות הפנים שלו.