דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בפסק דין תקדימי הורה בג"ץ לפרק קטע בנוי של גדר ההפרדה

בפסק דין תקדימי שניתן ב-15.09.05 הורה הרכב מורחב של בג"ץ למדינה "לשקול מחדש, בתוך זמן סביר, את החלופות השונות של תוואי גדר ההפרדה באלפי מנשה", לאחר שמצא כי הגדר הקיימת פוגעת פגיעה לא מידתית בזכויות האדם של התושבים הפלסטינים של חמישה כפרים שנותרו במובלעת ממערב לה. במסגרת זו הורה בג"ץ לבחון את החלופה לפיה הגדר תקיף רק את ההתנחלות אלפי מנשה עצמה וכביש מחבר לישראל, מבלי לכלול את הכפרים הפלסטיניים.

זו הפעם הראשונה בה פוסל בג"ץ קטע מהגדר שכבר הוקם. עם זאת, בית המשפט הותיר פתוחה את השאלה, מה יקרה אם המדינה תגיע למסקנה כי "התוואי היחיד המעניק את מינימום הביטחון הדרוש הוא התוואי הקיים?" לפי פסק הדין, "טרם הגיעה העת להתמודד עם קושי זה".

במסגרת פסק הדין קבע בג"ץ כי חובתו של המפקד הצבאי בגדה המערבית להגן על חייהם וביטחונם של המתנחלים וכי גדר ההפרדה היא אמצעי חוקי להשגת מטרה זו. זאת, ללא קשר לשאלת חוקיותן של ההתנחלויות, שבה נמנע בג"ץ מלדון גם בפסק דין זה. מסקנה זו, מנוגדת לחלוטין למסקנה אליה הגיע בית הדין הבינלאומי לצדק שבהאג, אשר קבע בחוות דעת מייעצת בעניין גדר ההפרדה, כי מאחר וההתנחלויות מהוות הפרה של המשפט הבינלאומי, אסור לישראל לנקוט צעדים התורמים להנצחתן ולסיפוחן לשטח ישראל. משום כך, קבע בית הדין הבינלאומי, אותם קטעי גדר שנועדו למטרה זו הינם בלתי חוקיים.