דילוג לתוכן העיקרי
חיילים מנסים להוציא את והדאן בכוח מהאמבולנס
תפריט
מהשטח
נושאים

במהלך הפגנה בבקעת הירדן: חיילים ניסו להוציא פצוע פלסטיני בכוח מאמבולנס

ביום שלישי, 24.11.20, בסביבות השעה 12:00, התקיימה הפגנה בסמוך למחסום תייאסיר שבצפון בקעת הירדן, בו עמדו כמה עשרות חיילים. ההפגנה, בה השתתפו כמה עשרות מפגינים פלסטינים וישראלים, התקיימה במחאה על הכוונה לספח את הבקעה ועל ההתעמרות בתושביה הפלסטינים: החרמת מכונות חקלאיות, פינויים של קהילות בתואנה שהצבא חייב להתאמן ממש בצמוד אליהן ובשטחי המרעה שלהן והריסת קהילת ח'ירבת חומסה שבצפון הבקעה בתחילת חודש נובמבר. במהלך ההפגנה, חלק מהמפגינים יידו אבנים לעבר החיילים, שהשליכו לעברם רימוני הלם וירו רימוני גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי. כעשרים מפגינים נפגעו משאיפת גז, מפגין אחד נפגע מכדור "גומי" ומפגין נוסף מפגיעת רימון גז בראשו. לטענת דובר צה"ל שני חיילים שעברו במקום בכלי-רכב נפגעו באורח קל.

המפגינים חוצים את מחסיר תייאסיר

פאדי והדאן, תושב תייאסיר בן 25, היה אחד המשתתפים בהפגנה. בסביבות השעה 13:00 הוא נפגע מכדור "גומי" בבטנו והוכנס לאמבולנס שהגיע למקום. הפרמדיקים החלו לטפל בו אך מיד לאחר מכן הגיעו לאמבולנס כמה חיילים, פתחו את דלתותיו וניסו להוציא ממנו את והדאן בכוח. בתיעוד וידיאו שפורסם ברשתות החברתיות נראים שני חיילים כשהם מנסים להוציא את והדאן באלימות מתוך האמבולנס, בעוד הפרמדיק שלידו מנסה לגונן עליו. דקות ספורות לאחר-מכן הגיע למקום קצין, שהורה לחיילים להתרחק מהאמבולנס. והדאן פונה לבית חולים בטובאס, שם טופל ושוחרר לאחר כשלוש שעות.

חיילים מנסים להוציא את והדאן בכוח מהאמבולנס

מובן שהתנהלותם האלימה של החיילים, שנכנסו לאמבולנס כדי להוציא מתוכו אדם פצוע בזמן שקיבל טיפול רפואי דחוף, אינה יכולה להיחשב לחוקית – ללא קשר לנסיבות כאלה או אחרות בהן ינסו גורמים רשמיים להיתלות כדי להצדיק בדיעבד את התנהגות החיילים. התנהלות זו מצטרפת לדיכויה האלים של ההפגנה, והיא רק חלק ממערכת הדיכוי היומיומית שהיא מנת חלקם של פלסטינים תחת הכיבוש.

יוסף דראר'מה, פרמדיק תושב טובאס, בן 34, טיפל בוהדאן בתוך האמבולנס יחד עם פרמדיקית מתנדבת, כשלפתע נכנסו אליו חיילים וניסו למשוך את הפצוע בכוח מתוכו.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עארף דראר'מה ב-29.11.20 תיאר יוסף דראר'מה מה אירע לאחר פציעתו של והדאן:

הפרמדיק יוסף דראר'מה. התמונה באדיבות העד

פתחתי את הדלת הצדדית של האמבולנס וביחד עם הבחור שהביא את הפצוע הכנסנו אותו לאמבולנס. הוא צעק ונאנק מכאבים. סגרתי את דלת האמבולנס והשכבתי אותו על המיטה. פתאום שמעתי חבטות על האמבולנס מבחוץ וצעקות לפתוח את הדלת. שני חיילים פתחו את הדלת הצדדית. החייל הראשון נכנס וניסה למשוך את הפצוע החוצה מהאמבולנס בזמן שאנחנו חבשנו את הפצע שלו ושמנו לו קרח. חייל אחר פתח את הדלת האחורית של האמבולנס וניסה לסחוב משם החוצה את האלונקה ואת הפצוע ששכב עליה, שהיה מבועת וצעק בהיסטריה. החייל לא הצליח להוציא את המיטה. צעקתי עליו ואמרתי לו שהוא משוגע. החיילים המשיכו לנסות להוציא את הפצוע. הם צעקו וקיללו. תוך זמן קצר הגיע קצין והורה לחיילים לרדת מהאמבולנס. אחר כך הוא פנה אלי בעברית וממה שהצלחתי להבין הוא ביקש שאמשיך לטפל בפצוע כי הוא רוצה לעצור אותו.

רציתי לסגור את הדלת הצדדית של האמבולנס, ואז אחד החיילים משך אותה וניסה למנוע ממני לסגור אותה אבל הקצין שוב הורה לו לעזוב אותי ואת האמבולנס. סגרנו את הדלתות ונסענו משם עם הפצוע לבית החולים התורכי בטובאס.

אלה היו רגעים מפחידים. אני עובד כבר שנים בסהר האדום ואף פעם לא קרה לי דבר כזה. אני לא מאמין שיצאנו משם בשלום.

בעדות שמסר והדאן לתחקירן בצלם עארף דראר'מה ב-29.11.20 סיפר:

פאדי והדאן. התמונה באדיבות העד

בסביבות השעה 13:00 הייתי ליד המחסום ורציתי לעבור בו כמו שעשו חלק המפגינים. פתאום, אני לא יודע איך, מצאתי את עצמי על הקרקע. הנחתי את היד על הבטן כי כאב לי שם מאוד. מישהו שהיה לידי ניסה להרים אותי ואז התקרב אלינו אמבולנס והוא הכניס אותי אליו. באמבולנס היו פרמדיק ופרמדיקית שהניחו לי תחבושות וקרח על הבטן כדי לשכך את הכאבים החזקים שהיו לי. פתאום שמעתי מהומה מסביב וצעקות. הדלת נפתחה וחייל ניסה למשוך אותי החוצה מהמיטה ששכבתי עליה. הגיע עוד חייל מהחלק האחורי של האמבולנס וגם הוא ניסה למשוך את המיטה ולהוציא אותי. נכנסתי להיסטריה, פחדתי נורא וצעקתי וניסיתי להיצמד למיטה. שמעתי את הפרמדיק אומר להם שהם משוגעים. חשבתי שהם עומדים להרוג אותי, לא האמנתי כששמעתי את דלת האמבולנס נסגרת. האמבולנס נסע מהר לבית החולים הטורקי בטובאס. טיפלו בי שם ואחרי שלוש שעות השתחררתי.

אני לא מאמין למה שעבר עלי. כשאני נזכר בזה, אני נלחץ וחושש שיבואו ויעצרו אותי, למרות שלא עשיתי שום דבר. החיילים נהגו באלימות וירו לעבר המפגינים. תודה לאל שזה נגמר בשלום.

חיילי יורה רימוני גז מדמיע במהלך ההפגנה