דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כוחות הביטחון הרסו את בתיהן של ארבע משפחות והענישו 28 בני אדם, בהם שישה קטינים, על מעשיהם של אנשים שכבר אינם בחיים

ביום ב' ה-4.4.16, לפנות בוקר, הגיעו כוחות של הצבא, מג"ב והמנהל האזרחי לכפר קבאטיה שבמחוז ג'נין, והרסו שלוש דירות השייכות למשפחותיהם של אחמד נסאר, מוחמד כמייל ואחמד אבו א-רוב. מעשי ההרס בוצעו כצעד של ענישה על פיגוע ירי שביצעו השלושה ב-3.2.16 בשער שכם בעיר העתיקה, שבו נהרגה שוטרת מג"ב הדר כהן. השלושה נהרגו מירי כוחות הביטחון שנכחו במקום. ב-24.3.16 דחה בג"ץ את העתירות שהגישו המשפחות והמוקד להגנת הפרט, ואישר את הריסת הדירות.

חורבות בית משפחת נסאר בקבאטיה. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.16.
חורבות בית משפחת נסאר בקבאטיה. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.16.

הכוחות הרסו באופן ידני את קירות דירת משפחתו של אחמד נסאר, הנמצאת במבנה בן שתי קומות, והרסו באמצעות דחפורים את דירות משפחותיהם של מוחמד כמייל ואחמד אבו א-רוב. הריסת שלוש הדירות הותירה 22 בני אדם ללא קורת גג, בהם ארבעה קטינים.

מספר ימים קודם לכן, ביום ה' ה-31.3.16, הגיעו כוחות של הצבא לחברון והרסו את דירת משפחתו של איהאב מיסוואדי. מיסוואדי נהרג מירי כוחות הביטחון במהלך פיגוע שבו דקר ב-7.12.15 את גנדי קופמן במערת המכפלה (אל-חראם אל-איבראהימי) ופצע אותו אנושות. קאופמן מת מפצעיו כעבור שלושה שבועות. בתאריך 23.3.16 דחה בג"ץ את עתירת בני משפחתו של איהאב מיסוואדי והמוקד להגנת הפרט, ואישר את הריסת הדירה. הכוחות הרסו באופן ידני את קירות הדירה, בה חיו שש נפשות, בהן שני קטינים.

מאז חודש אוקטובר 2015 הגבירה ישראל את השימוש בהריסת בתים כאמצעי לענישת בני משפחותיהם של מי שביצעו פיגוע או נחשדו בביצועו או במעורבות בכך. הריסות אלו מביאות את מניין הדירות שנהרסו או נאטמו באופן מלא או חלקי מאז ל-36. כתוצאה מפעולות ההריסה והאטימה הנרחבות איבדו את בתיהם 147 נפשות, בהן 65 קטינים.

חורבות בית משפחת אבו א-רוב בקבאטיה. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.16.
חורבות בית משפחת אבו א-רוב בקבאטיה. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 4.4.16.