דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פגיעה בצוותים רפואיים: עיכוב, השפלה והתעללות בצוותים רפואיים על-ידי כוחות הביטחון

תקציר דו"ח משותף עם רופאים לזכויות אדם - ישראל, דצמבר 2003

מדיניות החנק, המיושמת בשטחים מזה למעלה משלוש שנים, הפכה את תנועתם של מאות אלפי פלסטינים לכמעט בלתי אפשרית. נכון לתחילת נובמבר 2003, מוצבים בתוך שטח הגדה 56 מחסומים מאויישים ועוד 607 חסימות פיסיות המונעות תנועת כלי רכב - 457 ערימות עפר, 94 קוביות בטון ו-56 תעלות.

הגבלות התנועה הגורפות מבטלות את האפשרות לקיומה של מערכת רפואה דחופה. בשל החסימות הפיסיות, נאלצים האמבולנסים להיטלטל בדרכי עפר וחולים חייבים להגיע לחסימות העפר בכוחות עצמם ולהינשא באלונקות לעברן השני. היעדרם של חיילים בחסימות אלה אף לא מאפשר להסביר את דחיפות המצב.

צוותים רפואיים מתקשים לעבור גם במחסומים המאויישים. צה"ל לא קבע נהלים מיוחדים למעבר אמבולנסים אלא הסתפק בקביעת נהלים כלליים למעבר של חולים. נהלים אלה אינם מהווים פיתרון הולם לפגיעה החמורה בנגישות התושבים לבבתי החולים, מה גם שלא פעם החיילים מתעלמים מהם. צוותים רפואיים מדווחים גם על יחס משפיל ומבזה מצד החיילים העומדים במחסומים, כולל מקרים של התעללות ומכות. בכמה מקרים קיצוניים דיווחו הצוותים על שימוש שעשו חיילים באמבולנסים לצורך מטרות צבאיות.

בשל קשיים אלה, רק ב-30% מהקריאות מצליחים נהגי האמבולנסים להגיע למקום בו נמצא החולה. בכל שאר המקרים, נאלצים החולים להגיע בכוחות עצמם לחסימה הפיזית או למחסום או לוותר על הפינוי לבית החולים. לדוגמא, שיעור הנשים הפלסטיניות היולדות בבתי-חולים צנח מ-95% לפני האינתיפאדה אל מתחת ל-50%.

המשפט הבינלאומי הוא חד-משמעי בכל הנוגע להגנה על צוותים רפואיים: אין לעכבם שלא לצורך ואין לפגוע בהם, אלא אם הם משתתפים בפעולות צבאיות. צה"ל מסתמך על סייג צר ויחיד זה כדי להצדיק את מדיניותו הגורפת. גורמים רישמיים חוזרים שוב ושוב על הטענה כי אמבולנסים פלסטיניים משמשים להברחת כלי נשק וחומרי נפץ, מבלי שיטרחו להוכיח טענה זו. מכאן קצרה הדרך לייחס חשדני, אלים ומזלזל מצד חיילי צה"ל כלפי אמבולנסים. ערעור מעמדם של אמבולנסים כרכבי הצלה פוגע באופן אנוש במערכת הרפואה הדחופה.

ישראל מתרצת רבות מפעולותיה בשטחים בטענה של "שיקולי ביטחון". גם בהקשר של דו"ח זה, מצדיק צה"ל את מרבית הפגיעות באמבולנסים ובצוותים רפואיים בטענות אלה. כמו במקרים אחרים, נראה שגם כאן עושה צה"ל שימוש ציני בטענות ביטחוניות כדי להצדיק את הפגיעה הגורפת בזכויות האדם של תושבי השטחים.

בצלם ורופאים לזכויות אדם קוראים למערכת הביטחון:

  • להסיר את כל מחסומי החנק
  • להימנע מעיכוב אמבולנסים במחסומים. כאשר קיים מידע מדוייק בנוגע לאמבולנס, יש להעמיד אמבולנס חלופי לחולים
  • להבהיר לחיילים את האיסור על פגיעה בגופם ובכבודם של אנשי הצוותים הרפואיים
  • להימנע משימוש באמבולנסים לצורך מטרות צבאיות
  • לחקור כל מקרה המובא לידיעת הפרקליטות הצבאית ולנקוט צעדים נגד החיילים המעורבים.