דילוג לתוכן העיקרי
הירי לעבר שקייר, א-זעיים, 25.11.20
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי ללא הצדקה בפיגוע שלא היה: אנשי כוחות הביטחון ירו למוות בנור שקייר (מחסום א-זעיים, וידיאו)

נור שקייר. התמונה באדיבות המשפחה

ביום רביעי, 25.11.20, בסביבות השעה 15:00, הגיע נור שקייר, תושב סילוואן בן 36, למחסום א-זעיים שממזרח לירושלים במכוניתו, כשהוא נוסע לכיוון ירושלים. לדברי המשטרה, אנשי כוחות הביטחון במחסום חשדו כי המסמכים שברשותו אינם שלו, ואז נסע שקייר במהירות, פגע בשוטר מג"ב ופצע אותו קל. בתגובה, ירו שוטרי מג"ב ומאבטחים שהיו במקום.

תיעוד וידיאו שמפרסם היום בצלם (ושהתפרסם קודם לכן ברשתות החברתיות ובאתר וואלה) מראה כי האירוע, ככל שכך החל, לא הסתיים בכך. לאחר הירי במחסום, שקייר המשיך בנסיעה עוד כמה מאות מטרים ואז נעצר בצד הכביש. שישה שוטרי מג"ב ומאבטחים רצו אחרי מכוניתו, ואחד מהם ירה לעבר שקייר ארבעה כדורים ממרחק של כמה עשרות מטרים. בתיעוד הווידיאו, שמתחיל רק לאחר הירי במחסום, ניתן אף לשמוע את אחד מאנשי כוחות הביטחון צועק לעבר היורה "לא לירות", ושוב, לאחר הירי, "אל תירה, צחי, חדל, חדל".

ע.ר., תושב האזור, היה בדרכו חזרה מהעבודה יחד עם חברו, כשעברו ברחוב העובר מעל כביש 1, המחבר בין המחסום לירושלים.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עאמר עארורי, מאוחר יותר באותו יום סיפר:

"שמעתי פעמון אזעקה ומיד אחריו ירי חי אינטנסיבי. הלכתי עם חבר שלי לגבעה שמשקיפה על המחסום וראינו מכונית לבנה יוצאת מהמחסום באיטיות ונעצרת במרחק של בערך 300 מטרים ממנו, בצד ימין של הכביש. מיד אחרי המכונית יצאו שישה אנשים מהמחסום – שוטרי משמר הגבול ומאבטחים מחברת האבטחה שמוצבת במחסום. אחד מהם ירה כמה כדורים ממרחק של בערך מאה מטרים מהמכונית. הם הקיפו את המכונית מכמה כיוונים."

כעבור כעשרים דקות פונה שקייר מהמקום, וזמן קצר לאחר מכן פורסם כי הוא נפטר מפצעיו.

הירי לעבר שקייר – שנעשה ממרחק, כשמכוניתו עומדת ללא תזוזה, וכשברור היה שאינו מסכן איש – ממחיש שוב באיזו קלות מפעילים אנשי כוחות הביטחון כוח קטלני נגד פלסטינים, גם בהעדר כל הצדקה לכך. הגורמים הרשמיים, שבחרו לשתוק גם במקרה זה, למרות שאפילו לגרסת המשטרה לא היה מדובר בניסיון פיגוע, מעניקים גיבוי גורף כמעט למדיניות זו. מערכת אכיפת החוק, האמורה להבטיח שמקרים כאלה לא יתרחשו, מעדיפה לעסוק בטיוחם במקום להבטיח מתן דין וחשבון אמיתי – ובכך היא מאפשרת את המשך התרחשותם.

 

עדכון: ב-5.2.21 פורסם בכלי התקשורת כי מח"ש לא תפתח בחקירה מאחר והירי בשקייר בוצע בהתאם לנהלים.