דילוג לתוכן העיקרי
מתוך תיעוד הווידיאו של הירי על חמדאן עראדה
תפריט
מהשטח
נושאים

דצמבר 2018: כוחות הביטחון ירו למוות בשלושה פלסטינים בטענה שביצעו פיגועי דריסה – שלא היו

במהלך תשעה ימים בחודש דצמבר, אנשי כוחות הביטחון ירו והרגו שלושה פלסטינים בגדה המערבית בעילה של ניסיון לבצע "פיגועי דריסה" - שלא היו ולא נבראו. שלושתם נורו למוות מבלי שסיכנו את חייהם של אנשי כוחות הביטחון או של כל אדם אחר. מותם הוא תוצאה ישירה של מדיניות פתיחה באש מופקרת ובלתי חוקית, המתירה מראש, ומגבה בדיעבד, ירי קטלני במצבים שאינם מצדיקים זאת.

11.12.18: עומר עוואד (24) שאנשי כוחות הביטחון ירו בגבו והרגו אותו בעת שהתרחק מהם, כשחזר במכוניתו מהתכת נחושת לצרכי פרנסה. לטענת המשטרה אנשי כוחות הביטחון ירו אש חיה בגבו לאחר שחשדו כי ניסה לדרוס אותם. איש מהם לא נפגע. אנשי כוחות הביטחון שנכחו במקום אף לא הגישו לו כל טיפול רפואי.

13.12.18: חמדאן עארדה (58) שחיילים ירו בו למוות כשהיה בדרכו לאזור התעשייה באל-בירה במכוניתו, ככל הנראה לאחר שהופתע מנוכחותם במקום. על פי דיווחים בתקשורת הוא פגע בשוגג בחייל, שנפצע באורח קל. החיילים פתחו לעברו בירי אינטנסיבי ולא הפסיקו גם לאחר שנפגע ומכוניתו נעצרה. החיילים מנעו מאנשי הצוות הרפואי שהגיע למקום לגשת אליו.

20.12.18: קאסם עבאסי (17), שחיילים ירו בגבו והרגו אותו כשהמכונית שבה נסע לבילוי בשכם עם שלושה מבני משפחתו התרחקה ממחסום בית אל-DCO. מכוניתם לא סיכנה איש מהחיילים – לא כשהיו בסמוך למחסום, ולא כשהתרחקו ממנו.

מקרים אלה הם תוצאה ישירה – וצפויה – של מדיניות פתיחה באש מופקרת ובלתי חוקית הנוהגת בשטחים, המאפשרת לאנשי כוחות הביטחון לעשות שימוש בכוח קטלני גם במצבים שבהם לא נשקפת סכנה ממשית לאף אדם. הזלזול המחריד בחייהם של פלסטינים מתבטא גם בהימנעותם של אנשי כוחות הביטחון מהגשת טיפול רפואי לפצועים ובכך שהם מונעים מצוותים רפואיים לבצע את עבודתם.

מפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ערן ניב, אמר לאחר הריגתו של עבאסי, השלישי מבין ההרוגים, כי "אנחנו הורגים אנשים שלא התכוונו להרוג". ואולם נראה כי לדברים מדויקים אלה, שנאמרו על-ידי קצין בכיר, לא תהיה כל השלכה בשטח: למרות שהשלכותיה של מדיניות זו ידועות מזה זמן רב, היא נותרה כשהייתה וההוראות לא שונו. מעבר לכך: מאות מקרי הרג קודמים במסגרת מדיניות נפשעת זו כבר טויחו בעבר – והפרקליטות הצבאית צפויה לטייח היטב גם את שלושת המקרים האחרונים. העדר דין וחשבון, בשילוב אווירה ציבורית המוזנת מהצהרות של פוליטיקאים וקובעי מדיניות המעודדים את הירי, מבטיחים כי ירי קטלני חסר הצדקה בפלסטינים שאינם מסכנים איש – יימשך.

הריגתו של עומר עוואד, מערבית לעיירה איד'נא, 11.12.18:

Thumbnail
עומר עוואד. התמונה באדיבות המשפחה

ביום שלישי, 11.12.18, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, נסע עומר עוואד, בן 24, תושב העיירה איד'נא שממערב לעיר חברון, לאזור הסמוך לגדר ההפרדה כדי להתיך נחושת, אותה הוא מוכר לפרנסתו. בדרכו חזרה, בסביבות השעה 9:00, הגיע עוואד לצומת בפאתיה המערביים של איד'נא, שבו כלי-רכב של כוחות הביטחון חסם את הפנייה ימינה. עוואד פנה שמאלה, לכיוון דרך העולה לעיירה. שני אנשי כוחות ביטחון, שעמדו בסמוך לכלי-הרכב שחסם את הצומת, ירו על מכוניתו כשהייתה במרחק של כ-15 מטרים מהם, בעודה מתרחקת מהם. עוואד נפצע מהירי, סטה לצד הדרך ונעצר. לפי עדויות שגבה בצלם, עוואד היה עדיין בחיים בשלב זה, אך איש מאנשי כוחות הביטחון שהיו במקום לא הגיש לו טיפול רפואי. תושבים שהגיעו למקום ניסו להוציא אותו מרכבו ורק לאחר כרבע שעה הוא פונה לבית החולים באמבולנס של הסהר האדום, שם נקבע מותו. לפי מידע שנמסר לבצלם הוא נפגע מירי כדורים חיים בגבו.

מיד לאחר האירוע הודיעה המשטרה כי "לפני זמן קצר ביצעו לוחמי מג"ב ירי לעבר רכב פלסטיני, שלפי החשד ניסה לדרוס אותם בעת שאבטחו פעילות של המנהל האזרחי בעיירה איד'נא. לא היו נפגעים באירוע".

הריגתו של חמדאן עארדה, אל-בירה, 13.12.18:

Thumbnail
חמדאן עארדה. התמונה באדיבות המשפחה

ביום חמישי, 13.12.18, ירה פלסטיני על טרמפיאדה בסמוך לכניסה להתנחלות גבעת אסף שממזרח לרמאללה, הרג שני חיילים ופצע חייל ואשה באורח קשה. בעקבות הפיגוע הצבא ערך חיפושים בעיירה אל-בירה שמצפון לרמאללה.

בסביבות השעה 16:30, נסע חמדאן עארדה, תושב רמאללה, בן 58, מביתו לאזור התעשייה באל-בירה בו נמצא מפעל שניהל. קבוצת חיילים עמדה אחריי פנייה חדה בכביש, בעת שקבוצת חיילים נוספות ערכה חיפוש במבנה סמוך בבעלות חברה מסחרית. כשהגיע עארדה לפנייה החדה, הוא האיץ מעט ושינה את כיוון נסיעתו לעבר הכניסה למבנה, ככל הנראה לאחר שהופתע מנוכחות החיילים במקום. החיילים צעקו לעברו ופתחו מיד בירי אינטנסיבי על המכונית. לפי פרסומים בתקשורת מכוניתו פגעה באחד החיילים ופצעה אותו באורח קל. בסרטון וידיאו שהגיע לידי בצלם ניתן לראות בבירור שהירי על עארדה נמשך גם לאחר שנפגע ומכוניתו נעצרה. כעשר דקות לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום הפלסטיני, אולם החיילים מנעו מאנשי הצוות הרפואי לגשת אל המכונית. לאחר כעשרים דקות, הגיע למקום אמבולנס צבאי ופינה את עארדה. גופתו מוחזקת בידי ישראל, המסרבת להשיבה למשפחתו.

דובר צה"ל טען אמנם ביום האירוע כי "מחבל ניסה לדרוס עם רכבו לוחמי צה"ל שהיו בפעילות מבצעית. לוחם צה"ל נפצע קל. כוחות הביטחון במקום הגיבו בירי ונטרלו את המחבל". ואולם, מאוחר יותר, לפי פרסומים בתקשורת, הצבא נמנע מהגדרת האירוע כ"פיגוע דריסה".

- סרטון הווידיאו – "הירי לעבר עארדה נמשך גם לאחר שרכבו נעצר"

הריגתו של קאסם עבאסי, מחסום בית אל-DCO, 20.12.18:

Thumbnail
קאסם עבאסי. התמונה באדיבות המשפחה

ביום חמישי, 20.12.18, בשעות הערב, נסעו ארבעה מבני משפחת עבאסי, תושבי ראס אל-עמוד שבמזרח ירושלים, לכיוון העיר שכם. סמוך לצומת גבעת אסף נתקלו הארבעה בפקק תנועה. שוטר שעמד במקום הודיע להם כי הדרך לשכם חסומה והם הסתובבו ונסעו לכיוון רמאללה, לאזור שלא הכירו. כשהגיעו לכיכר הסמוכה למחסום בית אל-DCO, פנו הארבעה ימינה לכיוון היישוב ביתין. כשהבינו שטעו בדרכם, הסתובבו בחזרה לכיוון המחסום, בעת שחיילים קראו לעברם לעצור וירו אש חיה, לטענת הצבא באוויר. כשהגיעו חזרה לכיכר הסמוכה למחסום שוב פנו הארבעה, בטעות, חזרה לכיוון ירושלים. חיילים אחרים שהיו באזור המחסום ירו אש חיה ישירות עליהם. הירי פגע בדלתותיה השמאליות ובגלגליה של המכונית ובשניים מנוסעיה: קאסם עבאסי, בן 17, שישב מאחורי הנהג נהרג מהירי. הנהג נפצע מרסיסים, אך הצליח להמשיך בנהיגה. אחרי כדקה, כאשר המכונית הייתה במרחק של מאות מטרים מהמחסום, התקרב אליה ג'יפ צבאי מאחור והורה לנהג לעצור. שני חיילים יצאו מהג'יפ והורו לנוסעים לרדת ממנו ולהוריד את קאסם עבאסי.

עבאסי פונה מהמקום באמבולנס צבאי ולאחר כשעה פונו גם שלושת הנוסעים האחרים באמבולנס ישראלי שהגיע למקום. לפי פרסומים בתקשורת מתוצאות הנתיחה עולה כי עבאסי נורה בגבו מאחור. באותו ערב טען הצבא כי "לפני זמן קצר פרץ רכב את מחסום פוקוס... כוח שהיה במקום הגיב בירי"; למחרת הודיע הצבא כי למעשה המכונית כלל לא פרצה את המחסום.

* בנוגע להריגתו של קאסם עבאסי פורסם ב-21.12.18  בכלי התקשורת כי נפתחה חקירת מצ"ח.