דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

סרט דוקומנטרי בהפקת בצלם ישתתף בפסטיבל הקולנוע בברלין

מוחמד בורקאן. מתוך
מוחמד בורקאן. מתוך "הילד מ-H2". צילום: הלן יאנובסקי

הקרנת הבכורה לסרט קצר של הלן יאנובסקי, הילד מ-H2, שצולם בשיתוף עם תחקירני השטח ומתנדבי  פרויקט המצלמות של בצלם בחברון, והופק על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם, תיערך בפסטיבל הברלינלה ה-67, שיתקיים בין ה-9 ל-19 בפברואר 2017. הסרט ישתתף בתחרות הסרטים הקצרים של הפסטיבל.

הסרט הדוקומנטרי עוקב אחר מוחמד בורקאן בן ה-12, החי באזור H2 בעיר חברון, הנמצא תחת שליטה צבאית ישראלית מוחלטת. בשם ההגנה על כ-800 המתנחלים החיים באזור ישראל מטילה הגבלות קיצוניות על תנועתם ברכב וברגל של כ-43 אלף הפלסטינים החיים בו. בנוסף סובלים התושבים ממעשי אלימות תכופים מצד אנשי כוחות הביטחון והמתנחלים, שאיש אינו נותן עליהם את הדין. בשל מצב זה נטשו את האזור רבים מתושביו המקוריים ונותרו בו בעיקר משפחות מעוטות יכולות.

עיכוב של ילדים בידי חיילים בחשד ליידוי אבנים הוא עניין כמעט יומיומי באזור H2 ומוחמד, שיש לו תשעה אחים ואחיות, הוא אחד מאותם ילדים. חייו נעים בין ביתו הדל והצפוף לרחובות, בהם הוא נאלץ להתמודד עם נוכחות מתמדת של כוחות הביטחון ומתנחלים.

להקרנת הבכורה בפסטיבל יגיעו מוחמד בורקאן, הבימאית הלן יאנובסקי, ותחקירני בצלם בחברון מוסא אבו השהש ומנאל אל-ג'עברי.

הלן יאנובסקי היא קולנוענית ומנהלת ארכיון הווידיאו של בצלם. היא בעלת תואר ראשון בתיאטרון וקולנוע מאוניברסיטת גיאורגיה בטביליסי ותואר שני בקולנוע מאוניברסיטת תל אביב. סרטה הראשון באורך מלא, "מועדון איגרוף ירושלים", הוקרן בבכורה בפסטיבל ירושלים 2015.

קרדיטים:

בימוי: הלן יאנובסקי 

תחקירנים: מוסא אבו השהש, מנאל אל-ג'עברי 

עריכה: הלן יאנובסקי, יואב גרוס

צילום: הלן יאנובסקי 

צילום נוסף:  מנאל אל-ג'עברי, סעד א-דין זרו, ראאיד אבו ארמיילה 

הופק על-ידי: איהאב טרביה, יואב גרוס, הלן יאנובסקי