דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו: חיילים עיכבו ילד בן חמש בחברון

ב-22.7.13 השיב היועץ המשפטי של אוגדת איו"ש לפניית בצלם. היועץ התייחס בתשובתו באופן כללי להתמודדות החיילים עם המציאות המורכבת שבה ילדים מתחת לגיל האחריות הפלילית מיידים אבנים. ביחס לעיכובו של ודיע מסוודה הצדיק היועץ את כל התנהלות החיילים למעט איזוקו של האב וכיסוי עיניו. בתגובה השיב בצלם כי כל פעולת החיילים באירוע הייתה פסולה מן היסוד, וכי ההכרה במציאות המורכבת בשטח אינה יכולה להצדיק הפרה מפורשת של החוק בכל הנוגע לזכויותיהם ורווחתם של ילדים.

בצלם פנה במכתב דחוף ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש בדרישה לקבל את התייחסותו לאירוע חמור, שבמהלכו עיכבו חיילים בחברון למשך כשעתיים ילד בן חמש שזרק אבן. החיילים איימו על הילד ועל הוריו, כפתו את אביו וכיסו את עיניו, והעבירו את הילד לידי המשטרה הפלסטינית. עיכוב של ילד מתחת לגיל האחריות הפלילית, לא כל שכן ילד צעיר כל כך, נטול כל בסיס חוקי.

ביום שלישי, ה-9.7.13, בסביבות השעה 15:30 אחר הצהריים, עיכבו שבעה חיילים וקצין את ודיע מסוודה, ילד בן 5 ותשעה חודשים (תאריך לידתו בתעודת הזהות של אמו: 24.9.2007), בקרבת מחסום עבד, סמוך למערת המכפלה בחברון, לאחר שיידה אבן. תחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי, שנכחה במקום, תיעדה בווידיאו את העיכוב מראשיתו. לאחר נסיונות התערבות של תושבים שהתקהלו במקום, החיילים העלו את הילד לג'יפ בלויית תושב פלסטיני ולקחו אותו לביתו, כשהוא מיבב בהיסטריה. כאשר הגיעו לבית, הודיע הקצין לאמו של ודיע כי בכוונתו להסגיר את הילד למשטרה הפלסטינית, אולם האם סירבה לאפשר להם לקחת את הילד עד שיגיע אביו, כרם. בחלוף כחצי שעה מרגע עיכובו של ודיע הגיע כרם מסוודה לבית והקצין הודיע לו כי הוא עוצר את בנו כדי להסגירו לידי המשטרה הפלסטינית. במשך כל אותה עת הסתתר ודיע מאחורי ערמת מזרנים בבית כשהוא בוכה. ההורים הבהירו לקצין כי מדובר בילד בן חמש, אולם הקצין התעקש לקחת אותו למת"ק ואיים כי הצבא יעצור את האב אם ההורים לא ייענו לדרישה. לאחר מכן לקחו החיילים את כרם מסוודה ואת בנו ודיע מהבית והובילו אותם ברגל למחנה הצבאי ברחוב א-שוהדאא.

תיעוד חלקו הראשון של האירוע כפי שצולם על ידי תחקירנית בצלם מנאל אל ג'עברי

העיכוב הראשוני

בעדותו מסר כרם מסוודה לבצלם:

"...כשהגעתי הביתה ראיתי כמה חיילים ליד הדלת של הבית שלי וקצין ניגש אלי והורה לי להביא את הבן שלי ודיע. גם לפני שהגעתי החיילים ניסו לשכנע את אשתי להסגיר את הילד אבל היא לא הסכימה לעשות את זה עד שאני אגיע. הקצין אמר לי שהוא מתכוון לעצור את ודיע ולהעביר אותו לקישור הפלסטיני. שאלתי את הקצין "למה שתעצור ילד בן חמש?". חייל שעמד ליד הקצין הראה לי אבן וטען שהבן שלי זרק אותה ושהיא פגעה בגלגל מכוניתו של מתנחל שנסע צפונה ליד מחסום עבד. ניסיתי לשכנע את הקצין שלא ייקח את ודיע למת"ק אבל הוא אמר שאם לא אביא את ודיע אני אעצר. [...] נכנסתי הביתה והבאתי את ודיע שהסתתר בתוך הבית. הוא בכה".

ודיע ואביו נלקחו כאמור למחנה צבאי שם עוכבו למשך כחצי שעה, שלאחריה אזקו החיילים את ידיו של האב, כיסו את עיניו והובילו אותו כך יחד עם בנו למחסום שוטר (56), שם עיכבו אותם החיילים למשך כשלושים דקות נוספות. בשלב זה הגיע למקום קצין בדרגת סא"ל, שהאב, הדובר עברית, הבין כי הוא קצין קישור מהמת"ק. הקצין תשאל את ודיע ושאל אותו מדוע הוא זרק אבנים. בנוסף, הוא נזף בחיילים על כך שעצרו את השניים אל מול המצלמות והלין כי "בהיבט ההסברתי אתם עושים נזק". הקצין הבהיר לחיילים שכאשר יש מצלמות באזור, יש "להתייחס יפה" לעצורים. לאחר מכן הסיר אחד החיילים את האזיקונים ואת כיסוי העיניים מהאב ונתן לו מים. כעבור כמה דקות הגיעו למקום קצין מהקישור הפלסטיני וכמה שוטרים פלסטינים. החיילים הסגירו לידיהם את כרם וודיע מסוודה והשניים נלקחו לתחנת משטרה פלסטינית, שם תושאלו קצרות ושוחררו.

תיעוד חלקו השני של האירוע כפי שצולם על ידי מתנדב בצלם עימאד אבו שמסייה:

האב ובנו מעוכבים במחסום

הגעת קצין המת"ק

השניים מועברים לידי המשטרה הפלסטינית

במכתבה ליועמ"ש איו"ש אומרת מנכ"ל בצלם, ג'סיקה מונטל: "מהתיעוד עולה בבירור כי אין מדובר בטעות של חייל בודד אלא בהתנהלות שנתפסה, באופן מבהיל, כסבירה בעיני כל המעורבים, לרבות קצינים בכירים. תמוה במיוחד שבאף שלב של האירוע לא נדלקה אצל איש מהם נורה אדומה: לא העובדה שהפחידו ילד בן חמש עד עמקי נשמתו, לא האיום עליו ועל הוריו ב"הסגרה" למשטרה הפלסטינית, לא האיום לעצור את האב, שאין לו בסיס חוקי כלשהו, ולא איזוק ידיו של האב וכיסוי עיניו בנוכחות בנו".

מניסיון מצטבר של בצלם נראה כי קיים נוהל שבמסגרתו חיילים מעכבים קטינים פלסטינים החשודים ביידוי אבנים ומעבירים אותם במת"ק הפלסטיני לידי המשטרה הפלסטינית. נראה כי במקרה הנוכחי פעלו החיילים במסגרת אותם נהלים, שאין ולא יכול להיות להם בסיס חוקי כאשר הקטין הוא מתחת לגיל האחריות הפלילית. גיל האחריות הפלילית במערכת המשפט הצבאית בשטחים הוא 12, בדומה לישראל. המשמעות של חוק זה היא שמתחת לגיל זה, אסור לכוחות הביטחון לעצור או לעכב קטינים, גם כאשר הם חשודים בביצוע עבירות פליליות והרשויות נדרשות להתמודד עם העבריינות בדרכים אחרות. ואכן, בידי בצלם יש תיעוד רב של אירועים בהם קטינים ישראלים מתחת לגיל האחריות הפלילית יידו אבנים על פלסטינים, ולא ננקטו נגדם צעדים כלשהם. גם האמנה בדבר ההגנה על זכויות הילד, שעליה חתומה ישראל, מחייבת להגן על קטינים בהליך הפלילי, ובוודאי ילדים בגיל צעיר כל כך.