דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חמושים במצלמות של בצלם זכה בפרס פורום היוצרים הדוקומנטאריים

פרויקט חלוקת מצלמות הוידאו של בצלם, "חמושים במצלמות" זכה בשבת, 1.12.2012, בפרס הראשון בקטיגוריה "תעודה חופשית" בתחרות הקולנוע הדוקומנטרי 2012 של פורום היוצרים הדוקומנטאריים. מנהל מחלקת הוידאו של בצלם, יואב גרוס, קיבל את הפרס בשם למעלה מ-200 מתנדבי הפרויקט ועובדי הארגון בטקס שהתקיים אתמול בתל אביב. גרוס אמר במעמד קבלת הפרס כי "משמח במיוחד לזכות בפרס שהוא גם ישראלי וגם דוקומנטרי. שני אלו אינם מובנים מאליו לפרויקט כזה. עד היום הפרויקט התפרסם בעיקר בשל הפרת זכויות האדם שהוא תיעד - אבל הרגעים האנושיים הפשוטים שתופסת עדשת המצלמה חשובים לעיניים ישראליות לא פחות, ומעניקים לפלסטינים החיים תחת שליטה ישראלית סיפורים ופנים."

במסגרת "חמושים במצלמות" מספק בצלם מצלמות וידאו והדרכה בתיעוד וצילום לפלסטינים החיים באזורי חיכוך בשטחים. בכך יכולים הפלסטינים החיים בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברצועת עזה להביא את מציאות חייהם, לרבות הפגיעה בזכויותיהם, לתשומת לבו של הציבור הישראלי והבינלאומי, ולפעול לתיקון המצב. ייחודו של הפרויקט בכך שהוא מאפשר לפלסטינים לתעד בעצמם את הפרות זכויותיהם.

[
הסרטונים הזוכים 

בשנה האחרונה הגיע הפרויקט לשיא תפוקתו, כשחומרים שצולמו ע"י המתנדבים שודרו תדיר ברשתות חדשות ישראליות ובינלאומיות, זכו למיליוני צפיות ביוטיוב, וחשפו קהלים נרחבים למה שהיה קודם לכן נסתר מהעין. לצד החשיפה של הפרות זכויות אדם, תופסת עדשת המצלמה גם רגעים אנושיים רבים ומצליחה, בתקופה של הפרדה הולכת וגדלה בין האוכלוסיות, להעביר לציבור הישראלי את שגרת החיים ונקודת המבט של בני האדם שחיים שם - מאחורי הגדר". ארבעת הסרטונים שזכו בפרס, מתוך שעות רבות של חומרים שצילמו המתנדבים, אינם הסרטונים הנצפים ביותר או הדרמטיים ביותר, אלא ארבעה מבטים אינטימיים אל רגעי שגרה מעבר לקו הירוק.

פרס הסרט הטוב באורך מלא של פורום היוצרים הדוקומנטאריים הוענק לסרטם של רענן אלכסנדרוביץ' ולירן עצמון "שלטון החוק", שזכה בפרסים גם על התחקיר, העריכה והמוסיקה.

תגיות