דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ארגוני זכויות האדם לראש הממשלה ולשר הביטחון: הפסיקו מיידית את הרג האזרחים בשטחים

חמישה ארגונים ישראלים לזכויות האדם פנו היום במכתב דחוף אל ראש הממשלה ואל שר הביטחון, בדרישה שיפעלו מיידית להפסקת הרג האזרחים הפלסטינים בשטחים, ושיעקרו מן השורש את היסודות התורמים להרג זה.

בפנייתם מציינים הארגונים, בצלם, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים, המוקד להגנת הפרט ורופאים לזכויות אדם, כי הריגתם של אב, אם וחמישה קטינים חפים מפשע ביום שישי, על חוף ימה של עזה, ככל הנראה על-ידי פגז שירו חיילי צה"ל, היא תוספת קשה לסטטיסטיקה איומה: על-פי נתוני בצלם, מאז תחילת האינתיפאדה השנייה נהרגו בשטחים 3,431 פלסטינים בידי כוחות הביטחון, מהם 698 קטינים מתחת לגיל 18. לפחות 1,645 מן ההרוגים לא לקחו חלק בלחימה בעת שנהרגו (לא כולל 244 בני אדם שהיו יעד להתנקשות מכוונת). נתונים אלה הם תוצאה מצטברת של מדיניות ישראל, המתבטאת בהרחבה בלתי חוקית של הוראות הפתיחה באש, עמימות ומסרים כפולים, הפרת עיקרון הפרופורציונאליות והעדר חקירות עצמאיות.

ארגוני זכויות האדם מוסיפים כי אכן, חובתה של ישראל לנקוט בכל האמצעים הלגיטימיים העומדים לרשותה כדי להגן על חייהם ועל ביטחונם של אזרחיה, לנוכח התקפות של ארגונים פלסטינים. אכן, התקפות אלו המכוונות נגד אזרחים מהוות פשע מלחמה שאין להצדיקו. אולם לא יעלה על הדעת שמדינה ריבונית תפעל בשיטות בלתי חוקיות, שחלקן מגיע לכדי פשעי מלחמה. הארגונים שבים ומזכירים כי אחת החובות המרכזיות המוטלות על ישראל על-פי המשפט ההומניטארי הבינלאומי, היא למזער את ההשלכות של פעולות צבאיות על האוכלוסייה האזרחית, ולהבטיח את חייהם ואת ביטחונם של האזרחים הפלסטיניים, גם בעת לחימה.