דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו: מתנחל מצית שדה בכפר בורין

בצהרי יום חמישי 30.6.11, הציתו מתנחלים שדות במוקדים שונים בקרבת מקום להתנחלות יצהר, ככל הנראה בתגובה לאירוע שהתרחש בלילה הקודם, בו נשדד רכבה של מתנחלת מיצהר בכפר חווארה באיומי סכין. כתוצאה מההצתה עלו באש עשרות דונמים, ועל פי דיוחים בתקשורת שציטטו את דוברי הצבא והמנהל האזרחי, נשרפו כ-400 עצי זית השייכים לתושבי הכפרים הסמוכים, בורין וחווארה, חלקם כליל.

תושב הכפר בורין מועאז סופאן, מתנדב פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, תעד בוידיאו את אחד מאירועי ההצתה. ביתה של משפחת סופאן שוכן בחלקו הדרומי של הכפר בורין, באיזור המנותק מיתר הכפר, למרגלות ההתנחלות יצהר. בני משפחת סופאן, שספגו מספר רב של התקפות מתנחלים, מתעדים אותן באמצעות מצלמת וידיאו שקיבלו מבצלם.

הארץ דיווח כי המשטרה עצרה כמה חשודים בהצתה, אולם בית המשפט שיחרר אותם מחוסר הוכחות. בצלם יעביר את תיעוד ההצתה למשטרה בדרישה לאתר את המציתים ולהביאם לדין.

בצילום נראות קבוצות קטנות של מתנחלים עולות ברגל בכביש הגישה של יצהר, מהפגנה שקיימו בצומת חווארה. אחד מן המתנחלים יורד מן הכביש לשדה קוצים לצד הדרך, משליך מספר גפרורים בוערים וכאשר עולה האש בשדה הוא נמלט במכונית שממתינה לו הנוסעת לכיוון שער הכניסה להתנחלות. האש מתפשטת בשדה הקוצים במהירות לכיוון מטע זיתים המשתרע ממזרח לכביש.

כביש הגישה ליצהר ושטחים נרחבים סביב ההתנחלות סגורים לפלסטינים, והכביש משרת רק את תושבי ההתנחלות. לכלי רכב פלסטינים אין כל גישה אליו. כמו כן, הצבא סגר באותה העת לכניסת פלסטינים את המקטע של כביש 60 בין חווארה לצומת ג'ית (המכונה בפי הצבא "ציר גלעד"). פלסטינים התלוננו כי כוחות הביטחון הישראליים סגרו עד לבוקר שישי את ציר גלעד לתנועת פלסטינים בעקבות ההצתות וכי עיכבו את כניסת הכבאים הפלסטינים לשטח השריפה ולא איפשרו להם להגיע לכל המוקדים.

על פי מעקב שמנהלת סוכנות האו"ם לתיאום עניינים הומניטאריים, מתחילת השנה חיבלו מתנחלים ביותר מ-3000 עצים השייכים לפלסטינים. בעת האחרונה דווחו לבצלם שלושה מקרי הצתה נוספים באזור ההתנחלות יצהר, באדמותיהם של תושבי הכפר מאדמה. ב-30.5.11 וב-2.6.11 נשרפו כארבעה דונם חיטה. ב-3.7.11, התרחש עימות מלווה ביידוי אבנים בין מתנחלים לפלסטינים על רקע טענות הצתה הדדיות, פלסטיני ומתנחל נפצעו.